Podział partycji za pomocą EASEUS Partition Manager Professional

Podział na partycje warto dostosować do własnych potrzeb. Na dużym dysku może się ich znaleźć nawet klika. Nie ma przeszkód, by zmodyfikować istniejący już wcześniej podział. Oczywiście bez utraty danych - pomoże w tym EASUS Partition Manager Professional.

Jeżeli partycja z danym ma duże rozmiary, możesz podzielić ją na dwie części. Na jednej będziesz na przykład przechowywał dokumenty i ważne pliki, druga zostanie przeznaczona na multimedia.

Umiejętność wydzielania fragmentu z istniejącego wolumenu z danymi przyda się również wtedy, gdy będziesz potrzebował zwiększyć rozmiar nośnika systemowego.

1. Uruchom program i zaznacz partycję do podziału. Możesz to zrobić korzystając z graficznej reprezentacji dysku bądź z listy partycji poniżej. Aby zmniejszyć rozmiar wolumenu chwyć i przeciągnij kursorem myszy prawą krawędź reprezentującego go prostokąta, bądź użyj polecenia Resize/Move partition w lewej części okna.

2. W otwartym oknie dialogowym również możesz definiować obszar za pomocą myszy. Plusem korzystania z tego sposobu jest jednak dynamiczne wyświetlanie rozmiaru w polach poniżej. Pożądane wielkości możesz również wpisać ręcznie.

Unalocated Space Before informuje program ile pustego, nieprzydzielonego miejsca ma zostawić przed istniejąca partycją. Wydzielanie fragmentu nośnika w tym miejscu przydaje się na przykład wtedy, gdy zamierzasz zwiększyć pojemność wolumenu systemowego.

Podział partycji za pomocą EASEUS Partition Manager Professional

Główne okno programu EASEUS Partition Manager

Jeżeli chcesz utworzyć dodatkowy nośnik wydziel miejsce na końcu - zdefiniuj je w polu Unalocated Space After.

Pole Partition size służy do określenia nowej wielkości modyfikowanej partycji.

Kliknij OK.

3. Aby wprowadzić zmiany kliknij przycisk Apply w lewej części okna bądź na pasku narzędzi.

Podział partycji za pomocą EASEUS Partition Manager Professional

EASEUS Partition Manager – definiowanie nowego rozmiaru partycji

Potwierdź chęć wykonania operacji przyciskiem Yes i, jeżeli to koniecznie, kolejny raz klikając Yes zaakceptuj konieczność restartu komputera.

Podczas ponownego uruchamiania na ekranie może pojawić się komunikat o problemach ze zmianą konfiguracji sprzętu i propozycje ich naprawy, ale należy zignorować tę informację i skorzystać z normalnego trybu

Co w dysku piszczy?

Precyzyjne informacje dotyczące podziału dysku można uzyskać instalując na przykład program Acive@ Partition Manager. Informuje on użytkownika nie tylko o rozmiarach partycji, ale także o zajmowanych przez nie sektorach. Pozwala przeprowadzać wszystkie operacje tworzenia, kasowania i formatowania nośników. Zapisuje partycje podstawowe, rozszerzone i dyski logiczne. Zaawansowani użytkownicy docenią narzędzie do kopiowania, zapisywania i edytowania sektora startowego każdego nośnika


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: