Pojedynek w klasie średniej

Do naszego pojedynku stanęły dwa cyfrowe aparaty firm do tej pory niekojarzonych z branżą fotograficzną. Są to urządzenia ze średniej półki Toshiby i Hewlett-Packarda. Wybraliśmy do testu takie modele, ponieważ w obu zastosowano średnią rozdzielczość matryc CCD, które zapisują nieco ponad dwumegapikselowy obraz, dając pliki o rozmiarach 1792x1200 punktów (Toshiba) oraz 1600x1200 (HP).


Do naszego pojedynku stanęły dwa cyfrowe aparaty firm do tej pory niekojarzonych z branżą fotograficzną. Są to urządzenia ze średniej półki Toshiby i Hewlett-Packarda. Wybraliśmy do testu takie modele, ponieważ w obu zastosowano średnią rozdzielczość matryc CCD, które zapisują nieco ponad dwumegapikselowy obraz, dając pliki o rozmiarach 1792x1200 punktów (Toshiba) oraz 1600x1200 (HP).

Toshiba PDR-M60, podobnie jak jego rywal HP PhotoSmart 618, jest aparatem kompaktowym, przeznaczonym dla osób amatorsko zajmujących się fotografowaniem. Obudowy obu modeli są porównywalnej, typowej w swojej klasie wielkości. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zostały wyposażone w rękojeść podobną do tych na korpusie klasycznych lustrzanek małoobrazkowych. Umieszczenie tego elementu znacznie podwyższa komfort pracy. Pod tym względem nieco lepszy, naszym zdaniem, jest aparat HP, w którym rękojeść została wyprofilowana wyraźniej i fotografujący może ją pewniej uchwycić.

Pojedynek w klasie średniej

Aparat Toshiba PDR-M60

Obiektyw Toshiby znajduje się w lewej części przedniego panelu, co tak jak w innych w ten sposób zaprojektowanych modelach, oceniamy negatywnie. Kiedy fotografujący trzyma aparat obiema rękami, może przypadkowo przysłonić obiektyw palcami lewej dłoni. Lampę błyskową umieszczono pod tym względem dużo lepiej, bo na środku obudowy. W PhotoSmart 618 wszystko jest odwrotne. Bezpiecznie umieszczono obiektyw, w przeciwieństwie do flesza, który można przypadkowo przysłonić palcami i spowodować niedoświetlenie całości lub fragmentu rejestrowanego zdjęcia.

Zaletą w wypadku obydwu obudów jest między innymi zainstalowanie mechanizmu automatycznie zabezpieczającego obiektyw, gdy aparaty są wyłączone. Chroni to układy optyczne od kurzu i niektórych uszkodzeń mechanicznych,nawet wtedy, gdy zapomni się o zabezpieczeniu aparatów.

Pojedynek w klasie średniej

Aparat HP Photo Smart 618

Przełączniki zmiany ogniskowej obiektywów umieszczono pod kciukiem prawej ręki, co zapewnia wygodną obsługę zoomu. W obu obudowach na górze znajdują się dodatkowe wyświetlacze LCD, informujące o podstawowych ustawieniach urządzenia, takich jak tryb pracy lampy błyskowej, licznik wykonanych ujęć czy stan zużycia baterii.

Na tylnych ściankach umieszczono podstawowe ekrany LCD. Projektanci Toshiby zdecydowali się na standardową w tej klasie cyfrówek wielkość - 1,8 cala (o rozdzielczości 72000 punktów), natomiast Hewlett-Packard zastosował większą - 2 cale (o rozdzielczości 130000 punktów).

Urządzenia mają porównywalną liczbę przycisków do sterowania funkcjami. Naszym zdaniem, liczba ta jest optymalna i pozytywnie wpływa na dostępność poszczególnych ustawień.

Pojedynek w klasie średniej

Tablica wzorcowa Macbetha

Zarówno model Toshiby jak i HP zostały wyposażone w gniazdo zewnętrznego zasilania. Umieszczono je na lewym boku obudowy. Może to utrudniać fotografowanie, szczególnie wówczas, gdy trzyma się aparat także drugą ręka. W przypadku PhotoSmarta, aby podłączyć kabel zasilający, trzeba otworzyć specjalne drzwiczki, co jest dodatkową niedogodnością podczas wykonywania zdjęć.

Optyka

Aparaty zostały wyposażone w obiektywy o zmiennej długości ogniskowej w zakresach 38-86 mm (Toshiba) i 34-108 mm (HP) - w przeliczeniu na standard optyki klasycznych aparatów małoobrazkowych - o jasności odpowiednio F2.8-3.2 oraz F2.4-4.0. Zatem lepszą optykę ma Hewlett-Packard, który oferuje większy zakres ogniskowych przy nieco większym świetle (w ustawieniu szerokokątnym).

Pojedynek w klasie średniej

Zdjęcie tablicy wykonane Toshibą PDR-M60

Aparaty dają możliwość jeszcze dwukrotnego powiększenia obrazu metodą cyfrową (oczywiście w mniejszej rozdzielczości). Minimalne odległości od fotografowanego motywu wynoszą w trybach makro 5 cm (Toshiba) i 10 cm (HP). Pod tym względem lepiej wypada Toshiba, bo może bardziej powiększyć fotografowany miniaturowy przedmiot.

Pamięć

Aparat PDR-M60 zapisuje zdjęcia na karcie pamięci SmartMedia (3.3V). W wyposażeniu standardowym znajduje się karta o pojemności 4 MB. PhotoSmart 618 wykorzystuje inny standard - CompactFlash typ II. Do aparatu producent dołącza znacznie pojemniejszy nośnik, mieszczący 16 MB zdjęć.

Komunikacja

Pojedynek w klasie średniej

Zdjęcie tablicy wykonane HP PhotoSmart 618

Przesyłanie danych z Toshiby do komputera może się odbywać tylko za pomocą łącza USB. Hewlett-Packard oprócz tej metody zastosował bezprzewodowy sposób przesyłania danych - z wykorzystaniem promieni podczerwonych (w standardzie IrDA).

Niedogodny może być w obu przypadkach brak możliwości przesłania danych do pecetów starszego typu, nieobsługujących magistrali USB (lub urządzenia odbierającego promienie podczerwone).

Aparaty pozwalają wyświetlać obraz na ekranie telewizora pracującego w dwóch systemach: PAL i NTSC.

Funkcje

Pojedynek w klasie średniej

U góry zdjęcie wykonane aparatem Toshiba PDR-M60, na dole HP PhotoSmart 618. Portrety zrobione zostały przy czułści 100 ISO, w świetle zastanym

Więcej funkcji ma cyfrówka Hewlett-Packarda, bo oferuje, w przeciwieństwie do Toshiby, pełną możliwość sterowania parametrami ekspozycji. Mowa o takich funkcjach, jak preselekcja przysłony, migawki oraz ręczne niezależne ustawienie obu tych parametrów. Początkujący fotoamatorzy mogą wykorzystać także tryb automatyczny - program AE. Jest on zarazem jedynym dostępnym sposobem ustawienia parametrów ekspozycji w modelu Toshiby.

HP pomaga dobrać wyżej wspomniane parametry do kilku typowych sytuacji, na przykład wykonywania zdjęć portretowych czy krajobrazowych. W obu aparatach można wpłynąć na barwę zdjęcia, ustawiając odpowiadającą danym warunkom temperaturę barwową. Ponadto, jeśli automatyka dobierze złe parametry ekspozycji, można to skorygować, używając funkcji ręcznej kompensacji. Wybiera się także czułość, z jaką pracuje aparat - nieco większy zakres regulacji oferuje Toshiba. Może ona ponadto zapisywać krótkie sekwencje filmowe (4 obrazy na sekundę).

Hewlett-Packard oferuje kilka sposobów pomiaru światła: uśredniony, centralnoważony lub punktowy, co jest ty-powe dla urządzeń profesjonalnych. Pozostałe ważne funkcje w tym modelu: możliwość zapisywania i odtwarzania dźwięku oraz zapisywanie obrazu w nie- pogarszającym jakości formacie TIFF.