Pojemne flaszki w kieszeni

Pamięci flash zawsze były małe, wręcz niepozorne, jednak bardzo przydatne. Jeszcze do niedawna modele o pojemności 4-8 GB były poza zasięgiem przeciętnego użytkownika, teraz za dobry 4-gigabajtowy zapłacimy 150-250 zł, kupić możemy nawet modele 16 GB. Najszybsze zapisują dane z prędkością ponad 20 MB/s (wyniki testu HDTachem), najwolniejsze zaledwie kilka, czy nawet 1 MB/s. Różnice są więc duże i wyraźnie przekładają się na czas kopiowania plików, szczególnie gdy pracujemy z dużą ilością relatywnie małych dokumentów. Nowych modeli stale przybywa, dlatego postanowiłem zaktualizować nasz ostatni test o trzy nowe modele, między innymi jedne z najszybszych pamięci OCZ ATV Turbo i najpojemniejszy 16 GB model pamięci Corsair Voyager.

Dla wielu użytkowników podczas zakupu pamięci flash tylko dwa parametry są istotne: wydajność oraz realny koszt 1 MB. Zbyt niska wydajność powoduje, że znacznie wydłuża się czas zapisu plików, z kolei najszybsze modele są dużo droższe, jak ma to miejsce np. z testowym modelem OCZ ATV Turbo, który jest dwukrotnie droższy od wolniejszego ATV o tej samej pojemności. Dlatego najchętniej wybieramy pamięci o dobrym współczynniku szybkości pracy do pojemności.

Trudno jednak jest określić, jaka wydajność będzie zadowalająca, bo wiele zależy od tego, z jakimi plikami najczęściej pracujemy. Często też producent nie podaje żadnej informacji o tym jak szybko dana pamięć pracuje.

Wydajność

Teoretyczna prędkość magistrali USB 2.0 (480 Mb/s) przy zapisie danych w rzeczywistości nigdy nie jest uzyskiwana a najwydajniejsze modele pracują z prędkością ponad 30 MB/s. Producenci podają przeważnie prędkość maksymalną, osiąganą w testach syntetycznych (HDTach). Zapisywanie wielu mniejszych plików przebiega jednak znacznie wolniej zarówno z powodu specyfiki magistrali USB, jak i konstrukcji samej pamięci - przesyłanie danych strumieniowych ma najniższy priorytet, a zapisywanie wymaga najpierw opróżnienia odpowiednich komórek pamięci. Tylko dobre modele z wydajnym kontrolerem, oraz bardzo szybkimi układami pamięci zapisują nasz zbiór ponad 2000 plików z przyzwoitą prędkością (ok. 3-5 MB/s).

Najwydajniejsze pamięci takich marek jak: Corsair, OCZ, Geil, Kingston, Patriot i PQI uzyskują w testach zapisu mierzonych HDTachem prędkość ponad 20 MB/s. Najgorzej wypadają najtańsze, wykonane z marnych, źle dopasowanych komponentów, których producent nie określa prędkości zapisu czy odczytu danych.

Procedura testowa

Procedurę testową ułożyliśmy tak, aby obok wyników syntetycznych (HDTach), za pomocą, którego można określić maksymalną prędkość zapisu i odczytu, źródłem oceny były rzeczywiste testy wydajności urządzenia podczas zapisu plików. Największą wagę przykładamy do testu, który polega na kopiowaniu ponad 2 tysięcy plików o łącznej wielkości ok 500 MB. Pamięć, której prędkość zapisu przekroczyła w tym wypadku 3-4 MB/s, na pewno jest jedną z wydajniejszych i idealnie nadaje się do przenoszenia dużego zbioru mniejszych plików np. dokumentów tekstowych, plików MP3, zdjęć.

Mierząc prędkość zapisu pojedynczego pliku o rozmiarze 900 MB, potwierdzamy niejako maksymalną prędkość zapisu i odczytu danej pamięć, z większymi plikami. Prędkość powyżej 10 MB/s, w teście zapisu pojedynczego pliku jświadczą o tym, że mamy do czynienia z przyzwoitym modelem nadającym się do przenoszenia większych plików (filmy, programy, archiwa, pliki MP3, zdjęcia).