Podwójny Radeon X1950 Pro od Sapphire

W trakcie targów Consumer Electronics Show w Las Vegas firma Sapphire zaprezentowała układ graficzny złożony z dwóch procesorów Radeon X1950 Pro, pracujących w trybie CrossFire.

Radeon X1950 Pro Dual dysponuje w sumie 1 GB pamięci RAM i dwoma złączami zasilającymi. Z płytą główną łączy się jednak poprzez jeden slot PCI-Express x16. Z uwagi na dość duże rozmiary wymaga sporo miejsca w obudowie.

Przypomnijmy, iż procesor graficzny Radeon X1950 Pro dysponuje 36 jednostkami typu pixel shader, 8 jednostkami vertex shader, 12 potokami renderingu i 256-bitową szyną pamięci. Częstotliwości taktowania procesora i pamięci w układzie Sapphire Radeon X1950 Pro Dual są zbliżone do zalecanych przez ATI - wynoszą bowiem odpowiednio 580 MHz i 1400 MHz (wartości rekomendowane to 575 MHz i 1380 MHz dla procesora i pamięci). Więcej informacji na temat karty Radeon X1950 Pro, w tym wyniki benchmarków, znajdziecie w artykule "Starcie w wadze średniej".

Sapphire dopuszcza możliwość wprowadzenia w przyszłości układów graficznych złożonych nawet z czterech GPU (dwie zespolone karty dual-GPU), opartych na Radeonie X1950 Pro, wydaje się to jednak krokiem ryzykownym. Po pierwsze, karta ta nie oferuje wsparcia dla bibliotek DirectX 10. Wątpliwe, by taki układ wytrzymał konkurencję z rozwiązaniami opartymi na procesorach graficznych GeForce 8800, które okazały się graficzną rewolucją i obsługując DirectX 10 są produktem bardziej przyszłościowym.

Po drugie - zastosowanie czterech procesorów graficznych nie jest równoznaczne z przyrostem wydajności w porównaniu z odpowiednio "podkręconym" układem dual-GPU (przekonała się o tym Nvidia, która na ubiegłorocznych targach CES zaprezentowała 4-dzeniowy układ graficzny działający w systemie SLI).

Więcej informacji: XbitLabs


Zobacz również