Pojemniejsze DVD

Panasonic, jako jedna z pierwszych firm na rynku, wprowadzi do sprzedaży napędy DVD-RAM, umożliwiające zapis 9,4 GB danych na jednej płycie.

Koncern Matsushita zapowiedział, iż wkrótce rozpocznie seryjną produkcję już drugiej generacji napędów DVD-RAM. Pierwsze urządzenia z nowej serii mają pojawić się w sprzedaży latem br. Pod marką Panasonic oferowane będą nagrywarki umożliwiające zapis 9,4 GB danych na jednej, dwustronnej płytce DVD. Stanowi to prawie dwukrotny wzrost w stosunku do pojemności obecnie dostępnych na rynku urządzeń DVD-RAM, które oferują maksymalną pojemność zapisu 5,2 GB (2,6 GB na każdej stronie dysku).

Na początek czerwca przewidziano rynkową premierę cyfrowego "magnetowidu" wykorzystującego napęd DVD-RAM. Ma on konkurować z tradycyjnymi (taśmowymi) urządzeniami do zapisu wideo, jednak jego cena (2280 USD) sugeruje, iż nie będzie to model przeznaczony na rynek konsumencki. Również w czerwcu Panasonic wprowadzi do sprzedaży napędy DVD-RAM dla komputerów. Zewnętrzny napęd będzie kosztować 685 USD, natomiast model przeznaczony do instalacji wewnątrz komputera oferowany będzie w cenie ok. 580 USD.


Zobacz również