Pojedynek na lustrzankowym szczycie

Raczej rzadko mamy na naszych łamach okazję opisywać aparaty cyfrowe, które zostały opracowane z myślą o zawodowych fotografach. Tym razem postanowiliśmy zaprezentować dwie "pełnoklatkowe" lustrzanki przeznaczone dla profesjonalistów - udało nam się zdobyć do testów Canona EOSa 1Ds Mark III oraz Nikona D3. Oba aparaty trudno zaliczyć do grona urządzeń dostępnych dla większości fotografujących - za samo body Canona można by kupić nowy samochód, a za równowartość tańszego korpusu Nikona polecieć na wycieczkę dookoła świata.

Warto zadać pytanie dlaczego aparaty te aż tak drogie i czy są tyle razy lepsze od modeli amatorskich ile razy więcej kosztują? Prezentowane modele nie są tanie z kilku powodów - po pierwsze nie są produktami przeznaczonymi na szeroki rynek, zatem koszty produkcji razem z nakładami poniesionymi na badania i rozwój muszą być dużo wyższe niż w przypadku produktów wytwarzanych i sprzedawanych w setkach tysięcy sztuk tak jak aparaty kompaktowe czy tak zwane "konsumenckie" lustrzanki. Poza tym materiały i podzespoły użyte do produkcji tej klasy aparatów tanie być nie mogą - muszą zapewnić odpowiednią wytrzymałość wytwarzanych z nich urządzeń.

Pojedynek na lustrzankowym szczycie

Nikon D3 oraz Canon EOS 1 Ds Mark III

Korpusy lustrzanek dla zawodowców od dawna budowane są na bardzo mocnych magnezowych szkieletach, wszystkie pokrętła i przyciski są uszczelnione. Wszystkie ruchome elementy powinny wykazywać wyjątkową odporność na szybkie zużycie mechaniczne (pisaliśmy już na ten temat przy okazji profesjonalnego Olympusa E-3 w PCWK 2/2008). Aparaty przygotowane na potrzeby reporterów (jak Nikon D3) pozwalają zatem na pracę w ekstremalnie niesprzyjających warunkach, nie powinny zawieść nawet po upadku czy zawilgoceniu - mają wykonywać swoje zadania niezależnie od tego czy pada deszcz, wieje pustynny wiatr czy aparat będzie wraz ze swoim właścicielem będzie brał udział w przepychankach podczas demonstracji czy działań wojennych.

Pojedynek na lustrzankowym szczycie

Nikon D3 - plecki lustrzanki