Podstawki pod Athlon

Procesory Athlon cieszą się zasłużoną popularnością. Do niedawna jednak mały wybór współpracujących z nimi płyt głównych zniechęcał niektórych użytkowników do wprowadzania zasadniczych zmian w swoich maszynach - wymiany procesora i płyty głównej. Obecnie, wraz z upowszechnieniem się układów KX133, sytuacja się zmieniła.Przetestowaliśmy sześć płyt głównych przeznaczonych do pracy z procesorem Athlon, zarówno najnowszych, jak i (dla porównania) znanych od dłuższego czasu.


Procesory Athlon cieszą się zasłużoną popularnością. Do niedawna jednak mały wybór współpracujących z nimi płyt głównych zniechęcał niektórych użytkowników do wprowadzania zasadniczych zmian w swoich maszynach - wymiany procesora i płyty głównej. Obecnie, wraz z upowszechnieniem się układów KX133, sytuacja się zmieniła.Przetestowaliśmy sześć płyt głównych przeznaczonych do pracy z procesorem Athlon, zarówno najnowszych, jak i (dla porównania) znanych od dłuższego czasu.

MSI MS-6167

Jedna z pierwszych płyt Microstar przeznaczona do procesorów Athlon, oparta na układzie AMD. Podczas montażu płyty zwraca uwagę miernik temperatury umieszczony na długim pasku w pobliżu gniazda procesora. Oprócz tego miernika można dostrzec dwa inne: obok gniazda procesora i niedaleko gniazd pamięci. Kondensatory są rozmieszczone dość dowolnie. Ci, którzy korzystają ze starszych kart rozszerzeń, będą zapewne zadowoleni z obecności aż dwóch złączy ISA. Instalacja MS-6167 nie wymaga ustawiania zworek ani przełączników - jedyna zworka na płycie służy do resetowania zawartości CMOS (co może być bardzo przydatne, gdy po zmianie ustawień w BIOS-ie komputer przestanie działać). Złącze zasilania umieszczone jest dosyć dziwnie (podobne pomysły można znaleźć na zaskakująco wielu płytach do Athlona) i należy unikać gwałtownych manipulacji, gdyż można uszkodzić znajdujący się w pobliżu kondensator.

Podstawki pod Athlon
Pewne problemy mogą sprawiać starsze wersje BIOS-u, warto więc dokonać uaktualnienia. Jak w większości systemów opartych na Athlonie, również maszyny z płytą MS-6167 powinny używać jak najlepszych zasilaczy, chociaż nie tylko ze względu na procesor - niektóre urządzenia USB podłączone do MS-6167 mogą sprawiać kłopoty, jeśli użyje się słabego zasilacza. Płyta jest łatwa do zainstalowania, ale nie pozwala na przetaktowywanie procesora, co może być poważną wadą dla niektórych użytkowników. Płyta MS-6167 nie potrafiła sobie także poradzić z zapełnieniem wszystkich gniazd pamięci kośćmi różnych producentów - system operacyjny przestał się uruchamiać.

NMC 7VAX

Podstawki pod Athlon
Model 7VAX to bogato wyposażona płyta o oryginalnym układzie elementów. Gniazdo procesora położone jest dość daleko od tylnej krawędzi płyty (tej z portami we/wy). Obok niego znajduje się większość kondensatorów oraz regulatory napięcia z zamontowanymi radiatorami, można także zauważyć miernik temperatury (drugi znajduje się w pobliżu jednego ze złączy IDE). Płyta 7VAX ma złącze AGP 4x, pięć złączy PCI, jedno złącze ISA oraz AMR i wyposażona jest we wbudowany układ dźwiękowy. Na płycie znajduje się także pojedyncza czerwona dioda - informuje ona o obecności zasilania. Warto zwrócić uwagę na dokładne opisy ustawień zworek i przełączników nadrukowane bezpośrednio na płycie. Model 7VAX oparto na układzie VIA KX133, obsługującym AGP 4X i pamięci SDRAM 133 MHz.

Podczas instalacji nie trzeba manipulować bezpośrednio na płycie, a zworki i przełączniki, które się tam znajdują, służą do ustawienia nietypowych parametrów pracy - czyli do przetaktowywania. Płyta NMC 7VAX pracowała bez zarzutu również po zapełnieniu wszystkich gniazd pamięci. Warto zauważyć, że po zainstalowaniu dołączonych sterowników natychmiast rozpoczęła współpracę z kartą grafiki w trybie AGP 4X (w przypadku innych płyt opartych na KX133 niektóre aplikacje, np. PowerStrip, wykazywały tryb AGP 2X). Przetaktowywanie procesora z NMC 7VAX nie jest trudne, częstotliwości można z powodzeniem ustawiać w BIOS-ie (do 115 MHz, przy których system wciąż działał stabilnie), natomiast napięcia regulowane są za pomocą zworek na samej płycie.

Instrukcja dołączona do płyty (w wersjach niemieckiej i angielskiej) jest obszerna i szczegółowa, chociaż fragmentami mało użyteczna - trudno się np. dowiedzieć, czy płyta obsługuje pamięci PC 133 (chociaż obsługuje).

A-Open AK72

Podstawki pod Athlon
AK72, podobnie jak NMC 7VAX, oparta jest na układzie VIA KX133, ma pięć złączy PCI, jedno złącze AGP 4X oraz pojedyncze złącza ISA i AMR oraz wbudowany układ dźwiękowy AC97. W pobliżu gniazd pamięci znajduje się czerwona dioda sygnalizacyjna, informująca o obecności zasilania. Większość kondensatorów umieszczona jest w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda procesora i gniazd pamięci, uniknięto na szczęście ulokowania kondensatorów w pobliżu złącza zasilania. Elementy regulujące napięcie zasilające procesor są wyposażone w oddzielne radiatory. Do płyty dołączony jest śledź z dwoma dodatkowymi portami USB. Należy wspomnieć o rozmiarach tej płyty, która może nie zmieścić się w nietypowej obudowie.

Instalacja płyty jest prosta - manipulacje nielicznymi zworkami (tylko trzy) są wymagane właściwie wyłącznie w przypadku przetaktowywania procesora. Z punktu widzenia "podkręcaczy" AK72 to napięciowy raj - możliwe jest uzyskanie napięcia do 3,5 V (co 0,05 V lub 0,1 V poczynając od 1,30 V). Pojawiły się co prawda głosy sugerujące stosunkowo małą stabilność przetaktowanych systemów z AK72, jednak zwiększając wydajność "ponad normę" trzeba liczyć się z tego typu problemami.

Instrukcja dołączona do płyty, chociaż szczegółowa i precyzyjna (aż 165 stron!), ma jedną wadę - składają się na nią strony/slajdy pomocy online, w dodatku wydrukowane w formie albumowej, co bardzo utrudnia czytanie i szukanie informacji.