Pojemne taśmy IBM

IBM wprowadza na rynek napędy i nośniki taśmowe, które dwukrotnie przewyższają wydajnością i pojemnością produkty do archiwizacji danych, wykorzystywane obecnie w średnich i dużych sieciach korporacyjnych.

UltraScalable Tape Library, Ultrium Tape Autoloader i Ultrium Tape Library to nowe, zapowiedziane przez IBM, napędy taśmowe, które wejdą na rynek w przyszłym tygodniu. Urządzenia wykorzystują technologię LTO (Linear Tape Open), a każde z nich jest w stanie zapisywać 10-20 MB nie skompresowanych danych na sekundę na taśmach o pojemności 100 GB. Napędy są przeznaczone do pracy w sieciach Windows NT, Windows 2000, Unix, RS/6000 i AS/400.

Standard LTO to rezultat pracy konsorcjum założonego przez IBM, Seagate Technology i Hewlett-Packard, który zapewnia kompatybilność napędów i nośników taśmowych produkowanych przez powyższe firmy. Każda taśma zapisana w napędzie IBM może zatem zostać odczytana w napędzie produkowanym przez inną firmę korzystającą ze standardu LTO.

Napęd Ultrium Tape Autoloader może pomieścić 7 kartridży z taśmami i oferuje maksymalną pojemność 700 GB, natomiast Ultrium Tape Library jest w stanie zarchiwizować ponad 7 TB danych. Z kolei pojemność UltraScalable Tape Library, który zawiera 2400 taśmowych kartridży, przekracza 240 TB. Ceny nowych napędów taśmowych IBM wynoszą ponad 9250 USD.


Zobacz również