Podstawki pod Athlon


Asus K7M

Płyta K7M ma pięć złączy PCI i jedno złącze ISA (istnieje też opcjonalny układ: cztery PCI i dwa ISA). Została oparta na układzie VIA AMD 751 (North Bridge VIA AMD 751, South Bridge VIA VT82C686A). Układ ten nie obsługuje jeszcze pracy kart AGP w trybie 4X, można również zrezygnować z pamięci 133 MHz (tylko PC 100). Testowany model nie miał zintegrowanej karty dźwiękowej, która jednak jest dostępna jako opcja (na płycie widać zresztą miejsce, gdzie mogą być umieszczone porty audio i układ AC97).

W kilku opublikowanych już testach płyty K7M zwracano uwagę na duży radiator odprowadzający ciepło z elementów regulacji napięcia procesora znajdujących się za gniazdem Slot A (charakterystyczna część płyt dla procesorów Athlon). Testowany przez nas model nie był jednak w ten radiator wyposażony. Jak w przypadku kilku innych płyt do procesorów Athlon, również w przypadku K7M złącze zasilania umieszczone jest w dziwaczny sposób, utrudniający dodatkowo wyjęcie wtyczki zasilania przy włożonej w gniazdo DIMM3 kości pamięci.

Instalacja płyty okazała się nie tak prosta, jak można by tego oczekiwać. Pierwsze próby uruchomienia systemu się nie powiodły, kilkakrotnie BIOS nie potrafił także rozpoznać twardego dysku (chociaż po "twardymÓ zresetowaniu systemu dysk został wykryty). Jednak w trakcie dalszej pracy i podczas testów płyta pracowała bez zarzutu, również po zapełnieniu wszystkich gniazd pamięci.

Podstawki pod Athlon

Chociaż do przetaktowywania procesora - zmiany częstotliwości i napięcia - służą przełączniki i zworki na płycie, możliwa jest także wygodna zmiana częstotliwości wprost z BIOS-u, niezależna od ustawień przełącznika DIP-Switch. Podczas testów powiodła się próba podwyższenia częstotliwości pracy procesora z 100 MHz do 110 MHz (przy mnożniku 5x) tylko za pomocą ustawień BIOS-u. Na płycie brak zworki "Clear CMOS", która zwykle jest ratunkiem, gdy przetaktowany procesor odmawia współpracy (można za jej pomocą zresetować ustawienia do standardowego poziomu). Jednak gdy komputer "umrze" po nadmiernym podwyższeniu częstotliwości, ustawienie przełącznika DIP-Switch w pozycji "default" (przy wyłączonym zasilaniu!) umożliwia ponowny start maszyny i zmianę konfiguracji BIOS-u.

Asus K7V

Śpiew przyszłości?

Czy warto inwestować w płyty główne i karty graficzne obsługujące tryb AGP 4X? Przeprowadzone przez nas testy nie wykazały znaczącej różnicy pomiędzy trybami 2X i 4X (tryb 1X rzeczywiście zostaje w tyle). Dlaczego tak się dzieje? Czy AGP 4X to tylko pusty slogan? Tryb AGP 4X pozwala na uzyskanie przepustowości na złączu AGP rzędu 1066 MB/s. Oznacza to, że do pełnego wykorzystania możliwości AGP 4X konieczna jest szybka pamięć i mocny procesor. Innymi słowy, to pamięć, procesor lub karta graficzna mogą stanowić obecnie "wąskie gardło" w przypadku korzystania z trybu AGP 4X. W konfiguracjach z silnym procesorem (Athlon 750 MHz 800 MHz), pamięcią 133 Mhz i kartą klasy GeForce 256, zaawansowane testy 3D wykazują około 12-procentową poprawę wydajności przy trybie AGP 4X w stosunku do AGP 2X, podczas gdy testy w grach sygnalizują w najlepszych przypadku tylko około 4-procentową różnicę. Czy istnieją obecnie programy, oprócz benchmarków, które potrafią wykorzystać przepustowość AGP 4X? Można wskazać na systemy CAD/CAM, edytujące i wyświetlające bardzo złożone struktury - na realne użycie AGP 4X w typowych programach i grach przyjdzie jeszcze poczekać.

Nowoczesna płyta, zbudowana na układzie KX133 i wyposażona w złącze AGP Pro, obok którego można zauważyć diodę sygnalizującą zasilanie płyty. Ma zintegrowaną kartę dźwiękową (AC97), pięć złączy PCI, złącze AMR i trzy gniazda pamięci PC100/PC133, a także dodatkowy śledź z dwoma portami USB. Płyta K7V została zaprojektowana dość nietypowo - zwracają uwagę oryginalnie umieszczone elementy: złącze zasilania, bateria, złącze AMR. Na płycie znajduje się kilka zworek i przełącznik DIP-Switch, ale nie trzeba zmieniać ich ustawień, chyba że chce się przetaktować procesor. Kupując tę płytę należy pamiętać, że nie ma ona złączy ISA, a więc nie będzie współpracować ze starszymi komponentami. W pobliżu gniazda AMR zauważyliśmy miejsce, w którym może być umieszczony dodatkowy układ - okazuje się, że dźwięk w K7V oprócz AC97 może być opcjonalnie obsługiwany także przez układ Aureal.

Instalacja płyty, zgodnie z obecnymi wymogami dla tego typu sprzętu, jest prosta i nie wymaga wprowadzania żadnych zmian w ustawieniach zworek i przełączników. Pewne kłopoty może sprawić dosyć niefortunne ustawienie gniazd pamięci względem złącza AGP - przy zainstalowanej karcie graficznej próba wyjęcia (lub włożenia) pamięci z gniazda DIMM1 lub DIMM2 kończy się "skrobaniem" plastikowego mocowania pamięci na tylnej stronie karty. Włożenie karty grafiki utrudnia również znacznie manipulacje zworkami ustawiającymi napięcie do procesora.

Podstawki pod Athlon

Podczas testów K7V uzyskała najlepsze wyniki spośród testowanych płyt. Równie dobrze pracowała z zapełnionymi wszystkimi trzema gniazdami pamięci. Asus K7V umożliwia przetaktowywanie procesora - zarówno zmianę częstotliwości (za pomocą przełącznika DIP-Switch), jak i napięcia (zworki). Podobnie jak K7M, również K7V daje się łatwo przetaktowywać tylko za pomocą ustawień BIOS-u (do pewnego poziomu). Warto zwrócić uwagę na duży wybór (około dwudziestu) ustawień częstotliwości - od 100 MHz do 155 MHz Jednak - w przeciwieństwie do K7M - Asus K7V nie sprawiała żadnych kłopotów podczas pracy, nie licząc kilku zawieszeń systemu, spowodowanych nadmiernym przetaktowaniem procesora.

Soltek SL-77KV

Podstawki pod Athlon

Podobnie jak większość testowanych tutaj płyt, również Soltek SL-77KV oparty jest na układzie VIA KX133. Płyta została wyposażona w pięć złączy PCI oraz po jednym złączu AGP, AMR i ISA. Obok charakterystycznych dla płyt Soltek przezroczystych wsporników procesora znajduje się miernik temperatury. Złącze zasilania, zgodnie z manierą charakteryzującą płyty do Athlona, umieszczone jest za blisko gniazd pamięci, co znacznie utrudnia odłączenie kabla zasilania bez wyjmowania kości pamięci. Należy przyznać, że zarówno kondensatory, jak i regulatory napięcia obok gniazda procesora rozmieszczone są rozsądnie, te ostatnie wyposażone zostały w radiatory. Na płycie są opisy ustawień zworek i przełącznika DIP-Switch, chociaż w dość dziwnych miejscach, daleko od odpowiadających im elementów.

Podstawki pod Athlon

Zestawienie płyt dla procesora Athlon

Instalacja płyty SL-77KV jest szybka i nie sprawia kłopotów - właściwie wystarczy zamontować wszystkie elementy i zainstalować dołączone sterowniki. Płyta pracowała stabilnie zarówno w standardowej konfiguracji, jak i przy użyciu maksymalnej liczby kości pamięci.