Pogadać z Linuxem

MandrakeSoft przedstawia nową wersję Linuxa, umożliwiającą sterowanie systemem za pomocą komend głosowych.

Firma MandrakeSoft znana z popularnej w Polsce dystrybucji systemu Linux udostępniła do pobrania ze swoich serwerów nową wersję tego systemu, nazwaną Odyssey. Podobnie jak poprzednie wydania, platforma w pełni obsługuje polskie litery i już w czasie instalacji udostępnia polskie menu.

Linux Mnadrake 7.2 wyposażono w nową wersję środowiska graficznego KDE 2.0, w którym znajduje się wiele gotowych i całkowicie bezpłatnych aplikacji biurowych. KDE 2.0 (kodowa nazwa Kopernicus), zawiera m.in. przeglądarkę internetową Konqueror oraz pakiet KOffice. W jego skład wchodzą takie aplikacje jak: edytor tekstu Kword, arkusz kalkulacyjny KSpread, KChart do tworzenia wykresów, edytor grafiki wektorowej KIllustrator oraz KPresenter do tworzenia prezentacji multimedialnych.

Do najnowszej wersji Linuxa dodano także odtwarzacz multimediów RealPlayer, a także program do natychmiastowej komunikacji przez Internet - Everybuddy. Jest on w pełni kompatybilny z odpowiednimi aplikacjami AOL, ICQ , Yahoo i MSN. Poprawiono również obsługę kart graficznych i muzycznych (m.in.: GeForce, GeForce II, Matrox G200/G400, Voodoo III/V/Banshee) oraz chipsetów Intel i810 oraz i815.

Jedną z największych atrakcji MandrakeSoft Linux jest system rozpoznawania mowy IBM ViaVoice dystrybuowany za darmo wraz z pakietem. Za pomocą tej aplikacji, użytkownicy będą mogli głosowo sterować systemem operacyjnym. Linux Mandrake zawiera również pełny zestaw różnych narzędzi internetowych,w skład których wchodzą takie aplikacje jak: Apache, MySQL 3.23, PostgreSQL 7.0.2, Interbase 6.01, Bind, Sendmail, Postfix, OpenLDAP i wiele innych.

Więcej informacji: www.linux-mandrake.com/


Zobacz również