Pokolenie napoleońskie

Obok wielu innych cech charakterystycznych dla wielkiego Napoleona Bonaparte, Amerykanie wykazują także tę szczególnie cenną: podzielność uwagi. Według danych Media Metrix, blisko połowa z 45,1 mln dorosłych Amerykanów, którzy posiadają komputer osobisty oraz telewizor w tym samym pokoju korzysta z nich jednocześnie.

Badanie przeprowadzone przez należącą do comScore firmę Media Metrix wykazało, że 47% dorosłych Amerykanów, trzymających w jednym pokoju telewizor i swojego PC-ta korzysta z Internetu podczas oglądania telewizji. 29% stwierdziło, że korzysta z obu urządzeń jednocześnie "niekiedy", a 18% - że "rzadko". Tylko 5% respondentów stwierdziło, że nie zdarzyło się im jednocześnie oglądać telewizji i pracować lub bawić się na komputerze. 52% spośród respondentów o podzielnej uwadze wykorzystywało w czasie oglądania telewizji komputer do pracy off-line.

74% z tych, którzy "łączyli przyjemności" surfowania i oglądania telewizji stwierdziło, że obie czynności nie miały ze sobą związku - działania w Sieci nie miały nic wspólnego z nadawaną właśnie audycją w telewizji.

Jednak około 15% oglądających telewizję i pozostających jednocześnie on-line przeglądało w czasie emisji programu poświęcone mu strony WWW. 11% z nich wysyłało pocztę lub rozmawiało na czasie emisji dzieląc się uwagami na temat programu, 11% przeglądało w Sieci program telewizyjny (zapewne poszukując czegoś ciekawszego), a 10% oglądało produkty przedstawiane w programie.