Pojemniejsze notebooki

IBM zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży nowych dysków twardych przeznaczonych do pracy z komputerami przenośnymi.

IBM od początku swojego istnienia chciała być postrzegana jako producent najnowszych, najlepszych i najtrwalszych podzespołów komputerowych. I taki też jest najprawdopodobniej powód wprowadzenia na rynek nowego produktu mającego zastosowanie w komputerach przenośnych.

Zgodnie z zapowiedziami firmy IBM w następnym kwartale bieżącego roku w sprzedaży mają pojawić się nowe dyski twarde z serii Travelstar, przystosowane specjalnie do pracy z notebookami co oznacza, że będą znacznie cichsze i szybsze. Sam producent oświadczył, iż najnowsze urządzenia będą najcichszymi na świecie dyskami w swojej klasie, dzięki zastosowanemu m.in. specjalnemu mechanizmowi, który ma za zadanie tłumić obroty talerzy.

Nowa seria dysków składać się będzie z trzech modeli. Pierwszy z nich o symbolu 48GH ma pojemność 48GB i potrafi wirować z prędkością 5400 rpm zapewniając przesył 241 megabitów danych w ciągu sekundy. Pozostałe modele 30GN (o pojemności 30GB i 20GB) i 15GN (może występować w wersjach 15GB, 10GB i 6GB) pracują z wolniej, bo tylko 4800 rpm, ale są mniejsze (ich wielkość to 9,5 mm w porównaniu z 12,5mm modelu 48GH). Zgodnie z informacjami udzielonymi przez IBM model 15GN ma pracować ciszej w trakcie operacji czytania czy zapisu niż w stanie 'uśpienia'.

Firma ma zamiar wyposażać w najnowszy produkt swoje własne notebooki jak również sprzedawać je innym producentom takim jak Compaq, Dell czy HP. Ceny nowych modeli nie zostały jeszcze ustalone.

www.ibm.com


Zobacz również