Podwójnie kosztowne Wi-Fi w Makach

Niedawno firma Apple zaprezentowała nowy punkt dostępowy AirPort Extreme Base Station korzystający ze standardu komunikacji bezprzewodowej 802.11n, informując jednocześnie, że obsługa tej wersji standardu obecna jest również w niektórych ze sprzedawanych obecnie komputerów Mac. Jest obecna, tyle, że została zablokowana. A jej odblokowanie ma dodatkowo kosztować...

Wśród komputerów wyposażonych w karty bezprzewodowe AirPort Extreme z zablokowaną obsługą standardu 802.11n znalazły się modele MacBook, MacBook Pro z procesorami Intel Core 2 Duo, Mac Pro oraz iMac z CPU Core 2 Duo (z wyjątkiem modelu z 17 calowym monitorem i procesorem 1,83 GHz).

Punkt dostępowy AirPort Extreme Base Station ma kosztować w USA ok. 179 dolarów. Razem z urządzeniem dostarczona zostanie płyta CD ze sterownikami odblokowującymi we wspomnianych komputerach obsługę nowocześniejszego standardu. Użytkownicy, którzy nie zdecydują się na zakup punktu dostępowego, a mimo to będą chcieli korzystać ze standardu 802.11n, będą musieli zapłacić za pobranie odpowiedniego oprogramowania ze strony Apple.

Co prawda jest to kwota relatywnie niewielka, bo niecałe 5 dolarów, powstaje jednak pytanie, dlaczego producent nie zdecydował się na darmowe udostępnienie update'u. Apple twierdzi, że taki wymóg nakłada na firmę ustawa Sarbanes-Oxley (uchwalona przez amerykański kongres w 2002 r. w bezpośrednim następstwie afer gospodarczych firm Enron i WorldCom) - ponieważ wspomniane komputery w swoich specyfikacjach nie miały zapisów o obsłudze standardu 802.11n (nie były reklamowane jako obsługujące go), Apple nie może bezpłatnie wyposażyć ich w nową funkcjonalność w obawie przed zarzutami o błędy w sprawozdaniach finansowych.

Dlatego też Apple w kolejnych "Software Update" udostępnia jedynie łaty i aktualizacje oprogramowania. Inną sprawą jest, dlaczego firma Steve'a Jobsa sprzedawała maszyny z zablokowanymi funkcjami...

Czytaj również: "Apple - punkt dostępowy 802.11n"

Aktualizacja: 19 stycznia 2007 13:40

Apple potwierdziło doniesienia o konieczności dopłaty za pobranie aplikacji odblokowującej obsługę standardu komunikacji bezprzewodowej 802.11n w niektórych modelach komputerów Mac. Opłata będzie jednak niższa - zamiast zapowiadanych 4,99 USD trzeba będzie zapłacić 1,99 USD.


Zobacz również