Polacy nie gęsi

Internet już dawno przestał być ciekawostką. Dziś jest narzędziem pracy jak telefon czy telefaks. Sięgamy do niego już nie tylko w celach rozrywkowych, ale poznawczych, a coraz częściej zawodowych. Czy w polskich serwisach sieciowych istnieją witryny ułatwiające poruszanie się po Internecie? Czy można liczyć na skuteczną pomoc podczas surfowania po Sieci?


Przyjrzyjmy się katalogom indeksującym polskojęzyczne strony WWW. To właśnie po nie najczęściej sięgamy, poszukując interesującej nas witryny czy informacji. Coraz częściej są wejściem, przez które wkraczamy do Sieci. Często, oprócz funkcji bazy stron Sieci, pełnią rolę tzw. portali. Odwiedzając je, otrzymujemy najświeższe informacje ze świata, dane o kursach walut czy prognozie pogody. Przede wszystkim mają jednak być sieciowymi przewodnikami ułatwiającymi odnalezienie stron poświęconych określonej tematyce.

Polacy nie gęsi
W zestawieniu uwzględniliśmy wybrane przez nas katalogi internetowe, zarówno te komercyjne, przygotowywane przez sztab fachowców, jak i amatorskie, często projektowane i utrzymywane przez jedną osobę. Naszym celem nie było porównanie i wyłonienie "najlepszych". Prawie każdy z serwisów posiada pewne wyróżniające go cechy. Często to właśnie one decydują, że wracamy do niektórych katalogów chętniej niż do innych.

Każdemu z nich przyjrzeliśmy się oddzielnie i przetestowaliśmy go z uwzględnieniem potrzeb potencjalnych użytkowników. Okazało się, że reprezentują różny poziom. Najprostsze - jak Kat3W, [email protected]@ czy Pollinks indeksują zaledwie od kilkuset do dwóch-trzech tysięcy stron. Najbardziej rozdbudowane katalogi zawierają informacje o prawie 30 tysiącach polskojęzycznych witryn.

Najlepsi

Spośród serwisów, jakie obejrzeliśmy najlepsze wrażenie robią dwa - Onet.pl i Wirtualna Polska. Oba zawierają podobną liczbę odnośników, okazały się też równie efektywne w prowadzonych przez nas poszukiwaniach. Bardziej podobał nam się jednak katalog Wirtualnej Polski. Mimo nieco mniejszej liczby zebranych adresów, wydawał się bardziej intuicyjny w obsłudze i lepiej zaprojektowany. Zaraz za nimi uplasowała się następna trójka: Flob.net, Polonia.net i WOW!

Poza różnymi rozmiarami bazy adresowej serwisy różnią się także możliwościami i narzędziami, jakimi dysponuje użytkownik. Mimo że do rzadkości należy całkowity brak wewnętrznej wyszukiwarki, funkcjonalność części z nich pozostawia wiele do życzenia.

Najlepsi, np. Wirtualna Polska czy Onet.pl oprócz zbioru odnośników oferują dużo więcej. Umieszczając na stronach czołowych swoich serwisów ramki ze skrótem codziennych informacji czy kursami walut, zapewniają, że niejeden z internautów właśnie od ich stron rozpoczyna żeglugę po Sieci.

Liczba osób odwiedzających co dzień poszczególne witryny jest wprost proporcjonalna do ich atrakcyjności. Deklaracje

twórców poszczególnych serwisów należy traktować szacunkowo. Warto wiedzieć, że dzienna średnia odwiedzin najbardziej "bogatego" w odnośniki katalogu (Onet.pl) wynosi aż 75 tysięcy! W porównaniu z "najgorszymi" (około 300 odsłon dziennie) liczba jest rzeczywiście imponująca.

FLOB.NET

Adres: www.flob.net

Za: obudowany dodatkowymi serwisami, czytelna instrukcja wyszukiwarki

Przeciw: nie ma##

Polacy nie gęsi
Flob.net to kompleks zintegrowanych ze sobą serwisów. Jego część stanowi katalog stron polskojęzycznych. Obok niego mamy informacje o pogodzie (w tym mapki) lub program telewizyjny na kilka następnych dni.

Obsługa katalogu Flob.net jest dość prosta. Do dyspozycji mamy wiele kategorii oraz wewnętrzną wyszukiwarkę pracująca w kilku trybach. Możliwe jest odnajdowanie materiałów, w których występuje wprowadzona fraza lub np. jedno z kilku słów. Zasady korzystania z tego narzędzia wyjaśnione są w bardzo czytelnej formie na oddzielnej stronie.

Zaletą jest mała liczba banerów reklamowych. Dzięki temu witryna Flob.net ładuje się bardzo szybko. Przy 15 tysiącach zebranych odnośników katalog zostaje w tyle za najlepszymi w naszym zestawieniu, ale i tak plasuje się w czołówce. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę dodatkowe informacje, jakie uzyskujemy, odwiedzając go. W czasie przygotowywania materiału trwały prace nad oddzielnym serwisem biznesowym. Może już niedługo Flob.net stanie się ulubionym miejscem tych, których interesują wieści z giełdy?

Test, jaki wykonywaliśmy, używając każdego z katalogów w przypadku witryny Flob.net wypadł bardzo pomyślnie. Odnaleźliśmy dużo odnośników do poszukiwanych stron.