Pokemon Go: GIODO zaleca ostrożne korzystanie z tej popularnej gry

Pokemon Go i inne aplikacje oparte na geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości mogą stwarzać poważne zagrożenie dla użytkownika smartfona, na którym zostały zainstalowane.

Miliony osób gra w Pokemon Go. Powinny one jednak mieć świadomość, że zagłębienie się bez opamiętania w świat pokemonów może być szalenie niebezpieczne. Były już bowiem przypadku graczy, którzy zginęli próbując złapać upragnionego stworka, czy też stali się celem ataku złodziei, gdy tak się zapamiętali w zabawie, że trafili do niebezpiecznej dzielnicy. Zagrożenie może jednak także przyjść ze strony cyberprzestępców, którzy zamieścili w sieci odpowiednio spreparowane aplikacje zawierające złośliwy kod i podszywające się pod Pokemon Go. Ponadto przed grą tą, jak również innymi dostępnymi na rynku aplikacjami wykorzystującymi technologię geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości ostrzegł właśnie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych udostępniając jednocześnie na swojej stronie zestaw wskazówek, jak bezpiecznie korzystać ze smartfonów:

1. Czytaj regulaminy i polityki prywatności. W pierwszej kolejności zalecamy wszystkim użytkownikom zapoznanie się z polityką prywatności takich aplikacji oraz wszelkimi udostępnianymi komunikatami, z których dowiedzieć się można, do jakich danych będzie miała dostęp konkretna aplikacja i w jakim celu będzie je wykorzystywać. W tym zakresie szczególną uwagę zwracamy na postanowienia regulaminów dotyczące przekazywania za pośrednictwem aplikacji danych osobowych do państw trzecich.

2. Rozważnie korzystaj z nieznanych sieci bezprzewodowych Wi-fi. Należy także pamiętać, że niektóre z aplikacji mobilnych (ale także stron internetowych oraz sieci Wi-Fi) mogą podczas korzystania z nich gromadzić informacje o lokalizacji użytkowników. Sprawdź, jakie dane geolokalizacyjne są przesyłane przez aplikacje.

Zobacz również:

  • Pokemon Go z bonusami dla graczy! Sprawdź jak je zdobyć

3. Ustal, jakie dane osobowe udostępniają zainstalowane aplikacje. Sprawdź w urządzeniu mobilnym zakładkę Prywatność i dowiedź się, jakie informacje o sobie udostępniasz. Z uwagi na szeroki zakres informacji gromadzonych na urządzeniu, jaki bardzo często wiąże się z użytkowaniem aplikacji, zachęcamy do refleksji, czy na pewno chcemy, by dana aplikacja miała uprawnieninia np. do SMS, fotografii, filmów, email, kontaktów, czatów itp.

4. Nie klikaj podejrzanych linków, nie przeglądaj podejrzanych stron. Stosuj tryb prywatny w przeglądaniu stron w celu minimalizacji gromadzonych na urządzeniu mobilnym informacji np. o lokalizacji, o odwiedzanych stronach itp.

5. Jeśli to możliwe, stosuj wbudowane w urządzeniu oprogramowanie umożliwiające uruchomienie trybu prywatnego w celu oddzielenia danych prywatnych od służbowych lub innych informacji.

6. Gry i aplikacje oparte na modelu tzw. rozszerzonej rzeczywistości mogą także rejestrować m.in. wizerunki innych osób poprzez użycie kamery aparatu. Jeśli to możliwe, należy unikać fotografowania osób trzecich w trakcie korzystania z aplikacji.

7. Chroń swoje dane do logowania oraz wykonuj regularną zmianę trudnego do odgadnięcia hasła.

8. Aktualizuj oprogramowanie. Korzystaj tylko z oprogramowania z legalnego źródła. Nie wykonuj Jailbreaking z zainfekowanym oprogramowaniem systemowym. Stosuj oprogramowanie chroniące twoje urządzenie (antywirus, Firewall, anty spam itp.).

9. Każdy powinien również znać przysługujące mu prawa tak, by był w stanie skutecznie reagować na wszelkie naruszenia jego prywatności, w tym przypadki przetwarzania jego danych osobowych bez podstawy prawnej.

Pokemon Go traci graczy

Przy tej okazji warto wspomnieć o najnowszych danych przedstawionych przez Bloomberg, z których wynika, że moda na Pokemon Go jednak systematycznie słabnie: obecnie popularność gry jest o 40% niższa niż w momencie, gdy była najpopularniejsza.