PogGGadajmy sobie

Mamy mniej czasu dla znajomych i rodziny, a kontakt z nimi możliwy jest często jedynie przez telefon lub Internet. Na rynku komunikatorów znajdziemy wiele programów, które umożliwią ci bezpłatne korzystanie z rozmów tekstowych, głosowych czy wideokonferencji. Rodzi się jednak pytanie, którą aplikację w tym gąszczu wybrać?


Mamy mniej czasu dla znajomych i rodziny, a kontakt z nimi możliwy jest często jedynie przez telefon lub Internet. Na rynku komunikatorów znajdziemy wiele programów, które umożliwią ci bezpłatne korzystanie z rozmów tekstowych, głosowych czy wideokonferencji. Rodzi się jednak pytanie, którą aplikację w tym gąszczu wybrać?

Przyjrzeliśmy się wszystkim najpopularniejszym aplikacjom tego typu na rynku i wybraliśmy 13 najciekawszych komunikatorów. Pomożemy wam wybrać najodpowiedniejszy program do własnych potrzeb. Podpowiemy także, które z aplikacji do przeprowadzania rozmów tekstowych są warte zainteresowania, a które lepiej omijać szerokim łukiem.

Dzisiejszy komunikator internetowy nie jest już zwykłym narzędziem pozwalającym jedynie przesyłać informacje tekstowe do rozmówcy. Producenci cały czas prześcigają się w nowych pomysłach rozbudowujących funkcjonalność programów. Wideokonferencje, multi-czaty, wymiana plików, rozmowy głosowe, te i inne funkcje stały się już chlebem powszednim na rynku komunikatorów internetowych. Opcje te znajdziemy praktycznie we wszystkich programach służących do przeprowadzania rozmów tekstowych. Niestety, ile komunikatorów na rynku, tyle różnych protokołów komunikacyjnych stanowiących podstawę wymiany informacji tekstowych, na nieszczęście niezgodnych ze sobą. Sprawia to, że często nasz wybór podyktowany jest więc faktem posiadania największej ilości znajomych korzystających z danego protokołu. Pozostałych natomiast "zmuszany" do założenie odpowiedniego konta. Okazuje się, że wcale nie musimy tego robić, gdyż są aplikacje umożliwiające korzystanie z wielu protokołów jednocześnie, tzw. multikomunikatory. Tego typu narzędzia także uwzględniliśmy w naszym przeglądzie.

Gadu-Gadu 8 - co w trawie piszczy?

PogGGadajmy sobie

Gadu-Gadu 8 - zmiany w interfejsie to trochę za mało

GG może się poszczycić największą liczbą kont, która przekroczyła już 6 milionów! Programiści pracują obecnie nad ósmą odsłoną GG, która powinna lada dzień zostać udostępniona w wersji finalnej. Przetestowaliśmy edycję beta oznaczoną numerem 6571. W ósemce na pierwszy rzut oka widać daleko idące zmiany w interfejsie. Aplikacja uzyskała milszy dla oka wygląd, który można zmieniać dzięki dostępnym skórkom. Wraz z nową odsłoną Gadu-Gadu można modyfikować wygląd praktycznie każdego elementu. Po najechaniu kursorem myszy na wybrany kontakt wyświetla się moduł z dodatkowymi opcjami, umożliwiającymi m.in. rozpoczęcie rozmowy głosowej czy przesłanie pliku.

Usprawnieniu uległa jakość rozmów audio, dzięki zintegrowaniu platformy VoIP z techniką firmy GIPS. Według producenta jest to milowy krok w rozwoju rozmów głosowych przy użyciu Gadu-Gadu. Poza tym wymienić warto jeszcze wprowadzenie klawiatury wybierania tonowego dla rozmów audio, możliwość zwijania panelu logowania czy zastosowanie 256-bitowego algorytmu AES do szyfrowania archiwów rozmów. Prace nad nową wersją komunikatora dobiegają końca - programiści zapowiedzieli także, iż finalna wersja produktu cechować się ma o wiele niższym zużyciem pamięci operacyjnej oraz większą stabilnością od poprzednika. Niestety, w testowej wersji Gadu-Gadu 8 nadal nie zaimplementowano funkcji dającej możliwość prowadzenia rozmów z użyciem kamery internetowej.

Tlen - mniej popularny, ale bardziej funkcjonalny

Komunikator Tlen zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem ilości użytkowników - obecnie z sieci o2 korzysta ponad 1,5 miliona internautów. Program umożliwia także korzystanie z sieci Gadu-Gadu. Tlen w wersji 6.0.3.68 doczekał się ponad 170 nowości i zmian. Po pierwsze wprowadzono automatyczne aktualizacje. Usprawniono współpracę z Gadu-Gadu o m.in. możliwość automatycznej aktualizacji kontaktów na serwerze, rejestrowania numerów GG czy wysyłania obrazków do osób na liście, które są niewidoczne. Nowa wersja dysponuje także nieco ulepszonym interfejsem użytkownika oraz usprawnieniami z zakresu wymiany plików p2p. Od tej pory możesz także dodawać nowych operatorów SMS poprzez SDK czy wyświetlać menu archiwum z menu kontaktów SMS-owych. Usprawniono działanie wtyczek do programu, a także dodano nowe, m.in. plugin umożliwiający wysyłanie wycinków ekranu, poprawiono obsługę poczty i moduł wysyłania obrazków. Jest też wiele poprawek z zakresu wydajności i stabilności.

Skype - wideorozmowy to jego specjalność

PogGGadajmy sobie

Skype ma drugie miejsce na polskim rynku i w kategorii komunikatorów multimedialnych nie ma konkurencji

Skype odniósł sukces w 2004 roku, jako pierwszy komunikator umożliwiający prowadzenie rozmów głosowych przy wykorzystaniu technologii p2p, a także VoIP. Dzisiaj ma już ponad 200 milionów użytkowników. Programiści obecnie pracują nad czwartą odsłoną Skype'a - pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w Skype 4 beta 2 są zmiany w interfejsie. Usprawniono rozmowy wideo wprowadzając zmiany w protokole przesyłania danych i wykorzystując zmodyfikowany kodek do przesyłania obrazu. Prowadząc wideokonferencję nie musisz się już martwić o zniekształcenia obrazu czy straty przesyłanego obrazu, nawet wtedy, gdy dysponujesz wolnym pasmem internetowym. W "czwórce" możesz także wyszukiwać kontakty na podstawie emaili. Aplikacja ma nowy moduł, który pozwala importować listę adresów z klientów pocztowych MS Outlook oraz Outlook Express, a także z kont MSN czy Yahoo!. W nową wersję Skype'a wbudowano sklep internetowy oraz bramkę SMS. Druga odsłona beta ma także ponownie opcję widoku kompaktowego, którą usunięto w pierwszej wersji testowej. Stabilna wersja Skype'a 4 spodziewana jest na przełomie 2008/2009 roku.

Konnekt - alternatywa dla Gadu-Gadu

Konnekt jest aplikacją, której ostatnia wersja oznaczona numerem 0.6.22.137 datowana jest na rok... 2005! - to nie żart. Konnekt pomimo faktu, iż jest dosyć "leciwy", nadal stanowi udaną alternatywę dla Gadu-Gadu. Mało tego, gdy przejrzeć się bliżej funkcjonalności popularnego "gadulca" to okazuje się, że pomimo trzyletniego zastoju w rozwoju programu, Konnekt przewyższa go możliwościami. Dodajmy do tego fakt, iż multikomunikator pozwala przeprowadzać rozmowy z użytkownikami wielu innych sieci, a to za sprawą dedykowanych wtyczek. Główna cecha Konnekta to elastyczność. Program można dostosowywać do własnych potrzeb, właśnie dzięki wspomnianemu systemowi wtyczek. Pakiet SDK, który pozwala opracowywać własne rozszerzenia pobrać można z witryny twórców aplikacji, pod adresem:http://www.konnekt.info/sdk.html . W Konnekt możesz także miło spędzić czas z rozmówcą, np. podczas gry w kółko i krzyżyk. Program obsługuje następujące protokoły komunikacyjne: Gadu-Gadu, o2, WPK, LAN, AQQ, ICQ, Yahoo!, Jabber oraz AIM. Obecnie twórcy Konnekta pracują nad nową wersją - 0.7 narzędzia.

Miranda IM - multikomunikator doskonały?

PogGGadajmy sobie

Okno opcji konfiguracyjnych w komunikatorze Miranda IM

Program nie jest typowym komunikatorem i nie ma własnej sieci. Protokoły obsługiwane są przez system wtyczek tworzonych przez użytkowników. I to właśnie tutaj tkwi siła programu. Miranda IM pochwalić może się obsługą największej ilości protokołów ze wszystkich dostępnych komunikatorów internetowych, w tym m.in. Gadu-Gadu, o2, Yahoo!, MSN, IRC, Messenger, Jabber, ICQ, AOL czy Skype. Duża ilość dodatków sprawia, że aplikacja służyć może także w innym celu, aniżeli do konwersacji. Program wykorzystać można z powodzeniem jako klienta powiadamiającego o nowej poczcie, czytnik RSS czy wyświetlacz pogody. W najnowszej wersji narzędzia, oznaczonego numerem 0.7.12 wprowadzono szarego poprawek z zakresu obsługi protokołów GG, MSN oraz ICQ. Miranda IM cechuje się bardzo przyjaznym interfejsem użytkownika oraz małym zapotrzebowaniem na zasoby sprzętowe - jedynie kilka megabajtów pamięci operacyjnej. Co warto zauważyć, program nie wymaga instalacji, a więc możemy go zabrać wszędzie ze sobą, np. na dysku przenośnym. Obecnie pobrać można z sieci ponad 350 różnych rozszerzeń. Wszystkie wspomniane cechy Mirandy IM sprawiają, że aplikacja jest niemal doskonała.

Spik - wszędzie tam gdzie ty

Spik jest aplikacją przygotowaną przez Wirtualną Polskę i jest następcą komunikatora WP Kontakt. Program obsługuje protokoły Gadu-Gadu, Tlen, ICQ oraz wiele innych, bazujących na Jabberze. Spik, poza standardowymi rozmowami tekstowymi, umożliwia także prowadzenie rozmów głosowych, telefonicznych (VoIP) oraz wideokonferencji. Aplikacja integruje się z pocztą WP, tak więc masz stały dostęp do profilu email i możesz korzystać z czatów. W najnowszej odsłonie Spika, oznaczonej numerem 2.6 wprowadzono wyszukiwanie kontaktów oraz możliwość wysyłania formatowanych wiadomości do użytkowników sieci Gadu-Gadu. Usprawniono także działanie modułu neofon TP. Programiści dodali możliwość dołączania sygnału wideo podczas rozmowy głosowej oraz jego zatrzymywania w dowolnym momencie przy użyciu pauzy. Usunięto także kilka błędów związanych z wyświetlaniem obrazu pochodzącego z kamery internetowej. Warto dodać, że Spik dostępny jest na wiele platform. Oprócz standardowego klienta dla Windows, firma udostępniła także edycję przeznaczoną na telefony komórkowe z obsługą Java MIDP 2.0 - MobiSpik, wersję niewymagającą instalacji - SpikOnStick, którego zabrać możesz na dysku przenośnym, a także webSpik - uruchamiany wprost z okna przeglądarki internetowej.

Co to jest VoIP?

VoIP (Voice over Internet Protocol) jest technologią umożliwiającą przesyłanie dźwięków mowy przez łącze internetowe lub z wykorzystaniem sieci wewnętrznej, w oparciu o protokół IP. VoIP nazywany jest popularnie telefonią internetową. I wcale to nie dziwi, gdyż technologia ta jest wykorzystywana głównie w celu zapewnienia łączności telefonicznej. Dzięki technologii rozmawiać można z innymi użytkownikami VoIP oraz z abonentami telefonów komórkowych i stacjonarnych, zachowując przy tym zazwyczaj niższy koszt połączeń, zwłaszcza, gdy dzwonimy za granicę. Dodać warto, że Polska znajduje się w czołówce państw na świecie, gdzie technologia VoIP stosowana jest na dużą skalę.