Podziemny Manhattan z 1969 roku miał uchronić Nowy Jork przed atomową zagładą?

Oto całkiem szalona wizja z 1969 roku. Wtedy pojawił się plan, by zbudować drugi Manhattan umieszczony głęboko pod ziemią, dokładnie pod sercem Nowego Jorku.

Podziemny Manhattan z 1969 roku

Oto całkiem szalona (ale prawdziwa) wizja z 1969 roku. Właśnie wtedy pewien Oscar Newman opracował plan stworzenia zapasowego miasta, odpornego na uderzenie nuklearne, który miałoby znajdować się dokładnie pod obecnym Manhattanem w Nowym Jorku.

Atomem w atom - czyli jak przetrwać nuklearną zagładę?

Ale jak to zrobić? Newman wymyślił, że głęboko pod Nowym Jorkiem należy zdetonować bomby atomowe, w wyniku czego miały powstać podziemna jaskinia, która miała pomieścić zapasowe miasto. Zapasowy, podziemny Manhattan miał mieć 5 kilometrów sześciennych. ta wizja z pewnością spodobałaby się Doktorowi Strangelove ze słynnego filmu Stanley'a Kubricka z 1964 roku - jest równie szalona, co wizjonerska.

Zapasowy Nowy Jork, zapasowe Tokio?

Takie fantastyczne wizje nie były jedynie wytworem zimnej wojny. Ostatnio Japończycy wymyślili, że zbudują sobie zapasowe Tokio na wypadek, gdyby trzęsienie ziemi spustoszyło obecną stolicę Japonii. Co prawda, ma się ono znajdować na powierzchni ziemi, ale idea jest podobna.

A jak Wam podoba się podziemny Manhattan? Czy według Was taki pomysł miałby jakiekolwiek szanse powodzenia?

Źródło: io9