Pojedynek w klasie średniej


Wykonywanie zdjęć

Rejestrowanie rzeczywistości sześćdziesiątką Toshiby nie jest czynnością nazbyt skomplikowaną i można ją opanować w krótkim czasie. Fotografowanie HP też nie sprawia większego kłopotu, szczególnie przy wykorzystaniu domyślnych, podstawowych ustawień. Uaktywnienie omówionych wyżej, bardziej zaawansowanych funkcji wymaga zagłębienia się w poszczególnych opcjach menu.

Oba aparaty mają wbudowane wizjery optyczne o przeciętnej przejrzystości. Diody umieszczone w ich pob-liżu świecą delikatnym światłem, nierażącym fotografującego. Optyczny celownik PhotoSmarta 618, w przeciwieństwie do PDR-M60, został wyposażony w regulację dioptralną, co ma znaczenie dla osób z wadą wzroku.

Pojedynek w klasie średniej

Parametry techniczne

Porównując wyświetlacze LCD, oprócz wielkości i rozdzielczości należy zwrócić uwagę na jakość wyświetlanego na nich obrazu. Pod tym względem gorzej spisuje się monitor PhotoSmarta, na którym pojawiają się spore zakłócenia, szczególnie gdy fotografuje się w ciemnych pomieszczeniach. Wyświetlacz wykorzystany w cyfrówce Toshiby pod względem czystości emitowanego obrazu oceniamy jako dobry. Problem dotyczy natomiast wielkości kadru, jaki pokazuje. Jest on sporo mniejszy od rejestrowanego później przez aparat. W korzystaniu z celownika optycznego tego modelu może przeszkadzać fragment obiektywu pojawiający się w lewym dolnym rogu, nieco przysłaniający obraz.

Warto wspomnieć jeszcze bardziej kosmetyczną niż funkcjonalną cechę PhotoSmarta: głośniczek aparatu emituje dźwięk w momencie wykonywania zdjęcia (podobny do tego, jaki wydaje migawka tradycyjnej lustrzanki) lub uaktywniania sterujące urządzeniem funkcje.

Jakość zdjęć

W aparatach wykorzystano porównywalne pod względem rozdzielczości matryce CCD. Zarejestrowane obrazy mają podobną ostrość, co widać na powiększeniach wykonanych w naszym laboratorium zdjęć testowych. Nieco inaczej aparaty interpretują kolory, głównie dlatego że Toshiba nie radzi sobie z wyrównywaniem balansu bieli (w trybie auto). W teście zastosowaliśmy oświetlenie z jednego źródła o temperaturze barwowej światła dziennego (5500 oK). Ponadto na jednorodnych, ciemnych powierzchniach zdjęcia z PDR-M60 wyraźniej dostrzegalne są zakłócenia w postaci "kaszy". Obraz pochodzący z PhotoSmarta też nie należy do doskonałych - na krawędziach pojawiają się bowiem niebieskie przebarwienia.

Niestety, żaden z aparatów nie zarejestrował wiernie ani jednego koloru z wzorcowej tablicy Macbetha.

Jakość fotografii pochodzących z omawianych aparatów ogólnie oceniamy jako dobrą w swojej klasie.

Porównanie

Możliwości: Toshiba - 6, HP - 8

Jakość wykonania: Toshiba - 6, HP - 7

Opłacalność: Toshiba - 8, HP - 7

Wynik testu: Toshiba - 5, HP - 7

Ocena ogólna: Toshiba - 5,4; HP - 7,2

Oba aparaty można polecić niecierpliwym fotoamatorom, którzy nie lubią długo czekać na efekty swych fotograficznych dokonań. Zarówno Toshiba, jak i HP sprawdzą się na wycieczce, urlopie i wszędzie tam, gdzie chce się w prosty sposób zachować obraz mijających chwil.

Sprostowanie

Redakcja PC World Special informuje, że w wydaniu specjalnym "Fotografia Cyfrowa" znalazły się błędne informacje dotyczące dystrybutora aparatów firmy Olympus.

Na stronie 41 (przy opisie modelu Olympus C-21) oraz 63 (Olympus C-3000 i C-3030) podaliśmy, że dystrybutorem tych aparatów jest firma ZIBI. Nie jest to prawda.

Autoryzowanym przedstawicielem firmy Olympus na Polskę jest Firma Eurocolor

ul. Wał Miedzeszyński 63003-994 Warszawa, tel. (0-22) 673 20 40, fax (0-22) 673 20 41.

Mylnie podaliśmy również ceny modeli C-3000 i C-3030. Prawidłowe ceny brutto tych modeli to 5590 zł (C-3000) i 6590 zł (C-3030). Obie firmy oraz Czytelników za powstałe błędy serdecznie przepraszamy.

Redakcja PC World Special