Pojedynek ultrabooków

Testujemy najnowsze ultrabooki i sprawdzamy ich możliwości w bezpośrednim pojedynku. Postanowiliśmy sprawdzić ich możliwości porównując dwie najnowsze konstrukcje. Walka jest o tyle ciekawa, że w jednym z narożników stanął najnowszy ultrabook Fujitsu, który bazuje na podzespołach Intela, a w drugim najnowsza konstrukcja Asusa, która dozbrojona jest o dodatkową kartę graficzną Nvidii. O tym, kto wygra, zadecyduje wynik 7 rundowego pojedynku.


Przetestowaliśmy dwa ultrabooki Asus ZENBOOK Prime UX32VD i Fujitsu LifeBook U722. Aby walka była sprawiedliwa każdy z ultrabooków poddaliśmy jednakowej procedurze testowej typując zwycięzcę w każdej z 7 według nas najważniejszych cech. Pod uwagę braliśmy: pierwsze wrażenie, obudowę, wagę i rozmiary, ekran, wyposażenie, wydajność, czas pracy na baterii. W każdej z tych kategorii typowaliśmy zwycięzcę, za co wygrany zdobywał 1 pkt. Możliwy był również remis. Ultrabook z najwyższą liczbą punktów wygrywa cały pojedynek.

Runda 1. Pierwsze wrażenie

Asus ZENBOOK Prime UX32VD to następca popularnego modelu UX31. Wykorzystuje podobną obudowę, wnętrze ma jednak całkiem inne. To co od razu rzuca się w oczy to supercienka obudowa, która w najgrubszym miejscu ma zaledwie 18 mm, a jej średnia grubość wynosi poniżej centymetra. To jeden z najcieńszych ultrabooków, jakie możemy obecnie kupić. Świetnie trzyma się rękach, można wówczas poczuć, że jest to mocna i trwała konstrukcja, wykonana z bardzo dobrej jakości materiałów.

Fujitsu Lifebook U772 również wykonany jest z aluminium, ale już na pierwszy rzut oka widać, że daleko mu do konstrukcji Asusa. Obudowa chociaż w najgrubszym miejscu ma 17 mm, to i tak wydaje się dużo grubsza od Asusa, a wszystko przez prosty a nie zwężający się profil. Co istotne, zastosowane materiały są trochę gorszej jakości, a ultrabook w porównaniu do konstrukcji Asuasa wygląda niemal topornie.

Asus ZENBOOK Prime UX32VD

Asus ZENBOOK Prime UX32VD

Wynik rundy: zwycięstwo Asusa ZENBOOK Prime UX32VD

Runda 2. Obudowa

Fujitsu Lifebook U772 przy bliższych oględzinach okazuje się starannie wykonany. Wszystkie elementy ma dobrze dopasowane, gdy na nim pracujemy nic w nim nie trzeszczy. Spód obudowy wykonany jest z jednego kawałka blachy aluminiowej, klapa chroniąca ekran również. Matowe wykończenie obudowy sprawia, że nie są na nim widoczne odciski palców czy mikroryski, co sprawia że łatwiej będzie nam go utrzymać w czystości. Podobne właściwości ma ultrabook Asus, tyle że on wykonany jest z o wiele grubszego aluminium, co pozytywnie wpłynęło na jego sztywność i wygląd. To bardzo zwarta i mocna konstrukcja, która nie ugina się i nie wypacza, gdy na nim pracujemy. W przeciwieństwie do ultrabooka Fujitsu, który oferuje cienką i wiotką klapę chroniącą ekran, w Asusie jest ona równie cienka, ale i bardzo sztywna. To ważna cecha, bo sztywna klapa, gwarantuje większe bezpieczeństwo matrycy, która jest po prostu lepiej chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli chodzi o konstrukcję obudowy, to ultrabook Asusa okazuje się produktem idealnym.

Asus ZENBOOK Prime UX32VD

Asus ZENBOOK Prime UX32VD

Wynik rundy: zwycięstwo Asusa ZENBOOK Prime UX32VD

Runda 3. Waga i rozmiary

Różnice jeżeli chodzi o wielkość ultrabooków są niewielkie: Asus ZENBOOK Prime UX32VD ((325x223x18 mm - dł./gł./gr.) Fujitsu (327x225x17 mm - dł./gł./gr.). Różnice w wadze pomiędzy obiema konstrukcjami są praktycznie żadne (Fujitsu - 1,45 kg, Asus 1,47 kg).

Wynik rundy: Remis

Runda 4. Ekran

Ultrabooki wykorzystują ekran o przekątnej 13,3 cali, który ma matową powłokę. To wygodne rozwiązanie, bo gdy pracujemy na zewnątrz lub w silnie oświetlonych pomieszczeniach nie powstają wówczas denerwujące refleksy świetlne. Tuż po uruchomieniu okazuje się, że ultrabooki dysponują całkowicie innymi ekranami. Po pierwsze a ultrabooku Asusa zastosowano matrycę IPS, która oferuje lepszą jakość odwzorowania kolorów i bardzo szerokie kąty widzenia. Pod względem jakości generowanego obrazu bije ona na głowę matrycę TN, którą zastosowano w komputerze Fujitsu. W ultrabooku Asusa niezależnie pod jakim kątem patrzymy na ekran obraz jest naturalny i bardzo dobrze widoczny, a w Fujitsu kąty widzenia w pionie są wręcz minimalne, trochę lepiej jest jeżeli chodzi o kąty widzenia w poziomie, ale i tak nieduże odchylenie głowy powoduje, że kolory blakną. To nie wszystkie różnice, bo o ile w ultrabooku Fujitsu ekran pracuje w standardowej rozdzielczości 1366x768 pikseli, to w Asusie oferowana rozdzielczości jest już dużo wyższa i wynosi 1920x1080 pikseli. W efekcie oferowany obszar roboczy jest dużo większy i możliwości laptopa również. Oglądanie filmów czy praca z Asusem to czysta przyjemność.

Asus ZENBOOK Prime UX32VD

Asus ZENBOOK Prime UX32VD

Wynik rundy: zwycięstwo Asusa ZENBOOK Prime UX32VD

Runda 5. Wyposażenie

Ultrabooki nie należą do najlepiej wyposażony komputerów jeżeli chodzi o liczbę dodatkowych gniazd i interfejsów, co potwierdzają obie konstrukcje. Fujitsu oferuje trzy gniazda USB (z czego dwa to najnowsza wersja USB 3.0), pojedyncze gniazda: HDMI, VGA, czytnik kart pamięci (SD) i gniazdo do sieci LAN. Asus ZENBOOK Prime UX32VD oferuje trzy gniazda USB 3.0, HDMI, ale nie ma standardowego gniazda VGA, które zostało zastąpione mniejszym odpowiednikiem, a do komputera dołączana jest specjalna przejściówka. W obu ultrabookach do dyspozycji mamy jeszcze dwa bezprzewodowe interfejsy: Bluetooth, Wi-Fi "n". Szkoda tylko, że producenci nie dołączają do żadnego z nich modemu 3G, który według nas powinien być na wyposażeniu każdego ultrabooka, bo przecież to komputery stworzone do pracy na wyjazdach. W obu komputerach nie zamontowano napędu optycznego, ale to cecha większości ultrabooków, które mają po prostu za cienkie obudowy aby zmieścić tego typu urządzenie.

Wynik rundy: remis

Runda 6. Wydajność

Ultrabooki bazują na najnowszej platformie Intela Ivy Bridge. Największą zmianą w porównaniu do poprzedników w procesorach trzeciej generacji jest zastosowanie wydajniejszego układu graficznego GMA HD 4000, który co prawda nie jest produktem skierowanym dla miłośników gier, ale pozwoli już na uruchomienie nawet nowych tytułów jak Skyrim, BattleField3 czy Diablo 3 w rozdzielczości 1366x768 pikseli.

Za wydajność ultrabooka Fujitsu odpowiedzialny jest procesor Intela Core i5 3427U ( prędkość procesora wynosi 1,8-2,8 GHz). Asus wyposażony jest w jednostkę z rodziny Core i7 3517U (1,9-3 GHz). Oba procesory choć pochodzą z dwóch różnych rodzin, mają podobne możliwości, czyli: możliwość wykonania do czterech wątków w jednym cyklu zegara (dwa fizyczne i dwa wirtualne rdzenie), technologię TurboBoost 2.0 (automatyczne zwiększanie częstotliwości taktowania procesora, gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie), identyczny współczynnik TDP wynoszący 17 W (maksymalny pobór prądu wliczając w to zintegrowany w procesorze układ graficzny i kontroler pamięci). Dochodzi do tego jeszcze zintegrowany kontroler pamięci DDR3 i układ graficzny GMA HD 4000, który pracuje z prędkością 350 - 1150 MHz. W testach oba procesory wypadają podobnie i uzyskały wynik w teście 3DMark CPU : Core i5 - 3 207 pkt , Core i7 = 3 420 pkt. Różnice mieszczą się praktycznie w granicach błędu statystycznego.

To, co odróżnia jednak te dwa ultrabooki to lepsza wydajność Asusa w przetwarzaniu grafiki 3D. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowej karty graficznej, która wyposażona jest w układ Nvidii GeForce 620M. Choć to podstawowy model układu graficznego z tej rodziny, i tak okazuje się on szybszy (3DMark06- 7 069 pkt, PCMark Vantage Gaming - 9 157 pkt) od zintegrowanego w procesorze układu graficznego Intela GMA HD 4000 (3DMark06- 4 446 pkt, PCMark Vantage Gaming - 5 333 pkt).

Jakie to ma praktyczne przełożenie, dla przeciętnego użytkownika? Niestety nieduże, bo chociaż różnice w testach są wyraźnie na korzyść układu graficznego Nvidii, to i tak jest on za słaby na abyśmy mogli pograć w wymagające gry przy wysokich detalach. A jeżeli weźmiemy pod uwagę zastosowania multimedialne to układ Intela zintegrowany w procesorze w zupełności wystarczy. Przydatność dodatkowego układu graficznego zamontowanego w ultrabooku Asusa nie jest więc zbyt duża.

O wiele istotniejsze jest wykorzystanie nośnik danych, co potwierdzają sporo wyższe wyniki ultrabooka Fujitsu w teście PCMark Vantage. Jest to o tyle dziwne że przecież wyposażony jest on w słabszy procesor (niższe taktowanie) i układ graficzny, a jednak w teście PCMark Vantage uzyskał on wynik o ponad 30% wyższy (9938 pkt) od ultrabooka Asusa (6688). Dzieje się tak za sprawą wykorzystania dwóch różnych nośników danych w tych ultrabookach. W Fujitsu zamontowany jest nowoczesny dysk SSD, który oferuje kilkukrotnie wyższy transfer od standardowego dysku HDD, który jest głównym dyskiem w ultrabooku Asusa. Aby zobrazować Wam różnice w wydajności pomiędzy oboma nośnikami, przetestowaliśmy je specjalnym programem do sprawdzania wydajności twardych dysków (HDTune). Wyniki są zdumiewające, bo dysk SSD zamontowany w ultrabooku Fujitsu oferuje średnią prędkość odczytu na poziomie 318 MB/s a dysk Asusa - 84 MB/s. Ma to też praktyczne przełożenia, bo laptop Fujitsu okazuje się dużo szybszy w pracy z podstawowymi programami jak pakiety biurowe czy przeglądarki internetowe, które otwierane są błyskawicznie. W ultrabooku Asus jest też dysk SSD, z tym że jest on niewielki (30 GB) i służy jako pamięć podręczna, dzięki czemu komputer szybko się uruchamia i wybudza z uśpienia.

Fujitsu Lifebook U772

Fujitsu Lifebook U772

Werdykt. Zwycięstwo Fujitsu Lifebook U772

Runda 7. Czas pracy na baterii

Ultrabooki z założenia mają długo działać na baterii, w czym wyraźnie pomaga wykorzystanie najnowszej generacji procesorów o dobrej wydajności i niskim poborze prądu (TDP -17W). Oczywiście niebagatelne znaczenie ma również zainstalowany akumulator, a dokładniej jego rodzaj i pojemność. W obu ultrabookach zastosowano standardowe baterie Li-Ion, ale niestety nie wiadomo o jakiej pojemności, ponieważ baterie te są na stałe wmontowane w obudowę i nie możemy ich wyciągać. Szkoda. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić oba ultrabooki w teście czas u pracy na baterii.

Wykorzystaliśmy do tego program MobileMark 2007, który może pracować w dwóch trybach: Reader (niskie obciążenie komputera) i Productivity (wysokie obciążenie komputera). To złożony program testowy, który symuluje pracę użytkownika z takimi aplikacjami jak: Adobe AcrobatReader 7.0, Illustrator CS2, Photoshop CS2, Apple Quicktime 7.1, Intervideo WinDVD 8, Macromedia Flash 8, Microsoft Office 2003 Pro, Microsoft Project 2003 i Winzip 10.0. W obu testach zwycięzcą okazał się ultrabook Fujitsu, który na baterii pracował prawie 10 godzin (MopbileMark Reader - 518 minut) czyli o dwie godziny dłużej niż Asus (385 minut).

Fujitsu  Lifebook U772

Fujitsu Lifebook U772

Werdykt Zwycięstwo Fujitsu Lifebook U772

Ostateczny wynik

Podsumowując wynik naszego pojedynku, to nie ma wątpliwości kto jest zwycięzca. Jednak wszystko zależy jeszcze od tego co jest dla nas najistotniejsze, bo jak zauważycie, konstrukcja Asusa wygrała głównie lepszą obudową i ekranem. Gdy jednak liczy się wydajność i czas pracy na baterii (dwie według nas najważniejszy) to ultrabook Fujitsu na ta chwilę nie ma sobie równych.