Pojedynek wagi ciężkiej

Do naszego laboratorium prosto z taśmy produkcyjnej trafiły dwa komputery wyposażone w najnowsze procesory Pentium 4.

Do naszego laboratorium prosto z taśmy produkcyjnej trafiły dwa komputery wyposażone w najnowsze procesory Pentium 4.

Dwie firmy - JTT i Optimus - zdołały zaprezentować swoje nowe flagowe modele zaledwie w kilka dni po tym, jak Intel ogłosił oficjalny debiut rynkowy najnowszego procesora. Pentium 4 dostępny jest w dwóch wersjach. Wariant z zegarem 1,4 GHz zastosowano w komputerze Adax Omega, natomiast w Optimus Prestige wybrano nieco szybszą odmianę 1,5 GHz.

W Quake'u bez konkurencji

Podstawowy wykorzystywany przez nas test, czyli PC WorldBench 2000, nie wykazał znaczącej przewagi żadnego z komputerów - minimalne (2 punkty więcej) zwycięstwo Optimusa w tym teście przekłada się na zaledwie kilkusekundowe różnice w czasie wykonywania poszczególnych zadań. Prawdopodobnie znaczenie ma tu większa ilość pamięci zainstalowana w komputerze Adax - dodatkowe 128 MB pokazuje swoje zalety zwłaszcza w testach z wykorzystaniem programów graficznych.

Analizując wyniki, trzeba jednak pamiętać, że w testach amerykańskiej redakcji PC World komputery z procesorem Athlon 1100 MHz osiągnęły wynik o ponad 30 punktów lepszy.

Sytuacja zmienia się jednak znacząco, gdy przeanalizujemy wyniki osiągane w testach wydajności w środowisku 3D. Zwłaszcza Quake 3 Arena pokazuje potencjał drzemiący w procesorach, na podstawie których zbudowano obydwa komputery. 180 klatek na sekundę w trybie Normal to wynik godny uwagi. Po przełączeniu do rozdzielczości 1280x1024 i włączeniu maksymalnych ustawień Optimus uzyskał zdecydowaną przewagę (około 30 klatek na sekundę więcej) - decydująca okazała się zastosowana karta graficzna z układem GeForce2 GTS Ultra, podczas gdy w konkurencyjnym Adaxie zainstalowano kartę z układem "zaledwie" GeForce 2 GTS.

Gigaherce to nie wszystko

Analizując konfiguracje obydwu komputerów, łatwo dostrzec, że Optimus projektował swój model głównie z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach domowych. Świadczy o tym wybór systemu operacyjnego, którym jest Windows Milllenium, oraz brak karty sieciowej, praktycznie niezbędnej w zastosowaniach korporacyjnych. Pod tym kątem wybrano również wszystkie dodatki, których jest sporo - bardzo szybki napęd DVD Pioneer 105S (w zestawie dostaniemy film "Sara"), zestaw czterech głośników z subwooferem czy wreszcie przewodnik Pascala po Internecie. Adax natomiast wyraźnie stawia na klientów korporacyjnych. Wprawdzie lista akcesoriów prezentuje się raczej skromnie, ale wbudowana karta sieciowa i Windows 2000 Professional to atuty nie do pogardzenia.

Pojedynek wagi ciężkiej

Kupować czy czekać?

Próbując wybrać jeden z dwóch testowanych komputerów, staniemy przed klasycznym dylematem. Optimus jest nieco szybszy i ma więcej dodatków. Adax jest za to tańszy o ponad 2000 zł, dzięki czemu minimalnie wygrywa pod względem opłacalności zakupu. Ponieważ jednak sam procesor Pentium 4 wciąż pozostaje wielką zagadką i nie wiadomo, czy producenci oprogramowania zechcą w najbliższym czasie wykorzystać drzemiący w nim potencjał, nasza sugestia brzmi - najlepiej jeszcze przez kilka miesięcy wstrzymać się z zakupem. Wówczas już powinno być jasne, czy Pentium 4 odniosło sukces, czy też poległo w walce z konkurencyjnym Athlonem.