Pół miliona złotych miesięcznie dla blogera

Ile zarabiają najlepsi blogerzy świata? Blogi niektórych generują co miesiąc nawet 200 000 dolarów, czyli ponad pół miliona złotych! Nawet ci, którzy zarabiają znacznie mniej, porzucają dotychczasowe zajęcia, by oddać się wyłącznie blogowaniu.

Jak podaje raport BusinessWeek, najlepsi blogerzy zamienili zwykłe blogowanie w intratny biznes. Jednym z najlepiej zarabiających blogerów jest Michael Arrington, twórca bloga TechCrunch. To właśnie on może poszczycić się przychodami na poziomie 200 000 dolarów miesięcznie. TechCrunch to prężnie działające przedsiębiorstwo, zajmujące się nie tylko publikowaniem informacji na temat ciekawych serwisów internetowych, ale także przejmowaniem nowo powstających projektów. Niewiele gorzej wypada blog Mashable czy BoingBoing. Zupełnie nieźle radzą sobie także autorzy mniej poważnych blogów. Świetnym przykładem może być Eric Nakagawa i jego blog icanhascheezburger.com, zawierający głównie... zdjęcia kotów. Ten prosty pomysł przynosi autorowi ponad 5000 dolarów miesięcznie.

A jak wyglądają zarobki blogerów w Polsce? Istnieją osoby zajmujące się pisaniem blogów w ramach obowiązków służbowych - własne blogi, powiązane z tytułem prasowym, posiada np. wielu dziennikarzy. Nie oszukujmy się jednak - większość polskich blogów nie przynosi dochodów. Autorzy najpopularniejszych polskich blogów próbują generować zyski i umieszczają na swoich blogach reklamy, często w ramach popularnego systemu Google AdSense. Zdarzają się też przykłady utrzymywania bloga z darowizn internautów. Taką formę wybrał Stanisław Michałkiewicz, kontrowersyjny, prawicowy felietonista. Cechą wyróżniającą jego blog są nie tyle publikowane treści, co publicznie dostępna lista darowizn przekazanych przez czytelników. Nietrudno sprawdzić, że taki blog może przynieść autorowi sensowne, regularne zarobki rzędu kilku tysięcy zł miesięcznie.