Pokrętne ścieżki fotografii


Do wszystkiego

Sprawcami największego zamieszania są Canon i jego nowa głowica, która rozwiązuje odwieczny dylemat drukarek fotograficznych. Chodzi o czarny atrament, który w zestawach fotograficznych jest zbudowany podobnie do innych kolorów, żeby ułatwić mieszanie, ale też wnika głęboko w pory zwykłego papieru i na nim wygląda blado. Intensywna czerń najczęściej jest uzyskiwana tuszem pigmentowym. W nowej głowicy przewidziano miejsce na dwie czernie, rozpuszczalnikową, dodawaną do wydruków kolorowych, oraz pigmentową, używaną do tekstu. Dzięki temu liczba atramentów urosła do siedmiu.

Skanery w kombajnach fotograficznych powinny radzić sobie przynajmniej z rozpiętością tonalną, osiąganą na zdjęciach analogowych. Poza C6280 pozostałe modele spełniają ten warunek. Nie ma przy tym znaczenia niska rozdzielczość Epsonów, gdyż fotografii analogowych mocno się nie powiększa. Dodatkowo w MP970 jest drugie oświetlenie do skanowania przezroczy. To rozwiązanie u różnych producentów przechodzi różne koleje losu, raz się pojawia, innym razem znika.

Na pudle

Tym razem klasyfikacja była wyjątkowo jasna. Canon przegrał walkowerem rywalizację w drukarkach, dzięki czemu Photosmart D7460 z HP wygrał z ogromną przewagą. Zwycięzca nie kosztuje majątku, tanio drukuje, więc został także wicemistrzem opłacalności. Najlepszą ekonomią wyróżnił się Epson R285. Co ciekawe, w czołówce obu klasyfikacji są te same modele, z czego wynika, że niska cena przestała być gwarancją sukcesu w kategorii opłacalności.

Wśród kombajnów z równie dużą przewagą testy ukończył supermodel Canona. Pozostała czwórka uzyskała podobne oceny końcowe, a najtańszy z nich, Photosmart C6280 zdobył nagrodę za ekonomię.

Hewlett-Packard Photosmart D7460

Pokrętne ścieżki fotografii

Hewlett-Packard Photosmart D7460

D7460 jest kolejnym przedstawicielem stale modernizowanej konstrukcji sprzed kilku lat, opartej na systemie sześciu atramentów, umieszczonych w nieruchomych pojemnikach i połączonych giętką taśmą z głowicą drukującą. Pozbawienie karetki zbiorników zwiększyło szybkość, a fotograficzna paleta tuszów ma korzystny wpływ na jakość. W tempie drukowania D7460 nikt nie dogonił, a w teście jakości znalazł się na drugim miejscu. Oddanie szczegółów okazało się najmocniejszą stroną urządzenia, dzięki nie tyle rozdzielczości, ile dyskretnemu wyostrzaniu w sterowniku. Tej sztuczki nikt nie opanował lepiej od HP. Drugi mocny punkt to cieniowanie dyskretnych i ciągłych przejść tonalnych. Rzeczywiście, tęcza na tej drukarce czy bogactwo barw skóry powinny się zmieniać bardzo płynnie. Po dobrych wynikach w teorii nieco rozczarowała fotografia. Jej najmocniejszą stroną jest wyjątkowo głęboka czerń, na pozostałych fragmentach zdjęcia widać było niedostatek rozdzielczości i sporą kroplę, których już nie tuszowały sztuczki z wyostrzaniem.

Przyjemne trudy

Tradycyjnie najsłabszą stroną tego systemu jest czerń tekstu, mało intensywna i przekonująca, a na dodatek druk trwa dość długo. Tempo znacznie wzrasta w kolorze, proste formy barwne wychodzą najszybciej z całej stawki, a fotografia również pod tym względem należy do ścisłej czołówki.

Drukarka zalicza się do najlepiej wyposażonych. Gniazda na karty pamięci aparatów cyfrowych i ekran LCD, który pozwala na retusze takich zdjęć, mają spory udział w cenie. Jednak przy większej liczbie wydruków ekonomię poprawiają niezwykle niskie koszty strony. Dziewięć groszy za kartkę monochromatyczną jest rekordem testu, a złotówka za zdjęcie wielkości pocztówki także nie zrujnuje budżetu.

Pokrętne ścieżki fotografii

Werdykt PCWK

Technologia termiczna

System kolorów CcMmYK

Rozdzielczość 4800x1200 dpi

Wielkość kropli 5 pl

Porty USB 2.0, Ethernet, Bluetooth, PictBridge

Informacje Hewlett-Packard

tel. (22)022 5657700

http://www.hp.com.pl

Cena 639 zł

Epson Stylus Photo R285

Pokrętne ścieżki fotografii

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek fotograficznych

Tytuł za ekonomię zdobył model R285 nie tylko z powodu niskiego kosztu, ale także wysokiej jakości oraz przyzwoitego tempa druku. Taniej pracy sprzyja oddzielenie głowicy drukującej od kałamarzy i możliwość wymiany każdego koloru oddzielnie. Sześciokolorowy zestaw atramentów rozpuszczalnikowych Claria wyróżnia się większymi cząsteczkami barwnika, dzięki czemu ma wydłużoną, dwustuletnią odporność na płowienie.

Pięć wielkości z jednej

Pokrętne ścieżki fotografii

Epson Stylus Photo R285

Nowa konstrukcja głowicy piezoelektrycznej pozwala lepiej sterować aż pięcioma wielkościami kropli z jednej dyszy i dostosować jej rozmiary do potrzeb wydruku. Najmniejszą, o pojemności 1,5 pikolitra, można wykańczać szczegóły, a większymi pokrywać bardziej jednolite miejsca, oszczędzając na liczbie przejść głowicy nad tym samym paskiem papieru. Mimo niewielkiej liczby dysz Epson może dzięki temu wydrukować bardzo dobre zdjęcie w konkurencyjnym czasie. Wybór między tempem a jakością nie jest tak trudny, jak w starszych modelach.

Drukarka ma wybitnie fotograficzny profil. Na zwykłym papierze czerń jest mało kontrastowa, a czcionki poszarpane, z dużą liczbą satelitów - to efekt przyśpieszenia tempa ponad możliwości urządzenia. Udział koloru zdecydowanie poprawia sytuację, nawet na nie najlepszych nośnikach. Urządzenie znakomicie operuje gradientem i poradzi sobie z najtrudniejszą grafiką biznesową. W wyższych trybach jakość staje się nie do pobicia i tylko przeskalowanie większości źródeł z bazy 300 dpi na epsonowskie 360 dpi bywa źródłem mory i dudnienia. Na szczęście te błędy na zdjęciach nie są bardzo widoczne. Ascetycznie wyposażony R285 ma lepszą alternatywę w postaci R360, z obsługą kompaktów, gniazdami na karty pamięci i dziewięciocentymetrowym wyświetlaczem do ich przeglądania.

Pokrętne ścieżki fotografii

Werdykt PCWK

Technologia piezoelektryczna

System kolorów CcMmYK

Rozdzielczość 5760x1440 dpi

Wielkość kropli 1,5 pl

Porty USB 2.0, PictBridge

Informacje Epson

tel. (22)022 4557500

http://www.epson.pl

Cena 285 zł