Pojemne maluchy 2.0

Małe, przenośne dyski flash to jedne z najpopularniejszych urządzeń upraszczających i usprawniających przenoszenie danych.


Małe, przenośne dyski flash to jedne z najpopularniejszych urządzeń upraszczających i usprawniających przenoszenie danych.

Tanie w produkcji, cieszą się dużą popularnością i stanowią praktyczny gadżet, często dołączany do laptopów i komputerów. Większość wykorzystuje szybki interfejs USB 2.0, ale ich wydajność i możliwości bywają różne. Szczególnie należy przemyśleć wybór w wypadku modeli o pojemności powyżej 1 GB, których cena sporo przekracza 300 zł.

W czerwcowym numerze opublikowaliśmy test ponad dwudziestu modeli dysków flash, ale wiedzieliśmy, że szybko pojawi się kolejna partia pojemnych maluchów. Chcąc zaprezentować czytelnikom pełną ofertę rynkową, poprosiliśmy producentów o kolejne egzemplarze. Otrzymaliśmy ponad dwadzieścia i poddaliśmy je identycznej procedurze testowej.

Tanie nie zawsze się opłaca

Nie wszystkie modele potrafią wykorzystać w pełni możliwości interfejsu USB 2.0. Najsłabiej pod tym względem wypadają najtańsze konstrukcje, złożone z tanich podzespołów - oferują transfer nawet kilkakrotnie niższy niż najwydajniejsze. Ciekawe, że niektóre wersje, różniące się jedynie pojemnością, mają inną wydajność.

Powodem jest zwykle to, że niektórzy producenci nie przykładają wagi do używanych podzespołów i nie zapewniają zbliżonych osiągów tym samym modelom dysków flash. Ukrywają to, nie podając parametrów zapisu i odczytu danych, wspominają jedynie o maksymalnej prędkości interfejsu USB 2.0. Nie wiadomo wówczas, z jaką prędkością dysk pracuje, zwłaszcza że żaden producent nie podaje dokładnej specyfikacji zainstalowanego kontrolera czy modułów pamięci.

Dlaczego wersje różniące się jedynie pojemnością pracują z odmienną prędkością? Wiele się wyjaśnia po zajrzeniu do środka, chociaż czasem wiąże się to z fizycznym uszkodzeniem obudowy.

Liczy się wnętrze

Pojemne maluchy 2.0

Wydajność

Dyski flash to proste konstrukcje, składające się z kilku podzespołów: pamięć, obudowa, dioda sygnalizująca pracę, kontroler i płytka PCB. Na wydajność mają wpływ przede wszystkim pamięć oraz kontroler.

Najczęściej wykorzystuje się moduły Flash NAND (nazwa nawiązuje do typu bramki logicznej - Not AND). Jest to rodzaj pamięci nieulotnej EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read Only Memory - programowalna pamięć stała wymazywana elektrycznie), ale moduły Flash NAND pozwalają zapisywać lub odczytywać komórki pamięci w wielu miejscach jednocześnie, co znacznie przyspiesza cały proces. Zapisywanie danych wymaga wcześniejszego opróżnienia odpowiednich komórek. Jest przeprowadzane blokami danych, co utrudnia swobodny zapis, ograniczona jest też liczba cykli kasowania (ok. 100 000 -1 000 000), natomiast zalety tej pamięci to: niewielki pobór prądu, przechowywanie zapisanych danych nawet po odłączeniu zasilania, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niskie koszty produkcji.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się moduły 1- i 4-gigabitowe, a Samsung, jeden z pierwszych, produkuje moduły 8-gigabitowe, jednocześnie prezentując pierwsze próbki 16-gigabitowych pamięci (2 GB). Duży wpływ na wydajność urządzenia ma również kontroler, w wypadku testowanych przez nas modeli kontroler pamięci masowej USB 2.0. Od niego zależy ilość obsługiwanej pamięci, sygnalizowanie pracy urządzenia (najczęściej dioda LED) oraz możliwość blokady zapisu. Podsumowując: jeżeli w kilku wersjach jednego modelu użyto modułów pamięci tego samego producenta oraz identycznych kontrolerów, to ich wydajność będzie zbliżona. Bez wahania można polecić: PQI Cool Drive Pro U339 Pro, Kingston DataTraveler Elite, Apacer HandySteno, GoodRAM, które niezależnie od pojemności oferują bardzo zbliżony transfer.

Oprogramowanie

Osoby decydujące się na zakup dysku flash często sprawdzają, czy można z niego uruchomić system oraz zablokować niepowołanym dostęp do określonych danych. Użytkownicy starszej wersji Windows 98 czy Linuksa muszą mieć odpowiedni sterownik, aby zainstalować urządzenie w systemie.

Pojemne maluchy 2.0

Parametry techniczne i wyniki testów

Niekiedy zestaw zawiera płytę z niezbędnym oprogramowaniem i sterownikami, częściej jednak jest ono niekompletne albo w ogóle go brak, a odpowiednie sterowniki trzeba ściągnąć ze strony producenta. Największy problem to przygotowanie pamięci flash do roli napędu startowego, dlatego osoby, dla których ważna jest właśnie ta opcja, powinny wybierać modele odpowiednio wyposażone. Zagadnienie to ciekawie rozwiązano w modelach Pen Drive Mini 2.0: urządzenie, dostarczane z oprogramowaniem pozwalającym zabezpieczyć przechowywane dane, wyposażono w dodatkowy kontroler stacji dyskietek, dzięki czemu system wykrywa je jako dysk wymienny oraz jako standardową stację dyskietek.

Wybierz USB 2.0

Ponieważ od przyjęcia standardu 2.0 minęło sporo czasu, znaczna część komputerów wyposażona jest właśnie w kontroler USB 2.0, który zapewnia przepustowość 480 Mb/s. Nadal jednak spotkać można modele dysków flash wykorzystujące interfejs USB 1.1 (FullSpeed - 12 Mb). Często wybierane przez osoby mające starsze komputery z USB 1.1, oferują bardzo wolny transfer, ok. 1 MB/s (odczyt/zapis). Trzeba pamiętać, że urządzenia pracujące z interfejsem USB 2.0 są w pełni zgodne ze specyfikacją USB 1.1 (FullSpeed). Posiadacze starszych pecetów mogą bez problemu wykorzystać nowsze modele USB 2.0, które wprawdzie przy braku kontrolera USB 2.0 nie osiągają pełni wydajności, ale można je będzie wykorzystać również po wymianie platformy na nowszą.

<hr size=1 noshade>Przykład 1. Dobra robota

Pojemne maluchy 2.0

Modele Kingston Data Traveler Elite II (na zdjęciu) oparte są na tym samym kontrolerze (M-Systems DOK T5) i modułach Samsung Flash NAND. Niezależnie od pojemności oferują zbliżony czas zarówno odczytu, jak i zapisu danych. Co istotne, producent podaje obie prędkości.

Wniosek: konstrukcja przemyślana i co najważniejsze, złożona z dobrze dobranych podzespołów. Egzemplarze tego samego modelu, różniące się pojemnością, mają zbliżone pozostałe parametry.

Przykład 2. Partanina

Nie chcemy podawać nazw modeli czy posądzać producentów o przypadkowe dobieranie podzespołów, choć właśnie takich tanich konstrukcji jest sporo. Warto zajrzeć do rozszerzonej wersji tabeli zamieszczonej na płycie dołączonej do gazety. Wymieniliśmy w niej, (oczywiście tam, gdzie to było możliwe) użyte moduły pamięci oraz kontrolery.

Wniosek: odradzamy zakup, jeśli producent nie podaje prędkości zapisu oraz odczytu danych. Warto wydać kilkadziesiąt złotych więcej i znać parametry pracy modelu.

<hr size=1 noshade>

GoodDrive USB Drive

Szybka pamięć, ale brak dodatkowego oprogramowania.

Pojemne maluchy 2.0

GoodDrive to udany brat produkowanej w Polsce pamięci GoodRAM. Niewielki nośnik ma bardzo dobre parametry pracy. Jak podaje producent, prędkość odczytu wynosi 17 MB/s, a zapisu 14 MB/s. Wyniki przeprowadzonego przez nas testu HDTach były niewiele gorsze: około 15 MB/s zarówno odczyt, jak i zapis. Podczas rzeczywistego kopiowania dwóch folderów pamięć spisywała się równie dobrze, ostatecznie zajmując pierwsze miejsce w tej próbie, a dziesiąte w ogólnej klasyfikacji.

Pojemne maluchy 2.0

Niezależnie od pojemności parametry pracy są bardzo zbliżone. Testowane przez nas modele oparto na kontrolerze OTi 2162 (optymalizowanym do współpracy z modułami pamięci Toshiby i Samsunga) i modułami Samsunga NAND Flash. Niestety, nie dołączono dodatkowego oprogramowania, a sterowniki do starszych systemów trzeba ściągnąć ze strony producenta.

Informacje Wilk Elektronik, tel. (32) 7369000,http://www.wilk.com.pl

Cena 275 zł

Gwarancja 24 miesiące

Wyniki testów

HDTach RW, średnia prędkość odczytu (MB/s) 15,4

HDTach RW, średnia prędkość zapisu (MB/s) 14,7

Prędkość odczytu, test 1 (MB/s) 10,2

Prędkość zapisu, test 1 (MB/s) 4,0

Prędkość odczytu, test 2 (MB/s) 13,4

Prędkość zapisu, test 2 (MB/s) 11,2

Pen Drive Mini 2.0

Przyzwoite parametry pracy i funkcjonalne oprogramowane.

Pojemne maluchy 2.0

Jeden z najmniejszych dysków ma zatyczkę zintegrowaną z obudową, więc trudno ją zgubić. Parametry zapisu i odczytu zapewniają komfortową pracę zarówno z małymi, jak i dużymi plikami, klasyfikując model w środku stawki - 5,3 pkt w teście wydajności. Szkoda, że producent nie podaje prędkości zapisu i odczytu. Poszczególne wersje mają różną wydajność. Najszybsza była opisywana, o pojemności 512 MB, znacznie wolniejsza okazała się wersja o pojemności 256 MB (3,3 pkt za wydajność) i 1024 MB (3,9 pkt).

Pojemne maluchy 2.0

Wszystkie wykorzystują ten sam kontroler Phison PS2151, ale inne moduły: wersja 1024 MB - pamięć Toshiba Japan XA 1907, 512 MB - Samsung K9K4, 256 MB - Toshiba Tajwan VA 1127. Co ciekawe, pamięć rozpoznawana jest jako standardowy dysk wymienny i stacja dyskietek, rozwiązanie bardzo praktyczne, ponieważ znacznie upraszcza przygotowanie dysku startowego.

Informacje Enan, tel. (61) 6616050,http://www.enan.pl

Cena 199 zł

Gwarancja wieczysta

Wyniki testów

HDTach RW, średnia prędkość odczytu (MB/s) 13,4

HDTach RW, średnia prędkość zapisu (MB/s) 11,0

Prędkość odczytu, test 1 (MB/s) 10,7

Prędkość zapisu, test 1 (MB/s) 4,6

Prędkość odczytu, test 2 (MB/s) 11,0

Prędkość zapisu, test 2 (MB/s) 7,7

PNY Evolution Attache P-RFD256U20-BX

Dysk flash i czytnik kart pamięci w jednym.

Pojemne maluchy 2.0

Opisywany model w testach odczytu i zapisu pracował średnio z prędkością 10 MB/s, co jest wynikiem bardzo dobrym, tylko folder zawierający dużo małych plików zapisywał w tempie 6 MB/s. Ponieważ nie otrzymaliśmy do testów wersji różniących się pojemnością (jest jeszcze dysk o pojemności 128 MB), nie mogliśmy sprawdzić, czy wszystkie oferują zbliżone parametry pracy. Producent nie podaje prędkości zapisu i odczytu, co jest istotną wadą. Nie dołącza również żadnego oprogramowania, a sterowniki do starszych wersji systemów trzeba ściągnąć ze strony internetowej.

Pojemne maluchy 2.0

Czytnik kart pamięci obsługuje aż siedem formatów: Memory Stick, Memory Stick PRO, MS Duo, SD card, MultiMediaCard, MiniSD, RS-MMC i MS Duo, co tłumaczy wyższą cenę (1 MB kosztuje około 1,5 zł). Do urządzenia dołączono przedłużacz USB.

InfoRmacje Servodata Elektronik, tel. (81) 5254319,http://www.servodata.com.pl

Cena 168 zł

Gwarancja 36 miesięcy

Wyniki testów

HDTach RW, średnia prędkość odczytu (MB/s) 10,8

HDTach RW, średnia prędkość zapisu(MB/s) 11,3

Prędkość odczytu, test 1 (MB/s) 9,5

Prędkość zapisu, test 1 (MB/s) 5,8

Prędkość odczytu, test 2 (MB/s) 10,1

Prędkość zapisu, test 2 (MB/s) 8,6