Pokrętne ścieżki fotografii


Canon PIXMA MP970

Pokrętne ścieżki fotografii

Canon PIXMA MP 970

MP970 jest superurządzeniem wyposażonym we wszystko najlepsze, czym dysponuje firma do drukowania i skanowania. Oryginalna jest kompozycja atramentów i dysz. Mamy wyraźnie wydzieloną część do czarnego tekstu i prostej grafiki oraz drugi segment, przeznaczony do wydruków najwyższej jakości. Pierwsza część jest zasilana w pigmentową czerń, pokrywającą szybko papier grubymi kroplami, którą można wykorzystać tylko do rozdzielczości 600 dpi. Tylko druga imponuje parametrami. Jednopikolitrową kroplę i rozdzielczość 9600x2400 dpi mamy już w drukarkach uniwersalnych, ale tutaj, oprócz rozpuszczalnikowego CMYK-a dodatkowo są sześciokrotnie jaśniejsze cyjan i magenta. Te cechy teoretycznie pozwalają subtelnie stopniować kolory, żeby najbardziej je zbliżyć do ciągłego widma barw występujących w przyrodzie.

Skaner także zbudowano według najnowszych trendów. Czujnikami światłoczułymi są elementy CCD, ale do oświetlenia oryginału wykorzystano niewymagające rozgrzewania się białe LED-y zamiast tradycyjnej jarzeniówki. Dzięki temu skaner jest natychmiast gotowy do pracy z maksymalną jakością. Drugą lampę, do oświetlenia slajdów i negatywów, zamontowano w pokrywce.

Superwynik

Nic dziwnego, że superprodukt wygrał prawie wszystkie testy. Tylko fotografia, za sprawą mniej kontrastowej czerni, została oceniona minimalnie gorzej od epsonowskich. Jeszcze bardziej na tle konkurencji wyróżnił się skaner. Najlepsze zdjęcie, najwierniej oddane kolory, nawet bliski ideału OCR i na dodatek to wszystko w ekspresowym tempie. Dziegciem w tym miodowym wizerunku jest tylko ekonomia. Samo urządzenie kosztuje niezbyt wiele, ale atramenty, zwłaszcza na tle przecen i promocji konkurentów, pozostały na starym, zbyt wysokim poziomie.

Pokrętne ścieżki fotografii

Werdykt PCWK

Technologia druku: termiczna

Rozdzielczość 9600x2400 dpi

Porty: USB 2.0, ethernetEthernet

Skaner: CCD, 4800x9600 dpi

Informacje Canon

tel. (22)022 572 30 10

http://www.canon.pl

Cena 979 zł

Hewlett-Packard Photosmart C6280

Pokrętne ścieżki fotografii

Hewlett-Packard Photosmart C6280

Zwycięstwo w kategorii ekonomicznej nietaniego modelu, jakim jest C6280, ma oczywiste przyczyny - oprócz niezłego tempa i jakości również niski koszt drukowania. Dziewięć groszy za stronę monochromatyczną to wynik trudny do uzyskania nawet w technologii laserowej. W kolorze proporcje są mniej korzystne, a szkoda, gdyż siła C6280 tkwi w szybkim i dobrym druku barwnym.

O takiej specjalności decyduje głowica. Ma sześć części, jak w drukarce fotograficznej: dwie do czterokrotnie jaśniejszego cyjanu i magenty, kolejne trzy to klasyczny CMY, a szósta obsługuje kolor czarny. Rozpuszczalnikowa natura tego ostatniego nie jest najlepiej dobrana. Dominuje on w prostszych rodzajach druku, tymczasem tutaj wnika za głęboko w zwykły papier, który zaczernia mało intensywnie. To typowy defekt drukarek foto z tuszami rozpuszczalnikowymi. Jednym słowem, również w tym wypadku czerń tekstowa jest niezbyt szybka i przekonująca.

Tęczowo

Pomnożona pięciokrotnie liczba 650 dysz do czerni stanowi o sile C6280 w kolorze. Chodzi zarówno o tempo, jak i jakość. W szczegółach była najlepsza, znakomicie wypadł test mikrodruku, bardzo dobrze grafiki kolorowej, jednak zdjęcie okazało się gorsze. Poza bardzo głęboką czernią, która na papierze fotograficznym wyraźnie się odnalazła, pozostałe fragmenty są ponadprzeciętne, ale bez rewelacji. Drukarka wyróżnia się dużą liczbą retuszy, nie tylko czerwonych, ale i zwierzęcych, zielono-żółtych oczu. To wszystko nawet bez pomocy komputera, podczas druku z karty pamięci.

Teoretycznie skaner ma bardzo duże możliwości, ale w teście nie wypadł aż tak dobrze. Najwierniej oddawał nasycenia, poprawnie odtwarzał szarości, w skanowaniu fotografii trzymał się w grupie za najlepszymi Epsonami. Tempo gorsze niż jakość, a Readiris do rozpoznawania tekstu wypadł bardzo słabo.

Pokrętne ścieżki fotografii

Werdykt PCWK

Technologia druku: termiczna

Rozdzielczość 4800 x 1200 dpi

Porty: USB 2.0, ethernetEthernet

Skaner: CCD, 4800x4800 dpi

Informacje HP

tel. (22)022 5657700

http://www.hp.pl

Cena 635 zł