Polacy postawili pierwszy pomnik Wikipedii na świecie

Wikipedia to największa encyklopedia internetowa świata, z której korzystają internauci na całym świecie. Polska wersja językowa tej witryny cieszy się ogromną popularnością. Polacy Wikipedię polubili na tyle, że twórcy tego źródła wiedzy doczekali się pomnika, który jest w dodatku pierwszą tego typu instalacją na świecie.

Za powstanie pomnika Wikipedii odpowiada dyrektor administracyjny Collegium Polonicum, Krzysztof Wojciechowski. Wykonaniem projektu zajął się Mihran Hakobyan, ormiański artysta będący studentem Collegium Polonicum, a fundusze zapewniło miasto Słubice. Koszt instalacji to około 50 tys. zł.

Pomnik Wikipedii honorujący wszystkich twórców największej społecznościowej encyklopedii świata będzie miał niemal 2 metry wysokości i wykonany został ze laminatu o wyglądzie mosiądzu w odcieniu “stare złoto”. Składa się na niego sylwetka czterech ludzi unoszących na rękach wykonane w trzech wymiarach logo Wikipedii, którym jest niepełna kula składająca się z puzzli.

Polacy postawili pierwszy pomnik Wikipedii na świecie

O pierwszym na świecie pomniku Wikipedii powstał oczywiście wpis na odpowiedniej podstronie w witrynie internetowej największej społecznościowej encyklopedii świata. Lokalizacja tej instalacji to Plac Frankfurcki w polskim mieście Słubice. Odsłonięcie pomnika nastąpi jeszcze w tym miesiącu i przewidziane jest na datę 22 października bieżącego roku. Na wydarzenie mają przyjechać przedstawiciele Wikimedia Fundation z San Francisco oraz członkowie Wikimedia Deutschland i Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

źródło: pl.wikipedia.org