Pogromca magnetowidów

W naszych sklepach pojawiła się pierwsza nagrywarka stacjonarna DVD+RW, która ma szansę przetrzeć szlak dla nowego formatu. Jest nią Philips DVDR1000.

W naszych sklepach pojawiła się pierwsza nagrywarka stacjonarna DVD+RW, która ma szansę przetrzeć szlak dla nowego formatu.

Nagrywarka Philipsa DVDR1000 z miejsca zdobyła uznanie specjalistów audio-wideo, czego dowodem jest przyznanie jej prestiżowej nagrody EISA przez międzynarodowe jury dziennikarzy branży AV. Teraz czekamy na konkurencyjne urządzenie Pioneera, który właśnie wprowadza na rynek amerykański nagrywarkę DVD-RW DVR-7000. Z zapowiedzi dystrybutora wynika, że produkt ten trafi do Polski przed końcem 2001 roku.

Przyjrzyjmy się jednak nagrywarce, która jest już dostępna i znamy jej cenę wynoszącą... 6999 zł. To, niestety, niemało, jednak należy się spodziewać znacznego spadku cen w ciągu najbliższych 6 miesięcy, kiedy to na rynek prawdopodobnie wkroczą mniej zaawansowane modele nagrywarek Philipsa i być może Thomsona.

Na bazie flagowca

DVDR1000 zbudowano na bazie opisywanego na naszych łamach [w dodatku specjalnym: Kino Domowe - Przed Premierą (2/2001/2), Odtwarzacze - najlepsze modele w sezonie 2001/2002] flagowego modelu odtwarzacza DVD Philipsa o symbolu DVD 1010. W obu przypadkach mamy do czynienia z bardzo podobną obudową w kolorze stali, wykonaną z grubych płyt aluminium. Szuflady napędów ulokowane są centralnie, a nad nimi zainstalowano duże, bardzo czytelne wyświetlacze matrycowe, prezentujące napisy w kolorze niebieskim. Nagrywarka ma opuszczaną za pomocą silniczka dolną część przedniego panelu obudowy, za którym kryją się podręczne gniazda podłączeniowe (cyfrowe i.Link, czyli inaczej mówiąc FireWire, S-Video, composite) oraz kilka przycisków, pozwalających na obsługę podstawowych funkcji bez użycia pilota. Od odtwarzacza DVD różni ją także obecność przycisku REC, aktywującego nagrywanie. W obu urządzeniach szczególną uwagę zwrócono na jakość użytych komponentów, czego efektem jest m.in. obecność dwóch oddzielnych układów zasilających (dla części napędu i elektroniki) oraz skomplikowanego zawieszenia transportu, który w celu eliminacji drgań umieszczono na gumowych resorach.

8 godzin cyfrowej ekstazy

Obecnie w sprzedaży znajdziemy płyty wielokrotnego i jednorazowego zapisu - DVD+RW i DVD-R. Oba rodzaje nośników są odczytywane praktycznie przez wszystkie (z wyjątkiem starych modeli, mających problemy z odczytem krążków CD-R) stacjonarne odtwarzacze DVD-Video oraz komputerowe napędy DVD-ROM. Oczywiście, płyty nagrywalne wielokrotnie, ze względu na możliwość kasowania, są o wiele atrakcyjniejszą propozycją dla większości użytkowników. Taki właśnie krążek dostarczany jest wraz z zakupioną nagrywarką. Nośniki mają pojemność 4,7 GB i pozwalają na cyfrowy zapis do 4 godzin materiału.