Podziel się swoimi odkryciami. Najlepsze serwisy socialnewsowe

Serwisy socialnewsowe łączą funkcje dobrze znanych wirtualnych społeczności - jak MySpace czy Facebook - i agregatorów aktualności. Mogą skutecznie rywalizować z portalami, pełniąc rolę opiniotwórczą. Poznaj najpopularniejsze z nich.


Serwisy socialnewsowe - jak Digg czy Wykop - są redagowane głównie przez samych użytkowników. To oni dodają ciekawe linki (zwane odkryciami), prowadzące do artykułów, klipów wideo, zdjęć i innych zasobów. Każdy zarejestrowany internauta może głosować na te propozycje - decydować, czy pojawią się na stronie głównej. Rola moderatorów ogranicza się do usuwania odkryć niezgodnych z regulaminem.

Wszystko to opiera się na założeniu, że zwykły użytkownik wie najlepiej, co jest interesujące. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko pojawienia się spamerów oraz tzw. trolli, czyli ludzi nastawionych wyłącznie na wyrządzanie szkód, publikowanie złośliwych komentarzy, wystawianie negatywnych opinii naprawdę ciekawym artykułom. Na szczęście "Digg i reszta" są stosunkowo odporne na tego typu działania.

Teoretycznie proces głosowania jest demokratyczny. Każdy użytkownik może poprzeć dane odkrycie tylko raz. Każdy głos ma taką samą siłę. Jednak w praktyce niektórzy internauci cieszą się większym poważaniem niż inni, ich odkrycia są chętniej "wykopywane". Natomiast nowi użytkownicy danej witryny mają duże problemy z przebiciem się ze swoimi propozycjami.

Serwisy socialnewsowe można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to strony ogólnotematyczne, jak np. Digg, Wykop czy Reddit. Zajmują się one praktycznie wszystkimi dziedzinami życia, umożliwiają publikowanie zarówno zwykłych newsów, jak i treści multimedialnych. Są podzielone na kategorie, które znacznie ułatwiają przeglądanie linków.

Na drugim biegunie znajdują się projekty wyspecjalizowane, skierowane do określonych grup odbiorców, często ludzi posiadających pewną fachową wiedzę, szukających profesjonalnych opinii. Świetnym przykładem jest koncentrujący się na marketingu internetowym Sphinn. Lżejszy profil ma ShowHype, który specjalizuje się w plotkach z życia gwiazd.

Oczywiście między tymi dwiema skrajnościami znajduje się wiele serwisów, które próbują wypośrodkować swój profil. Zazwyczaj celem jest specjalizacja, ale bez idącej za nią hermetyzacji środowiska użytkowników. Ten problem w mniejszym lub większym stopniu dotyczy większości witryn w tym segmencie (nawet Digga czy Wykopu) - jest to zjawisko, z którym administratorzy starają się walczyć.

Niezależnie od profilu serwisy socialnewsowe przydają się nie tylko głodnym newsów i klipów wideo użytkownikom, ale także blogerom czy właścicielom wortali. Zyskują oni nowy, bardzo skuteczny kanał promocji. Materiały, które trafiły do Digga czy Wykopu potrafią być setki razy bardziej popularne niż inne.

Decydując się na korzystanie z mniej znanej witryny socialnewsowej zawsze warto sprawdzić, czy jest ona aktualna, ile zawiera odkryć, czy użytkownicy aktywnie je komentują. Istotny czynnik to także charakter linków. Nigdy nie jest tak, że sto procent z nich ma charakter newsowy. Niektóre są po prostu URL-ami do materiałów ponadczasowych - galerii zdjęć, flashowych gier itp. Ich odsetek mocno wpływa na charakter strony, decyduje o profilu czytelników.

Digg

Digg to obecnie największy na świecie serwis socialnewsowy. Powstał w 2004 r. z inicjatywy młodego biznesmena Kevina Rose'a. Początkowo skromny projekt, obecnie rozrósł się do rozmiarów sporego przedsiębiorstwa i zatrudnia ok. siedemdziesięciu osób.

Ogólnotematyczny charakter Digga sprawił, że zaczęły się w nim pojawiać niesprawdzone plotki, a nawet ewidentne kłamstwa. Ujawniano niepotwierdzone informacje na temat nieuzasadnionego usuwania kont użytkowników, a nawet o kupowania głosów ("diggów") przez właścicieli wortali. Mimo tej fali krytyki Digg pozostaje wciąż najlepszy i najpopularniejszy.

Wszystkie zasoby są podzielone na kategorie - ciekawe informacje znajdą tutaj pasjonaci sportu, gier komputerowych i konsolowych, nauki, technologii czy polityki. Serwis pozwala na przeglądanie wyłącznie określonego rodzaju zasobów - aktualności, klipów wideo lub obrazków. Strona główna oferuje przegląd najpopularniejszych linków z danego dnia, tygodnia, miesiąca i roku.

Podziel się swoimi odkryciami. Najlepsze serwisy socialnewsowe

Sekcja Digga poświęcona rozrywce elektronicznej.

Programiści Digga pracują obecnie nad tzw. silnikiem rekomendującym, który ma tworzyć listę ciekawych, dopiero co zgłoszonych linków, które jeszcze nie trafiły na stronę główną. Ta funkcja znajduje się na razie w fazie beta.

Niewątpliwą zaletą Digga jest rozbudowany system kanałów RSS, które ułatwiają śledzenie nowych i popularnych odkryć w ramach poszczególnych kategorii. Przydaje się to szczególnie biernym użytkownikom, którzy sami nie głosują na linki, a jedynie czytają to, co "wykopią" inni ludzie. Dzięki kanałom odpada konieczność zaglądania na strony Digga i orientowania się w systemie rankingów.

Wykop

Można śmiało powiedzieć, że Wykop to polski klon Digga. Nawet nazwa nawiązuje do oryginału. Podobna jest również historia projektu. Został on uruchomiony w 2005 r. z inicjatywy Piotra Chmolowskiego, wówczas ucznia szkoły średniej. Wsparli go niezależni programiści skupieni wokół Yume.pl.

Jesienią 2008 r. Wykop zanotował odwiedzalność na poziomie powyżej miliona unikalnych użytkowników miesięcznie. We wrześniu liczba zarejestrowanych w nim internautów przekroczyła 60 tysięcy. Podobnie jak w przypadku Digga część najbardziej zagorzałych fanów Wykopu stworzyła hermetyczną społeczność internetową. Skutecznie walczy ona ze spamem, ale ogranicza napływ "świeżej krwi".

Podziel się swoimi odkryciami. Najlepsze serwisy socialnewsowe

Procedura zakładania konta użytkownika w Wykopie.

Na stronie głównej serwisu można się zapoznać z najpopularniejszymi linkami z ostatnich 24 godzin, z tygodnia, miesiąca i roku. Wszystkie URL-e podzielono na kategorie, takie jak Kraj, Świat, Kultura czy Technologie. Osobna zakładka zawiera artykuły pochodzące z serwisów partnerskich - wśród nich znajduje się Gazeta.pl, Gadżetomania czy Webhosting.pl. Najświeższe odkrycia, które jeszcze nie zdążyły trafić na stronę główną, są umieszczane w Wykopalisku.

Niestety system kanałów RSS jest mniej rozbudowany niż w Diggu. Użytkownicy mają do dyspozycji jedynie listę najpopularniejszych i najnowszych odkryć. Do tego dochodzi zestaw narzędzi: widżet na własną stronę WWW, skryptozakładka do szybkiego "wykopywania" linków z blogów czy wortali oraz wtyczki do iGoogle i Netvibes. W serwisie znajduje się także ranking użytkowników.

Ciekawe informacje od ręki

Serwisy socialnewsowe to świetne narzędzie dla wszystkich internautów, którzy nie mają czasu na przeglądanie portali, wortali (witryn tematycznych) czy blogów. W Diggu czy Wykopie można znaleźć wszystkie najważniejsze i najświeższe informacje, w bardzo skondensowanej formie, plus materiały ponadczasowe, takie jak flashowe gry, bardzo popularne wśród internautów tutoriale, objaśnienia niektórych zagadnień technologicznych itp.

Podstawowa funkcjonalność witryn socialnewsowych, czyli po prostu dostarczanie informacji, jest dostępna dla wszystkich - nie ma więc konieczności rejestracji, jak tego wymaga wiele innych serwisów. Każdy ma też dostęp do kanałów RSS, które znacznie ułatwiają śledzenie nowych linków. Oczywiście, jeśli ktoś chce się dzielić swoimi internetowymi odkryciami z innymi, może w każdym z opisywanych serwisów socialnewsówych założyć konto - trwa to kilkanaście sekund i nic nie kosztuje

Reddit

Reddit to połączenie serwisu socialnewsowego i socialbookmarkingowego. Użytkownicy mogą tu zapisywać swoje ulubione linki, a także dzielić się URL-ami ze znajomymi. Wszyscy zarejestrowani internauci mają prawo głosować na najciekawsze propozycje - od tego zależy zawartość strony głównej. Reddit jest dostępny częściowo po polsku, ale tłumaczenie wykonano bardzo nieprofesjonalnie.

Witryna ruszyła w 2005 r. Jej pomysłodawcami byli Steve Huffman i Alexis Ohanian, młodzi absolwenci Uniwersytetu Stanu Wirginia. Obecnie serwis nadal należy do jego twórców, choć część udziałów posiada też fundusz venture capital Y Combinator.

Reddit jest platformą open source - pod tym względem wyróżnia się na tle konkurencji. Prawie cały kod (z wyjątkiem mechanizmów antyspamowych) jest otwarty i dostępny dla wszystkich.

Pewien problem stanowi dość prymitywny i nieprzyjazny interfejs. Użytkownik ma do dyspozycji następujące zakładki: What's hot (najświeższe newsy), Nowe, Controversial i Topowe. Podział ten nie jest ani przejrzysty, ani komplementarny. Na szczęście przy górnym brzegu ekranu znajduje się bardziej rozbudowana lista. Dodawanie własnych URL-i jest możliwe dopiero po rejestracji.

Dodatkowym problemem jest specyficzny mechanizm antyspamowy - powoduje on, że można się dzielić własnymi odkryciami nie częściej niż raz na 10 minut. To ograniczenie wpływa bardzo niekorzystnie na ogólną przydatność Reddita.