Podwojony RAM

IBM zaprezentował nową technologię Memory Expansion Technology (MXT), dzięki której w pamięci operacyjnej można zapisać dwukrotnie więcej danych.

IBM zaprezentował technologię Memory Expansion Technology (MXT), umożliwiającą efektywne kompresowanie pamięci operacyjnej. Rozwiązanie polega na zastosowaniu specjalnego układu MXT, pozwalającego na sprawniejsze zarządzanie przepływem danych w komputerach. Układ analizuje, z jakich informacji procesor korzysta częściej i dane te, dzięki nowej technologii, są dostępne natychmiast z pamięci RAM. Dane wykorzystywane rzadziej (w konkretnym procesie) są natomiast poddawane kompresji w stosunku 2:1 i zapisywane w pamięci, a gdy zajdzie potrzeba ich użycia, natychmiast rozpakowywane przez układ MXT.

Na razie nowa technologia jest przeznaczona jedynie dla serwerów opartych na procesorach Intel (IBM Netfinity) i pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows NT bądź Windows 2000. W przypadku dużych systemów wyposażonych np. w 84 GB pamięci, po zainstalowaniu nowego rozwiązania będzie dostępne ok. 168 GB. Ponieważ ceny układów pamięci dla serwerów kształtują się na poziomie kilku tysięcy dolarów za 1 GB, inwestycja w MXT pozwoli zaoszczędzić niektórym firmom ok. 250 tys. USD.

Pierwszym produktem wyposażonym w MXT ma być serwer związanej z IBM firmy ServerWorks znany pod kodową nazwą "Pinnacle". ServerWorks ma prawo do sprzedaży licencji na implementacje nowej technologii i można się spodziewać, że wkrótce technologia MXT znajdzie również zastosowanie w produktach takich firm, jak Hewlett-Packard, Compaq czy Dell.


Zobacz również