Pokaz "Intel Day" - już nie tylko procesory

Środa była dniem prezentacji projektów, nad którymi obecnie pracuje Intel. Coroczna demonstracja odbyła się w Computer History Museum w kalifornijskim Mountain View. Tym razem zaprezentowano nieco więcej niż procesory.

Pokazano wiele nowych technologii dla przedsiębiorstw, urządzeń mobilnych, ochrony zdrowia i środowiska.

Innym pomysłem Intela jest uwolnienie robotów z fabryk i przeniesienie ich do ludzkich domów. W tym celu pokazano pomocnika barmana - robota poszukującego kubków, które mógłby włożyć do zmywarki naczyń. Jego oczami są kamery umieszczone w dłoni, a robot sam potrafi znaleźć i odpowiednio zająć się naczyniami.

Intel znany jest ze sprzętu ale pracuje także nad rozszerzeniem do języka programowania C++ dla szybkich obliczeń. Nazwany "Ct" pomaga on aplikacjom wykorzystać wielordzeniowe procesory. Pekińska firma programistyczna Nuesoft użyła prototypu Ct aby opracować dla kierowców program rozpoznający obiekty.

Rozszerzenie Ct nie wymaga przekompilowania programu dla procesorów o różnej liczbie rdzeni. Intel pracuje nad powszechnym udostępnieniem go, a powinno się to stać w niedalekiej przyszłości.

Bardziej futurystyczna technologia pokazana w środę może wkrótce zrewolucjonizować ochronę zdrowia. To biochip - półprzewodnik złożony z maleńkich czujników, które wchodzą w kontakt z krwią i innymi płynami. Osadzony w małym pudełku, jak to prezentowane na pokazie, może kiedyś znaleźć się w gabinecie lekarskim pozwalając na badanie krwi i natychmiastowe wyniki.

Pacjenci zmuszeni do stałego kontrolowania swej krwi mogą korzystać z przenośnego testera. Wystarczy ukłuć palec by móc wysłać wyniki badania do komputera, lekarza lub wirtualnego doktora. Układ może być także użyty do testowania jedzenia czy picia.

Więcej w materiale wideo.