Podwójna grafika z SLI - można już kupować, ale czy to się opłaca?

Tryb pracy kart graficznych SLI, umożliwia jednoczesną instalację dwóch kart z procesorami GeForce 6800 Ultra/GT oraz 6600 GT (z interfejsem PCI Express) i uzyskanie w ten sposób zdecydowanego wzrostu wydajności generowania grafiki 3D. Dotychczas problemem związanym z SLI był brak odpowiednich płyt głównych wyposażonych w dwa gniazda PCI Express x16 (zgodne pod względem mechanicznym, bo tylko jedno z nich pracuje w trybie PCI-E x16). W ostatnich dniach Asus jako jeden z pierwszych wprowadził do swojej oferty płytę główną - A8N-SLI Deluxe, która wyposażona w chipset NVIDIA nForce 4 SLI pozwala na jednoczesną obsługę dwóch kart graficznych. Prezentujemy nową platformę i analizując ceny poszczególnych konfiguracji sprzętowych zastanawiamy się czy SLI się opłaca.

O tym jak działa SLI pisaliśmy już wielokrotnie. Warto zapoznać się z materiałami: SLI: dwie karty, czyli dwukrotnie szybsza grafika, nForce4 - PCI Express i SLI dla procesorów AMD, Podwójna moc grafiki z GeForce 6600.

Płyta główna Asus A8N-SLI Deluxe

Płyta główna Asus A8N-SLI Deluxe

Stworzenie stabilnej platformy, która bez problemu obsłuży dwie bardzo wydajne i zarazem mające spory apetyt na energię karty graficzne nie jest proste. Asus musiał tu wykazać się sporą inwencją, która powoduje, że płyta ta ma wiele cech wyróżniających ją spośród produktów standardowych. Po pierwsze wprowadzono dwie nowe funkcje - EZ Plug oraz EZ Switch, które mają zagwarantować wygodę instalacji i stabilność pracy podwójnego układu graficznego.

Lokalizacja gniazda zasilania dla kart graficznych na płycie głównej Asus A8N-SLI Deluxe

Lokalizacja gniazda zasilania dla kart graficznych na płycie głównej Asus A8N-SLI Deluxe

EZ Plug

Przy projektowaniu płyty postarano się o to aby gniazdo zasilania kart, zlokalizować w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Oddalenie go od slotów PCI-E spowodowałoby pogorszenie wydajności ścieżki dostarczania energii, wprowadzić mogłoby także pojawienie się zakłóceń wprowadzanych przez inne komponenty zasilane z tego samego źródła. Wtyczka zasilania znalazła się więc zaraz nad gniazdami PCI-E przez co stabilność napięcia ma być zdecydowanie wyższa, a dodanie 20-pinowej standardowej wtyczki zasilania nie zmusza użytkowników do zakupu nowych zasilaczy wyposażonych w 24-pinowe gniazda zasilania.

Przełącznik EZ Switch na płycie Asus A8N-SLI Deluxe

Przełącznik EZ Switch na płycie Asus A8N-SLI Deluxe

EZ Switch

Płyty SLI wymagają obecności karty SLI Selector Card, która służy do przełączania płyty w tryb pracy SLI lub standardowy. Montaż takiej karty jest dość skomplikowany ze względu na bliskość obu kart. EZ Switch opracowany przez Asusa to specjalne gniazdo, w którym umieszcza się selektor SLI. Dzięki temu trudno go przypadkowo zniszczyć i zdecydowanie łatwiej zamontować.

Czy SLI się opłaca?

Konfiguracja SLI łączy się z wysokimi kosztami. Rozważmy i policzmy zatem ile należy wydać na bardzo wydajny komputer z SLI i czy to się w ogóle opłaca.

-W każdym przypadku, bez względu na model kart potrzebna nam będzie płyta główna SLI. Produkt Asusa kosztuje w przeliczeniu na złotówki ok. 730 zł.

-Aby zapewnić wydajne zasilanie dwóm kartom GF 6xxx potrzebny też będzie solidny zasilacz (lub dwa o mniejszej mocy). Koszt dobrego zasilacza, który napędzi obie karty i dodatkowo obsłuży pozostałe komponenty zestawu (np. zasilacz do obudowy Antec True 550 Spec - moc 550 W, wybieramy jeden a nie np. dwa po 3x350 W w podobnej cenie, aby nie mnożyć kosztów potrzebnych na odpowiednio dużą obudowę), to ok.700-800 zł.

Elementy podstawowe: ok 1500 zł

Wersja maksimum - "na pełen gwizdek"

Dwie karty GeForce 6800 GT (Ultra jest właściwie nie do kupienia) - to 2 x 1800 zł (model Asusa). Cena 3600 zł

Wersja optimum - podwójnie ale "ekonomicznie"

Dwie karty GrForce 6600 GT - to 2 x 880 zł (dostępny w polskich sklepach model firmy Palit). Cena 1760.

W zależności od wersji koszt konfiguracji podstawowej SLI wynosi:

-Wersja maksimum - ok 5100 zł

-Wersja optimum - ok 3260 zł

Porównajmy to do konfiguracji z pojedynczą kartą wysokiej klasy:

-Płyta główna Asus A8N-E Premium - ok 560 zł.

-Wydajny zasilacz zasilacz 400 W (np. Antec SL 400 SPEC) - ok 450 zł

-karta graficzna z procesorem ATI Radeon X800 XT - ok 2300 zł

Cena za zestaw ok 3310 zł

Czas na analizę opłacalności

Wyliczyliśmy ceny potencjalnych konfiguracji sprzętowych, spróbujemy teraz przeanalizować czy opłaca się inwestować w dany zestaw. Jeśli chodzi o zestaw dla maniaków grania nie ograniczonych zasobami finansowymi to nie ma o czym dyskutować. Tandem dwóch kart GeForce 6800 GT to potężna konfiguracja, której nie straszne będą zapewne także gry, które zobaczymy w przyszłym roku. Cena jest jednak astronomiczna, cały komputer kosztowałby ok 12000-13000 zł. Konfiguracja ta nie ma konkurencji bo karty ATI, przynajmniej na razie nie pracują w trybie SLI (chociaż jak twierdzi ATI z technologicznego punktu widzenia procesory Radeon są do tego przygotowane).

Trudno oszacować opłacalność tandemu GeForce 6600 GT w momencie gdy nie przeprowadziliśmy testów takiej platformy. Wiadomo natomiast jaka jest wydajność takiej karty pracującej w pojedynkę. W stosunku do wytypowanego przez nas dla konkurencyjnej platformy Radeona X800 XT, model 6600 GT jest średnio o ok 40-45 % wolniejszy. Aby rozwiązanie z dwoma GF 6600 GT się opłacało wzrost wydajności systemu pracującego w SLI musiałby być praktycznie dwukrotny. NVIDIA twierdzi, że jest to możliwe, jednak doświadczenie uczy, że należałoby raczej, optymistycznie myśląc, liczyć na wzrosty rzędu 70 %. Plusem takiego rozwiązania jest jednak posiadanie platformy, która w momencie potanienia kart GF 6800 GT czy nowszych pracujących w SLI pozwoli na unowocześnienie peceta. W razie potrzeby jedną kartę można także wyjąć i korzystając z przyzwoitej wydajności pojedynczego GF6600 GT, używać drugiej takiej karty w kolejnym komputerze. Takiej elastyczności nie daje rozwiązanie z jednym układem i z tego punktu widzenia konfiguracja SLI wydaje nam się równie ciekawa, w określonych przypadkach nawet bardziej opłacalna (np. pamiętajmy, że w jej cenie możemy nabyć dwa wydajne zasilacze o łącznej mocy ok 700 W) niż wersja komputera z Radeonem X800 XT.

Lepsze chłodzenie

Nowoczesne karty graficzne pracujące z wysokimi częstotliwościami taktowania i wyposażone w procesory upakowane tranzystorami do granic możliwości wydzielają ogromne ilości ciepła. Referencyjne projekty płyt

Jak działa SLI

Jak działa SLI

SLI NVIDII przewidują umieszczenie dwóch slotów PCI Express x16 obok siebie. Asus, aby polepszyć wentylację kart rozdzielił gniazda PCI-E x16 dwoma slotami PCI-E x1.

Na płycie nie zabrakło oczywiście innych specyficznych rozwiązań firmowych. Znajdziemy tu m.in. AI NOS, czyli system zwiększania wydajności systemu podnoszący częstotliwości taktowania procesora na podstawie pomiarów jego zapotrzebowania na energię. Diagnozę poprawności połączeń sieciowych zapewni z kolei AI NET2, który jeszcze przed startem systemu pozwala na wykrycie przerw w okablowaniu sieci w odległości do 100 m (producent obiecuje dokładność wykrycia przerw co do 1 m).

Płyta Asusa obsługuje procesory AMD Athlon 64 i FX wyposażone w podstawki Socket 939. Pamięci mogą pracować w takiej konfiguracji w trybie dwukanałowym DDR266/333/400. Na wyposażeniu znajdują się dwa gniazda PCI Express x16, 2xPCI-E 1x oraz 3 PCI. Oprócz tego obsługiwane są 4 napędy SATA 3Gb/s, 2 ATA-133. Znajdziemy tu też podwójny kontroler sieci LAN oraz 2 porty FireWire.

Ceny płyty głównej ma oscylować w granicach ok 220 USD.


Zobacz również