Podział AMD pod lupą Intela

Prawnicy Intela ocenią, w jaki sposób plan restrukturyzacji ogłoszony kilka dni temu przez AMD wpłynie na porozumienia obu koncernów dotyczące wzajemnego wykorzystywania opatentowanych rozwiązań konkurenta.

Przypomnijmy, że decyzją zarządu wdrożony zostanie plan podziału Advanced Micro Devices na dwie firmy. Jedna z nich zachowa nazwę AMD i zajmie się projektowaniem procesorów, podczas gdy druga - o nazwie Foundry Co. - będzie je wytwarzać (czytaj więcej (o zmianach w AMD).

Historia licencjonowania patentów między obiema spółkami sięga 1976 r. Ostatnia jak dotąd umowa, jaką Intel zawarł z AMD (z 2001 r.), nakłada na drugą z firm wymóg uiszczania opłat za wykorzystywanie architektury procesorowej x86. Dlatego też zapowiadany podział AMD wzbudził zainteresowanie Intela.

Chuck Mulloy, rzecznik Intela, powołując się na obowiązek ochrony własności intelektualnej i odpowiedzialność przed udziałowcami, zapowiedział, że prawnicy koncernu zwrócą szczególną uwagę, jaki wpływ na porozumienie licencyjne wywrze podział AMD. Z kolei wedle zapewnień AMD wszelkie kwestie związane z patentami zostały wzięte pod uwagę w trakcie planowania restrukturyzacji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: