Pogromcy mitów, GeForce i uśmiech Mona Lisy

Na konferencji Nvision, organizowanej przez Nvidię i skierowanej do dystrybutorów, ponad tysiąc uczestników wzięło udział w prezentacji, której celem było ukazanie różnic pomiędzy możliwościami układu graficznego (GPU) a procesora (CPU), prezentując kolejne możliwości równoległego przetwarzania danych. Wyniki sześciomiesięcznej pracy specjalistów zostały zaprezentowane przez Adama Savage'a i Jamiego Hynemanna, duet znany u nas z programu rozrywkowego "Pogromcy mitów" nadawanego przez kanał Discovery.

Zaprezentowali oni dwa roboty, Smileya i Mona Lisę, które miały pokazać różnicę pomiędzy możliwościami CPU a GPU. Zadaniem Smileya, czyli relatywnie prostego robota, było namalowanie emotikonki za pomocą tradycyjnych technik CPU, czyli wykonywania jednej czynności w danym momencie.

Mona Lisa została wyposażona w 2100 wielowątkowych procesorów o dużej mocy obliczeniowej, pomniejszonej do 240 shaderów oferowanych przez chip GeForce GTX 280. Te 2100 shaderów namalowało obraz Mona Lisy w zaledwie kilkadziesiąt setnych części sekundy, co wywołało spore zdziwienie na twarzach zgromadzonych, które przeszło w śmiech, a następnie w owację dla ekipy "Pogromców mitów".

Nie wnikamy w specyfikację obydwu robotów, ale sposób namalowania Mona Lisy jest dosyć interesujący - 2100 kropelek farby przebyło 20 cm do płótna w zaledwie 275 ms, tworząc obraz Mona Lizy w 0,75 sekundy.


Zobacz również