Pojawiły się przecieki na temat nowej generacji procesorów AMD

Na Twitterze Executable Fix pojawiły się pierwsze informacje na temat nadchodzących gniazd procesorów AMD. Czego możemy spodziewać się po nowej generacji?

Nowa platforma ma obsługiwać dwukanałową pamięć DDR5, jednak obsługa PCI Express Gen5 będzie zarezerwowana tylko dla procesorów Zen4 Genoa (EPYC). CPU AMD AM5 mają być konkurencją dla sprzętu Intel Alder Lake-S, który także obsługuje PCI Express Gen5 oraz pamięć DDR5. Wiemy także, że nowe procesory mają zachować 40-milimetrowy rozmiar, tak jak jest to w przypadku obecnej generacji.

Według informacji przekazanych przez Executable Fix, AMD zmienia typ gniazda z PGA na LGA. Co to oznacza? W tym wypadku piny nie będą znajdowały się już na procesorze a bezpośrednio na płycie głównej.

Zobacz również:

  • Sprawdzamy wydajność Windows 11 – wyniki są niejednoznaczne [Aktualizacja 22.10.2021]
  • TechDays w RTV Euro AGD: niskie ceny na laptopy i nie tylko

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa generacja AMD pojawi się oficjalnie na rynku. Mówi się, że może to nastąpić nawet w drugiej połowie 2022 roku. Executable Fix twierdzi, że będzie to seria 600, czyli następca obecnego X570 oraz nadchodzącego X570S. Jeśli prognozy się potwierdzą, AMD pozostanie daleko w tyle za Intelem i jego platformą Alder Lake, która ma obsługiwać zarówno PCI Express Gen5 oraz pamięć DDR5 na długo przed premierą AM5.