Podwójna grafika na jednym slocie !

Przyzwyczailiśmy się już, że tryb SLI oznacza instalację dwóch kart graficznych na jednej płycie głównej. Karty łączy się specjalnym mostkiem, uruchamia odpowiednie opcje w sterownikach i gotowe - kilkudziesięcioprocentowy wzrost generowania grafiki 3D praktycznie gwarantowany. SLI może jednak wyglądać inaczej, o czym przekona Was test jedynej w swoim rodzaju karty Gigabyte GV-3D1 wyposażonej w dwa procesory GeForce 6600 GT umieszczone na jednej karcie graficznej. Takie rozwiązanie ma swoje zalety ale i wady. Czy rozwiązanie proponowane przez Gigabyte'a okaże się wydajniejsze od dwóch kart SLI oraz najszybszych kart pojedynczych i który z wariantów jest bardziej opłacalny pod względem kosztów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszej recenzji.

O SLI pisaliśmy już wielokrotnie. W materiale Ile jest warte SLI, czyli podwójny dopalacz w testach po raz pierwszy mieliśmy okazję przedstawić Wam wyniki testów tandemu dwóch kart GeFroce 6600 GT pracujących w trybie SLI na płycie Asusa z chipsetm nForce4 SLI. W owym czasie SLI nie było jeszcze w pełni dopracowane. Płyta sprawiała sporo kłopotów, także wiele zestawów kart nie działało w "duecie" z powodu starych wersji BIOS-u. Od tego czasu zarówno NVIDIA jak i producenci sprzętu uporali się z wieloma problemami, a i wydajność kart pracujących w SLI zdecydowanie wzrosła dzięki dopracowaniu serowników ForceWare. Kolejną istotną kwestią są ceny. Zarówno płyty główne pozwalające na instalację SLI jak i same karty graficzne z procesorami GeForce 6600 GT, 6800 GT i Ultra potaniały, uznaliśmy więc iż SLI trzeba zająć się ponownie. Tym razem nie będziemy Wam jednak prezentować testów starej platformy wyposażonej jedynie w nowe sterowniki poprawiające prędkość w grach i obsługujące więcej programów (aby gra korzystała z SLI musi być uwzględniona przez listę profili sterowników NVIDII). Sprawdzimy jak karta Gigabyte, sprawuje się w porównaniu z tradycyjnymi zestawami SLI oraz najszybszymi kartami z jednym procesorem.

Karta graficzna Gigabyte GV-3D1

Karta graficzna Gigabyte GV-3D1

Gigabyte GV-3D1 - karta unikat

Karta Gigabyte to prawdziwa ciekawostka. Producent zainstalował w niej dwa procesory GeForce 6600 GT, dwa 128-bitowe interfejsy pamięci, której w sumie jest 256 MB. Oczywiście są to szybkie moduły GDDR3. GV-3D1 to właściwie 2 karty graficzne w jednej. Różnica jest taka, że w przeciwieństwie do standardowych modeli GeForce 6600 GT, Gigabyte wymaga doprowadzenia do karty dodatkowego zasilania z zasilacza komputera. Nie ma także charakterystycznych gniazd potrzebnych "zwykłym" kartom do komunikacji za pośrednictwem mostka SLI. Od razu rozwiewamy Wasze pytania - nie, dwóch takich kart nie można ze sobą połączyć tak aby 4 procesory graficzne razem tworzyły grafikę :)

GV-3D1 zaopatrzony jest w rozbudowany układ chłodzenia, który jednak pracuje stosunkowo cicho i nie atakuje uszu użytkownika lawiną dźwięków. Zarówno dwa procesory jak i wszystkie moduły pamięci zamontowane są na wierzchniej powierzchni laminatu. Pod spodem nie ma kości GDDR, ani dodatkowych radiatorów często spotykanych w kartach konkurencji. Model Gigabyte jest jeszcze szczególny z jednego względu...


Zobacz również