Podszywanie się pod inną witrynę będzie utrudnione

Strony internetowe zamieszczone pod nazwą domeny z końcówką .pl, już niedługo będą lepiej chronione. Chodzi o zabezpieczenia przed cyberprzestępcami, którzy chcąc wyłudzić dane internautów, przekierowując ich do stworzonych przez siebie fałszywych witryn o podobnej szacie graficznej.

Nie tak dawno informowaliśmy o sprawie portalu Dobre-programy.pl. Serwis ten wykorzystywał dobrze znaną markę oraz szatę graficzną innego portalu, chcąc tym samym wyłudzić pieniądze od użytkowników. Przeciwdziałać takim praktykom ma nowy protokół DNSSEC wdrażany przez NASK.

DNSSEC ma zwiększyć bezpieczeństwo m.in. stron WWW oraz korzystających z nich internautów. Stanie się tak ze względu na mechanizmy uwierzytelniania i kontroli niezmienności danych, przez co w znacznym zakresie ogranicza się możliwość połączenia z witryną stworzoną przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują lukę w światowym systemie domen internetowych.

Zobacz również:

  • 5 sposobów na ochronę prywatności w sieci, których nie znasz

Najczęściej ofiarami tego typu procederów padają strony banków czy też witryny sklepów internetowych. Cyberprzestępcy wchodząc w posiadanie danych logujących się do serwisów, wyłudzają następnie pieniądze.

W lutym IANA (ang. The Internet Assigned Numbers Authority), międzynarodowa organizacja, która nadzoruje domeny najwyższego poziomu, wprowadziła do systemu nazw domenowych skrót z klucza kryptograficznego podpisującego domenę .pl. Oznacza to zabezpieczenie naszej krajowej domeny protokołem DNSSEC i kończy tym samym kolejny etap wprowadzania przez instytut badawczy NASK tego rozwiązania w Polsce.

Teraz pora na należyte przygotowanie do obsługi protokołu DNSSEC, ze strony dostawców usług internetowych.