Pojemne DVD-RAM Panasonica

Panasonic zamierza wprowadzić na rynek nagrywarkę DVD-RAM - DMR-E20, umożliwiającą zapis danych na płytach o pojemności 9,4 GB.

Panasonic zamierza wprowadzić na rynek nagrywarkę DVD-RAM - DMR-E20, umożliwiającą zapis danych na płytach o pojemności 9,4 GB. Nośnik DVD-RAM mieści do 9,4 GB danych. Co ciekawe, dane te zapisywane są sektorami, a nie jak dotychczas w sposób liniowy. W związku z tym odczyt DVD-RAM jest możliwy wyłącznie przez urządzenia obsługujące ten format. Konstruktorzy przewidzieli jednak możliwość nagrywania DVD-R, który odczytywany jest zarówno przez odtwarzacze stacjonarne, jak i komputerowe. DVD-R mieści jednak jedynie 4,7 GB. W DMR-E20 transfer danych dla DVD-RAM ma osiągać prędkość 22,16 Mb/s.

Urządzenie ma też kilka ciekawych rozwiązań, jak chociażby odtwarzanie podczas oglądania. Oglądając film nagrany wcześniej, można równocześnie nagrywać aktualnie emitowany program. Możliwe jest również odtwarzanie fragmentu oglądanej audycji podczas jej ciągłego zapisu.

Premierę urządzenia na rynku amerykańskim zapowiedziano na październik tego roku. Cena za oceanem wyniesie ok. 1500 USD. Datę polskiej premiery oraz przewidywaną cenę poznamy prawdopodobnie po targach Internationale Funkausstellung (IFA), które odbędą się na przełomie sierpnia i września.