Podwójny tuner Sharpa dla mobilnych

Sharp przedstawił nowy moduł tunera o oznaczeniu VA3B5EZ915. Firma twierdzi, że urządzenie jako pierwsze na świecie obsługuje dwa standardy naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy moduł - o oznaczeniu VA3B5EZ915 - przeznaczony jest do montażu w najróżniejszych urządzeniach mobilnych - np. w telefonach komórkowych. Umożliwia on odbiór treści multimedialnych w standardzie T-DMB (Terrestrial-Digital Media Broadcasting) oraz DVB-H (Digital Video Broadcasting-Handheld). Nowość spełnia wymagania stawiane przed tego typu urządzeniami, czyli charakteryzuje się niewielkimi wymiarami (8 x 8 x 1,25 mm) oraz niskim zapotrzebowaniem na energię - 43 mW (DVB-H) i 190 mW (T-DMB).

Podwójny tuner Sharpa dla mobilnych

Sharp VA3B5EZ915

Standard DVB-H jest intensywnie rozwijany w Europie, natomiast sygnał T-DMB rozpowszechniony jest na Dalekim Wschodzie. Sharp przypomina też, że od momentu wprowadzenia takich usług w Japonii - czyli naziemnej telewizji cyfrowej One-Seg (ruszyła w kwietniu ubiegłego roku) - w kraju tym sprzedano już około dziesięciu milionów kompatybilnych telefonów komórkowych.

Tuner trafi na rynek na początku lipca. Jego cenę ustalono na (po przeliczeniu z jenów) 185 USD.