Polacy opracowali holograficzny wyświetlacz rodem z Gwiezdnych Wojen - będzie przełom?

Polacy opracowali holograficzny wyświetlacz, który udało im się zmieścić w smartfonie. Jak to działa? Niedługo, jeżeli ktoś do Ciebie zadzwoni, zobaczysz jego postać w holograficznej postaci, tak jak to było w przypadku księżniczki Lei w pierwszej odsłonie Star Wars. A nawet więcej, bo będziemy mogli ją poczuć... Nadchodzi dotykowa holografia?

Hologram w Star Wars

Holografia po polsku czyli jak to działa?

Jak działa dotykowa holografia? Polscy naukowcy z Politechniki Gorzowskiej wykorzystali do tego m.in. znaną już technologię Microsoft Kinnect - najpierw postać jest skanowana przez cztery kamery, a potem wydajna jednostka obliczeniowa GPU w smartfonie przetwarza obrazy, łącząc je w obraz holograficzny, podobny do tego, który zaprezentował nam George Lucas w filmowej trylogii Gwiezdne Wojny.

Polacy opracowali holograficzny wyświetlacz rodem z Gwiezdnych Wojen - będzie przełom?

Hologram R2D2

Holografia dotykowa - więcej niż Gwiezdne Wojny?

Najbardziej zadziwiającą funkcją jest jednak fakt, że obraz holograficzny możemy poczuć... dotykając go. Cały proces jest dość skomplikowany, ale w skrócie polega na tym, że fale elektromagnetyczne właściwej długości drażnią zakończenia nerwowe na naszej dłoni, dzięki czemu możemy odczuwać postać, z którą rozmawiamy.

Zobacz również:

  • The Mandalorian - sezon 3. Data premiery, obsada i ciekawostki [28.06.2022]
Polacy opracowali holograficzny wyświetlacz rodem z Gwiezdnych Wojen - będzie przełom?

Hologram Gwiazdy Śmierci

Holografia w smartfonach w Full HD

Wyświetlacz holograficzny w smartfonie ma rozmiary 4,8 cala. Niestety sam smartfon jest znacznie grubszy niż obecne modele smartfonów. Jeżeli chodzi o rozdzielczość, to w smartfonach holograficzne obrazy będziemy mogli oglądać w 1080p czyli Full HD. Na razie technologia ta jeszcze wymaga dopracowania - obraz jest przesyłany jedynie w szybkości 8 klatek na sekundę, nie jest więc płynny (potrzebne są do tego przynajmniej 24 klatki).

Holograficzne telewizory w drodze?

To może być prawdziwy przełom w smartfonach i nie tylko, bo naukowcy myślą także o wykorzystaniu takich wyświetlaczy w telewizorach. Rozdzielczość holograficznego obrazu ma tam być zwiększona do 4K czyli dwa razy większa niż Full HD. Co ciekawe, ceny takich telewizorów z holografią mają być zbliżone do telewizorów, które mamy obecnie w sklepach.

Niektórzy producenci telewizorów z Azji już zainteresowali się wynalazkiem Polaków. Na razie nie znamy też zbyt wielu wiele szczegółów - obecnie to innowacyjne rozwiązanie zapisywane jest w urzędzie patentowym.

Komentarz

Polak jednak potrafi - może wreszcie jakiś polski wynalazek podbije świat technologii?

Aktualizacja: Ten artykuł powstał z okazji prima aprilis.