Pogromcy limitów transferu

Czy Twój operator internetowy nałożył limity transferu? Pod koniec miesiąca zaczynasz się obawiać, że z szybkiego łącza pozostanie jedynie wspomnienie? Dość tego! Przedstawiamy kilka programów, które działają w tle i monitorują ilość wysłanych i odebranych danych. Jeżeli w połowie okresu rozliczeniowego okaże się, że wykorzystałeś już dwie trzecie limitu, zaalarmują Cię, abyś mógł spokojnie ograniczyć np. pobieranie dużych ilości niezbyt pilnie potrzebnych plików (filmów, programów, dystrybucji Linuxa, itd.) i spokojnie dotrwał "do pierwszego". Jeżeli zaś okaże się, że limity są mniejsze od zakładanych - możemy zareklamować usługę u naszego dostawcy internetowego.

Pogromcy limitów transferu
Przedstawiane programy są analizatorami sieciowymi - dostarczają szczegółowych informacji na temat połączenia sieciowego oraz internetowego. Dzięki nim mamy dostęp do wielu funkcji, takich jak: prowadzenie statystyk (maksymalne, średnie obciążenie), podgląd transferu, identyfikację programów używających naszego łącza (w tym trojanów, aplikacji szpiegowskich i reklamowych) i blokowanie dla nich połączenia, włączanie alertów w określonych wypadkach (zbyt niski transfer, zbyt dużo pobranych danych, itp.) oraz wiele innych dostępnych w poszczególnych programach.

NET Traffic Meter (Free)

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów
Pogromcy limitów transferu
Bardzo proste w obsłudze narzędzie, umożliwiające monitorowanie ruchu pomiędzy komputerem a siecią lokalną lub Internetem. Aplikacja umożliwia śledzenie danych przepływających przez karty sieciowe, jak i wszelkiego rodzaju modemy (analogowe, dsl, itd.). Program posiada bogate możliwości personalizacji wyglądu i działania, umożliwia śledzenie transferów oraz ilości pobieranych i wysyłanych danych. NET Traffic Meter posiada opcję wizualizacji zbieranych danych, pozwala prezentować dzienne, tygodniowe i miesięczne statystyki. Dodatkowo posiada funkcję alarmowania, dzięki czemu użytkownik jest natychmiast powiadamiany o spadku transferu, przekroczeniu limitu pobieranych danych, itd. Program wymaga środowiska Microsoft .NET Framework 1.1

Bandwidth Monitor Pro

Pogromcy limitów transferu
Program jest bardzo zaawansowanym narzędziem do prowadzenia statystyk połączeń sieciowych i internetowych. Potrafi mierzyć ilość przesyłanych danych dla każdej karty sieciowej osobno. Dzięki przyjaznemu interfejsowi, nie musimy się przełączać pomiędzy poszczególnymi adapterami - wszystko zostało umieszczone w jednym miejscu: pokazany jest transfer obecny, średni i maksymalny. Użytkownik może oczywiście sprawdzić transfery dzienne, tygodniowe, miesięczne, roczne lub całkowite. Na dole ekranu jest wyświetlany uproszczony wykres użycia łącza sieciowego, który można dostosowywać do własnych upodobań. Bardzo przydatną funkcją programu jest możliwość tworzenia reguł wyświetlania ostrzeżeń (np. jeżeli transfer spadnie poniżej pewnej wartości lub użytkownik pobierze określoną ilość danych).

Net Peeker (Free)

Pogromcy limitów transferu
Sieciowy monitor, dzięki któremu dowiemy się, jaka jest rzeczywista szybkość transferu danych i które aplikacje lub procesy systemowe wykorzystują nasze łącze internetowe. Wszystkie wydarzenia zapisywane są do dziennika zdarzeń. Program posiada opcję generowania szczegółowych raportów. Obsługa ICS (Internet Connection Sharing), czyli dzielenia łącza internetowego, umożliwia obejrzenie wydajności łącza innych komputerów np. podłączonych w sieci domowej. Tak samo możemy monitorować przesyłanie plików przez sieć (protokół NETBIOS).

Aplikacja umożliwia ustalenie limitów wysyłania i odbierania pakietów sieciowych dla każdego programu, adresu IP i połączenia, a dodatkowo posiada wbudowany firewall oraz "zabójcę pop-up", czyli blokadę wyskakujących okienek.

BWMeter

Pogromcy limitów transferu
Niezwykle poręczne narzędzie służące do mierzenia i wyświetlania informacji o przepustowości łącza. To, co odróżnia go od innych programów tego typu to szczegółowa analiza pakietów danych, dzięki czemu można odseparować ruch w sieci lokalnej od wymiany danych z Internetem. Dodatkowo aplikacja umożliwia tworzenie statystyk dla wszystkich komputerów w sieci lokalnej oraz pozwala obserwować ilość pobieranych danych z poszczególnych, wybranych przez użytkownika, serwerów. Program powiadamia użytkownika o zdarzeniach lub włącza alert, umożliwia eksport oraz import statystyk (dziennych, tygodniowych, rocznych) i obsługuje m.in. połączenia LAN, WAN, VPN, ADSL, xDSL, Modem, Dial-Up.

TrafMeter

Pogromcy limitów transferu
Potężne narzędzie, służące do pomiaru i analizy natężenia ruchu odbywającego się pomiędzy siecią lokalną, a Internetem. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie sieciowych "wąskich gardeł" oraz monitorowanie, którzy użytkownicy korzystają z Internetu najczęściej i pobierają najwięcej danych (śledzenie m.in. protokołów HTTP, HTTPS, SMTP, DNS, NNTP). Program prezentuje dane wynikowe zarówno w formie graficznej, jak i liczbowej, oferując przy tym zaawansowane opcje tworzenia logów i filtrów.

Niewątpliwym atutem aplikacji jest możliwość tworzenia szczegółowych raportów. Ponieważ narzędzie ma ogromne możliwości, jego poprawne skonfigurowanie może być dość skomplikowane dla początkujących użytkowników. W razie kłopotów można skorzystać z dołączonej instrukcji w języku angielskim.

Program w wersji darmowej (niezarejestrowanej) umożliwia korzystanie jedynie z trzech filtrów.

Down2Home (Free)

Pogromcy limitów transferu
Aplikacja monitoruje transfery internetowe dzień po dniu. Statystyki możemy przedstawić za pomocą dwu- lub trójwymiarowych efektownych wykresów. Narzędzie pokazuje średni i maksymalny przesył danych, generuje raporty dziennego, tygodniowego, miesięcznego lub rocznego wykorzystania łącza. Ponadto umożliwia eksport danych do innych programów - np. arkuszy kalkulacyjny.

NeoStat (Free)

Program służy do kontrolowania limitu danych w usłudze Neostrada. Pobiera on dane z serwera Neostrady oraz oblicza, ile danych zostało nam do pobrania do włączenia limitu. Według autora program został zatwierdzony przez Telekomunikację Polską.

Różnice transferu i co dalej?

Zadzwoniliśmy do Telekomunikacji Polskiej S.A. (pomocy techniczna) i zapytaliśmy o możliwość rozpatrzenia ewentualnych reklamacji związanych ze zbyt wczesnym (według któregoś z powyższych programów) włączeniu ograniczeń na łącze. Usłyszeliśmy, że "Systemy obliczające transfery są tylko urządzeniami i mają prawo się popsuć." W razie zauważonych nieprawidłowości w limitach (zmierzonych najlepiej różnymi aplikacjami) można złożyć pisemną reklamację. Jeśli będą to znaczące różnice (więcej niż 300 MB miesięcznie) najprawdopodobniej coś jest nie tak i wina leży po stronie usługodawcy.

Pamiętać należy o tym, że Telekomunikacja Polska nie poleca, ani nie przedstawia narzędzia zliczającego nasze dane, na podstawie którego moglibyśmy dochodzić swoich praw z dokładnością "co do jednego bajta". "To jest tak jak w przypadku prądu - elektrownia zakłada nam licznik, a my reklamujemy usługę, ponieważ mamy lepszy, który pokazuje coś innego". Jednak faktem jest, iż licznik elektryczny jest dostępny do naszego wglądu bez przerwy, a Telekomunikacja "schowała go" w swojej siedzibie.

Jak wygląda sprawa u Waszych operatorów? Zapraszamy do podzielenia się swoimi opiniami w komentarzach i na forum.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: