Pojedynek 3D - 8 KART GRAFICZNYCH DLA GRACZY W DWÓCH KATEGORIACH


Sapphire Radeon 9700 Atlantis

Radeon 9700 Atlantis firmy Sapphire to kolejna karta z układem grafiki Radeon 9700 firmy ATI. Sapphire trzyma się ściśle wzorca i taktuje procesor i pamięć z częstotliwościami odpowiednio 275/540 MHz. Również szerokość pasma pamięci 256 bitów oraz 128 MB RAM odpowiada dokładnie zaleceniom ATI. W porównaniu z kartą Herculesa wentylator pracuje wyraźnie głośniej, jednak w akceptowalnych granicach. Obsługa DirectX 9 gwarantuje, że będzie się można cieszyć pełnią efektów zapowiadanych gier, choćby "Stalkera". Karty z układami NVIDII (z wyjątkiem GeForce FX) zatrzymały się na poziomie DirectX 8.1, więc nie oddadzą pełnego bogactwa grafiki DirectX 9. Na wyposażenie składają się - będące już standardem - adaptery DVI/VGA i S-Video/chinch oraz odtwarzacz PowerDVD. Pakiet gier tworzą "Medieval" i "Tony Hawk's Pro Skater 3". W naszym teście karta firmy Sapphire pracowała z bardzo dobrą wydajnością, typową dla innych modeli z rodziny Radeon 9700 Pro (zobacz zestawienie wyników). Karta Sapphire oferuje za 1347 zł bardzo dobrą wydajność. Karta firmy Hercules ma jednak dzięki lepszym sterownikom pewną przewagę liczby klatek, a hałasuje trochę mniej - wszystko za 150 zł więcej. Dla osób, które niezbyt dobrze znają markę Sapphire, warto dodać, że to właśnie ta firma produkuje wszystkie karty graficzne dla ATI, co stanowi gwarancję jakości.

Informacje Sirius

http://www.sirius.pl

Cena 1347 zł

Gainward Ultra/750-8x XP

Gainward gwarantuje stabilną pracę karty Ultra/750-8x XP w wersji Golden Sample nawet w wypadku przetaktowania. Standardowe częstotliwości taktowania procesora Ti 4800 SE i pamięci to odpowiednio 275/550 MHz, ale można je podwyższyć do 290/620 MHz bez utraty gwarancji. Wyposażenie 128-megabajtowej karty jest doprawdy godne uwagi. Obok gry "Serious Sam" i programu narzędziowego WinCinema w pudełku znajdziesz jeszcze adaptery DVI/VGA i S-Video/chinch oraz kartę FireWire wraz z kablem. Niestety, nic za darmo - DirectX 9 obsługują w tej chwili tylko karty ATI od Radeona 9500 oraz GeForce FX NVIDII. W wypadku Ultra/750-8x XP, która obsługuje tylko DirectX 8.1, musisz się pogodzić z utratą wielu efektów graficznych w zapowiadanych grach. Karta Gainwarda jest lepsza od kart z Radeonem 9700 firm Hercules i Sapphire tylko w grze "Serious Sam: 2nd Encounter" (117,1 do 105,9 klatek/s); w pozostałych wypada wyraźnie gorzej. Różnica wydajności jest jeszcze większa przy maksymalnej jakości obrazu, z włączonym antyaliasingiem i filtrowaniem anizotropowym. Wszystkie wartości znajdziesz w zestawieniu wyników. Nawet po uwzględnieniu karty FireWire 1499 zł pozostaje wysoką ceną. Karta Radeon 9700 Atlantis firmy Sapphire z obsługą DirectX 9 jest szybsza, a kosztuje o 150 zł mniej.

Informacje Multimedia Vision

http://www.mmv.com.pl

Cena 1499 zł

MSI Ti 4800SE-VTD8X

Zadziwiające, ile może ważyć pudełko z kartą graficzną. W wypadku karty Ti 4800SE-VTD8X firmy MSI "winę" ponosi w dużej części liczący 10 płyt CD pakiet oprogramowania. Składa się między innymi z pełnych wersji gier "Ghost Recon", "Duke Nukem Manhattan Project" i "Morrowind". Dodatkowo jest tam jeszcze masa narzędzi i standardowe adaptery wideo. Procesor i 128-megabajtowa pamięć pracują ze standardowymi częstotliwościami 275/550 MHz. Radiator nadaje się bezwzględnie do poprawki. Problem polega na tym, że można go podnieść bez użycia siły o kilka milimetrów. Za to i za nadmiernie hałasujący wentylator odejmujemy 0,25 punktu w ocenie konstrukcji. Karta MSI obsługuje tylko DirectX 8.1, tak więc w grach z DirectX 9 musisz zrezygnować z wielu fascynujących efektów. Model Ti 4800SE-VTD8X zajął ostatnie miejsce w naszym teście porównawczym. Hercules i Sapphire wygrywają dzięki bardziej nowoczesnemu układowi grafiki, Gainward ze względu na wyższą częstotliwość taktowania (290/620 MHz wobec 275/550 MHz). Za niezbyt wygórowaną cenę 1143 zł MSI oferuje wprawdzie dużo dodatków, jednak brak obsługi DirectX 9 i kiepska wydajność przy najwyższej jakości obrazu nie mogą nie mieć wpływu na ocenę końcową. Lepiej zapłacić nieco więcej za dużo większą wydajność, niż stać się kolekcjonerem gier wręczanych nam nieco na siłę.

Informacje Sirius

http://www.sirius.pl

Cena 1143 zł