Pojawił się pierwszy fałszywy instalator na OS X

Firma Doctor Web zidentyfikowała fałszywy instalator programu VKMusic 4. Co interesujące, atakuje on komputery pracujące pod kontrolą systemu OS X.

Fałszywe instalatory programów zawierające złośliwy kod od dawna atakują użytkowników systemu Microsoft Windows. Firma Doctor Web pochwaliła się jednak właśnie, że zidentyfikowała pierwszy tego typu program ukierunkowany na infekowanie komputerów Apple.

Trojan ten nazywa się Trojan.SMSSend.3666 i podszywa się pod aplikację VKMusic 4, która pozwala na słuchanie muzyki zamieszczonej w sieci społecznościowej vk.com.

Podczas instalacji ofiara proszona jest o podanie numeru telefonu komórkowego. Następnie otrzymuje SMS-em kod aktywacyjny, po wpisaniu którego nieświadomie zgadza się na subskrypcję płatnego serwisu (regularnie będzie pobierał z jej konta odpowiednią kwotę). Cyberprzestępcy wykorzystali do tego przekrętu program partnerski ZipMonster.

Eksperci ostrzegają

aby uważać na programy, które wymagają podania numeru naszego telefonu, lub przesłania SMS-a. Ponadto aplikacje powinniśmy pobierać jedynie z zaufanych miejsc (w opisanym przypadku np. z iTunes).

Więcej informacji: Doctor Web