Podwójne życie Kowalskiego

Nic nie dzieje się po twojej myśli? Może chciałbyś stworzyć swoje drugie ja? Teraz masz szansę być, kim chcesz, robić, co ci się żywnie podoba, i prowadzić takie życie, o jakim marzyłeś. Witaj w "Second Life"!

Nic nie dzieje się po twojej myśli? Może chciałbyś stworzyć swoje drugie ja? Teraz masz szansę być, kim chcesz, robić, co ci się żywnie podoba, i prowadzić takie życie, o jakim marzyłeś. Witaj w "Second Life"!

Zajęci codziennymi obowiązkami, mamy coraz mniej czasu dla siebie i na rzeczy, które sprawiają nam w życiu przyjemność. Stopniowo zmuszani jesteśmy do rezygnacji z własnych marzeń, pragnień czy górnolotnych planów. Okazuje się jednak, że istnieje taki świat, w którym każdy z nas może w końcu być, kim tylko zechce, zajmować się tym, o czym zawsze marzył i mieszkać w miejscu ze swoich snów. Niektórzy pomyślą: prymitywna i złudna imitacja rzeczywistości. Nic bardziej mylnego. Powstała w 2003 roku "Second Life", gra, o której w ostatnim czasie jest coraz głośniej, to już dla niektórych sposób na życie i zarobkowanie w realnym świecie. To budowanie wirtualnej tożsamości na niespotykaną dotychczas skalę, połączone z prawie nieograniczonymi możliwościami w kwestii korzystania z usług, zarabiania pieniędzy i wydawania ich na dowolny cel. Nie masz jeszcze swojej tożsamości w "Second Life"? Nie czekaj dłużej i zobacz, co "drugie życie" może ci zaoferować!

Od czego zacząć?

Podwójne życie Kowalskiego

Okno, które pojawia się podczas uruchamiania klienta "Second Life". Wprowadzasz tu wszystkie niezbędne dane dotyczące twojej postaci. Możesz również skorzystać z rozbudowanego systemu pomocy.

Aby stać się obywatelem wirtualnego świata "Second Life", bezsprzecznie musisz mieć stały dostęp do Internetu. Ze względu na fakt, że cały krajobraz jest renderowany w czasie rzeczywistym, łącze powinno mieć dość dużą przepustowość. Nierzadko gra na komputerze z szerokopasmowym łączem internetowym wymaga od użytkownika przyzwyczajenia się do tego, że nie zawsze wszystko widać od razu. Konieczne jest ponadto założenie specjalnego konta na serwerze "Second Life" oraz pobranie odpowiedniej aplikacji (tzw. klienta), dzięki której będziesz mógł prowadzić rozgrywkę. Dostępne jest konto bezpłatne (tzw. Basic), którego założenie i utrzymanie nie wiąże się z ponoszeniem jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Oczywiście, w każdej chwili możesz dokonać aktualizacji statusu konta i wykupić jeden z oferowanych pakietów Premium (więcej o dostępnych w "Second Life" pakietach przeczytasz w osobnej ramce).

"Second Life" ma nawet własną walutę, którą posługują się mieszkańcy wirtualnego świata, korzystając z różnych dóbr i usług. Jest nią tzw. Linden dollar (L$). Według ostatnich stawek, 1 dolar amerykański stanowi równowartość około 200 L$.

Pierwsze wirtualne kroki

Podwójne życie Kowalskiego

Znajdujesz się na wyspie treningowej "Second Life". Podążaj za wskazówkami wirtualnego nauczyciela i naucz się podstawowych zasad egzystencji w tym wirtualnym świecie.

W arkana alternatywnego świata "Second Life" zostajesz wprowadzony po ukończeniu specjalnego treningu. Z myślą o początkujących użytkownikach przygotowano niewielką wyspę edukacyjną (Orientation Island), podzieloną na 4 sektory: Move (poruszanie się), Search (szukanie), Communicate (komunikacja) oraz Appearance (wizerunek). Przebywając w danej części, otrzymujesz do wykonania proste zadania związane z jego tematyką. W ten sposób uczysz się najważniejszych czynności, interakcji z otoczeniem oraz mieszkańcami "Second Life". Oczywiście, od ciebie zależy, do którego z nich skierujesz się najpierw. Niewielkie okno przewodnika umieszczone w lewym górnym rogu ekranu podpowiada ci, co w danej chwili powinieneś zrobić i której funkcji do tego użyć. Dodatkowo zlicza punkty za poprawnie wykonane czynności i ocenia stopień twojego przygotowania do "prawdziwego" życia w "Second Life". Zadania nie są skomplikowane i z pewnością sobie z nimi poradzisz. Dla przykładu w sektorze Move musisz znaleźć pojazd i przejechać się nim czy też skorzystać z umiejętności latania i dostać się na dach budynku. Wspomniana opcja swobodnego przemieszczania się w przestrzeni wygląda nader interesująco. W dowolnej chwili może jej użyć każdy mieszkaniec "Second Life" i dosłownie "poczuć skrzydła". Niezwykle ciekawie prezentuje się również funkcja teleportacji w dowolnie wybrane z mapy miejsce.

W sektorach znajdują się oznaczone na czerwono punkty, po których przekroczeniu otrzymujesz kolejne zadania. Sektor Communicate nauczy cię wykorzystywania zestawu gestów i demonstrowania w ten sposób swoich uczuć, jak też używania okna czatu.

Podwójne życie Kowalskiego

Dzięki wbudowanemu edytorowi wizerunku możesz bardzo szczegółowo ustalić, jak będzie wyglądała twoja postać w "Second Life". Pod uwagę brane są nawet takie drobiazgi, jak kolor skarpetek czy kształt brwi.

Już na etapie Orientation Island masz możliwość ustalenia, jak w wirtualnym świecie będzie się prezentowało twoje drugie ja. Dzięki edytorowi wizerunku dokładnie skontrolujesz i określisz wartość dziesiątków parametrów, dotyczących zarówno budowy ciała, jak i ubrania, które będziesz nosić. Z naszego doświadczenia wiemy, że nad edytorem można spędzić długie godziny, jeśli komuś zależy na bardzo szczegółowym ustaleniu własnego wyglądu. Wystarczy spojrzeć chociażby na panel dotyczący atrybutów ciała. Do praktycznie każdej jego części udostępniono przynajmniej kilka wariantów ustawień, które regulujesz płynnie za pomocą suwaka. Warto dodać, że zmiana widoczna jest natychmiast na podglądzie naszego bohatera. Co ciekawe, w dowolnym momencie możesz nawet zmienić płeć. Na fabrycznych ustawieniach nie kończą się jednak możliwości edytora. Jeśli masz w domowym archiwum własny wzór koszulki czy innego rodzaju ubiór, z powodzeniem możesz go zaimportować do "Second Life". Pomimo początkowego niewielkiego zestawu awatarów, liczba dostępnych kombinacji wydaje się zatem nieograniczona. W głównej mierze zawdzięczamy to również ogromnej bibliotece tekstur, dostarczanych wraz z klientem "Second Life".

Zbudujmy nowe... coś

Podwójne życie Kowalskiego

Trwa właśnie budowanie nowego przedmiotu. Po lewej stronie jest do dyspozycji miniaturowy program 3D. Możesz kontrolować dziesiątki atrybutów tworzonego obiektu.

Świat, gdzie granicą jest wyłącznie wyobraźnia - takie określenie nasuwa się samo po wstępnym rekonesansie przeprowadzonym w "Second Life". Jak bowiem inaczej zareagować na wbudowany moduł, który pozwala na tworzenie własnych przedmiotów o dowolnej charakterystyce? Przypomina on trochę miniaturową aplikację do konstruowania trójwymiarowej grafiki. Do dyspozycji użytkownika oddano wiele kształtów, które może dowolnie modyfikować oraz nadawać im różne atrybuty. Tak fantazyjny pomysł, jak chociażby zbudowanie mechanicznego motyla, który będzie towarzyszył twojemu bohaterowi podczas wędrówki po zakamarkach "Second Life", nie stanowi tu żadnego problemu. Nie ma ograniczeń. Od sandałów po prom kosmiczny, wszystko jest do zbudowania i w zasięgu twoich wirtualnych dłoni. Dzięki specjalnemu językowi skryptowemu nowe przedmioty stają się częścią świata i mogą pełnić dowolną wymyśloną przez nas funkcję.

Zestaw kilku przycisków umieszczonych na samej górze panelu służy jako system nawigacji. W każdym z nich znajdują się stosowne opcje oraz parametry do regulacji. Oczywiście, efekt swojej pracy obserwujesz na żywo. Obiekt podlega wszelkim transformacjom na oczach twojego wirtualnego bohatera. Kolejną wartą uwagi ciekawostką jest fakt, że każdy z takich stworzonych własnoręcznie przedmiotów możesz sprzedać innemu mieszkańcowi "Second Life" za odpowiednią kwotę. Co ważne, nawet wtedy zachowujesz specjalne prawo do nich. Wszystko odbywa się z uwzględnieniem zasad poszanowania własności intelektualnej.

Jeśli stworzysz coś naprawdę unikatowego i przydatnego, nie sposób przewidzieć, ile Linden dolarów może się wkrótce znaleźć na twoim koncie. Oczywiście, wirtualną walutę można w bardzo prosty sposób zamienić później na prawdziwe pieniądze. Zabawa przestaje być tylko zabawą, prawda?