Pokoloruj świat

Monochromatyczne drukarki atramentowe w firmach i w domu należą dziś do rzadkości. Pracownicy wykorzystują kolor do podkreślenia ważnych informacji, uatrakcyjnienia dokumentów, zaś użytkownicy w domu coraz częściej zastępują zdjęcia wydrukami fotorealistycznymi.


Monochromatyczne drukarki atramentowe w firmach i w domu należą dziś do rzadkości. Pracownicy wykorzystują kolor do podkreślenia ważnych informacji, uatrakcyjnienia dokumentów, zaś użytkownicy w domu coraz częściej zastępują zdjęcia wydrukami fotorealistycznymi.

Drukarki atramentowe uległy ewolucji: zwiększyła się rozdzielczość druku, zmieniła się technika uzyskiwania kolorów, rodzaje atramentów, obsługiwane nośniki. Na polskim rynku najbardziej znane są produkty firm: Hewlett-Packard, Epson, Canon i Lexmark. Poddaliśmy testom 18 drukarek tych firm.Porównanie ceny drukarki i jakości druku w jednym trybie zwykle nie wystarcza, dlatego też ocenialiśmy wydajność urządzenia, jakość druku na wielu nośnikach, szacowaliśmy koszty druku, łatwość obsługi i instalacji, głośność, przejrzystość dokumentacji, gwarancję. Na tej podstawie wyliczyliśmy ocenę końcową. Wyniki testu prezentujemy poniżej.

Canon BJC-2000

Za: niska cena, dobrą jakość druku, głowica skanująca

Przeciw: powolna

Pokoloruj świat
Nowy model dla początkujących użytkowników. Mała prędkość drukowania. Powolna w drukowaniu fotografii, obrazków i dokumentów tekstowych. Rozdzielczość druku 720 x 360 dpi. Na fotografiach ginęły mikroskopijne szczegóły, wydruki tekstów miały plamki tuszu. Jak na tak niską cenę BJC-2000 uzyskała dobrą ocenę jakości, lepsza od produktów konkurencji. Kałamarz z głowicą skanującą pozwala wykorzystać ją jako skaner. Sterownik drukarki ma funkcję skalowania, można dopasować drukowany dokument do formatu strony. Gwarancja 12 miesięcy.

Ocena

szybkość wydruku: 0,9

jakość wydruku: 1,7

łatwość obsługi: 2,2

koszty użytkowania: 1,8

gwarancja: 3

Canon BJC-4400

Za: dobra drukarka średniej klasy, korzystna cena

Przeciw: widoczny raster

Pokoloruj świat
Następca modelu BJC-4300 drukuje w formacie A4 z maksymalną rozdzielczością 720 x 360 dpi. Szybka, pośrodku aktualnej listy rankingowej. Jakość drukowania dobra. Wydruki tekstu: bez plamek atramentu, ostre kontury znaków. Kolorowe grafiki były drukowane z płynnymi zmianami barw, raster wyraźniej widoczny niż w przypadku najlepszych modeli z naszej listy. W drukarce zainstalowane są zbiorniczki z trójkolorowym i czarnym atramentem. Oferta obejmuje atrament metaliczny, czarny i przeznaczony do wydruków fotorealistycznych oraz głowicę skanującą. Gwarancja 12 miesięcy.

Ocena

szybkość wydruku: 1,2

jakość wydruku: 1,9

łatwość obsługi: 2,5

koszty użytkowania:2,2

gwarancja: 3

Canon BJC-6000

Za: dobra jakość druku

Przeciw: nierównomierny raster

Pokoloruj świat
Dobra jakość druku, szybciej drukuje tekst niż fotografie i grafikę. Dały się dostrzec plamki atramentu przy krawędziach liter. Wydruki zdjęć i grafiki były czyste, raster nie był równomierny i precyzyjny jak w drukarkach specjalistycznych. Niskie koszty eksploatacji ze względu na zastosowanie oddzielnych kałamarzy do poszczególnych kolorów. Głowice drukujące mogą być wymieniane przez użytkownika. Do fotografii Canon oferuje specjalne tusze (6 kolorów) oraz odpowiednie głowice drukujące. Wybór drukarki jest kompromisem pomiędzy prędkością, jakością druku i kosztami eksploatacji. Gwarancja 12 miesięcy.

Ocena

szybkość wydruku:2,4

jakość wydruku: 2,7

łatwość obsługi: 3

koszty użytkowania:3,3

gwarancja:3