Polacy w kosmicznym biznesie. "Nasi klienci to i wojsko, i ekolodzy"

We wrocławskim laboratorium SatRevolution trwają prace nad urządzeniem które będzie wykorzystywane w kosmicznych misjach. Hiperspektrometr umożliwi rejestrację obrazów. Zostanie opracowany przez polskich naukowców i wysłany na orbitę okołoziemską w 2020 roku.

Nasz rozmówca
Na pytania PCWorld.pl odpowada Tomasz Poźniak, specjalista działu inżynierii kosmicznej – inżynier optyki z pracującej nad hiperspektrometrem firmy SatRevolution.

Zespół badawczo-rozwojowy firmy, odpowiedzialny za projektowanie i produkcję, stworzył już wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak m.in. bioniczna ręka sterowana za pomocą sygnałów z mózgu.

Bartłomiej Kossakowski, PCWorld.pl: Jak byś wyjaśnił działanie hiperspektrometru sześciolatkowi?

Tomasz Poźniak: Zwykła kamera, tak jak ludzkie oko, widzi w trzech barwach podstawowych – czerwonej, zielonej i niebieskiej. Każdy widziany np. na obrazie kolor jest wynikiem mieszania się tych trzech barw. Wiemy więc tylko, w jakim stopniu od danego przedmiotu odbił się kolor czerwony, zielony lub niebieski światła słonecznego na niego padającego.

Z kolei hiperspektrometr to super-kamera, która bezpośrednio rejestruje niewidzialne dla zwykłych kamer kolory i to nie tylko z obszaru światła widzialnego – około 100 różnych barw naraz.

A każdy kolor światła słonecznego odbija się od obserwowanego materiału w różnym stopniu, więc w różnym stopniu dociera do naszej super-kamery. Z tego powodu światło słoneczne odbite od danej materii po dotarciu do hiperspektrometru pozostawia na nim charakterystyczny ślad zwany odciskiem spektralnym. Następnie taki wzór wystarczy porównać z bazą danych i po chwili dowiadujemy się, czym jest obserwowany przez nas materiał.

Fachowców z jakich dziedzin macie w ekipie?

Nad urządzeniem pracuje obecnie 15-osobowy zespół składający się z inżynierów o specjalnościach takich jak: optyka, elektronika, mechanika i informatyka. Bardzo ważne jest interdyscyplinarne podejście do tematu i współpraca między specjalistami z różnych dziedzin.

Polacy w kosmicznym biznesie. "Nasi klienci to i wojsko, i ekolodzy"

W 2020 planujecie wysyłkę na orbitę. Jak to będzie wyglądać?

Wysyłka naszego nano-satelity wyposażonego w hiperspektrometr w 2020 r. będzie wyglądać tak samo jak wysyłka każdego innego nano-satelity. Przed startem umieszcza się go w specjalnym “pojemniku” zwanym P-POD'em (Poly-Picosatellite Orbital Deployer, czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Pikosatelitów), który kolejno montuje się na rakiecie, a ta wynosi go na orbitę, aby tam mógł pełnić swoją funkcję.

Jakie oprogramowanie wykorzystacie do działania hiperspektrometru?

Zdjęcie danego obszaru wykonane przy pomocy hiperspektrometru składa się w rzeczywistości z około 100 różnych warstw. Aby takie surowe dane mogłyby stać się użyteczne, niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie z zakresu przetwarzania obrazów.

Jego zadaniem jest identyfikacja materiałów poprzez generację pseudokolorowych map, na których dany kolor jest przyporządkowany do konkretnej materii. Dzięki temu możemy dowiedzieć się co i gdzie znajduje się na obserwowanym przez satelitę terenie.

Polacy w kosmicznym biznesie. "Nasi klienci to i wojsko, i ekolodzy"

Jaki sprzęt będzie najlepszy do późniejszego oglądania zdjęć wykonanych już przez hiperspektometr?

Do przeglądania zdjęć hiperspektralnych nie jest niezbędny specjalistyczny sprzęt. W zupełności wystarczy smartphone, tablet czy laptop z dostępem do internetu.

Pozyskane zdjęcia planujecie przekazać klientom biznesowym. Kto będzie chciał je kupić i w jakim celu?

Wśród potencjalnych odbiorców zdjęć hiperspektralnych znajdą się:

  • wielkoobszarowe gospodarstwa rolne (rolnictwo precyzyjne, identyfikacja stanu i jakości plonów, informacje o nawodnieniu, potencjalne zagrożenie chorobami i szkodnikami),
  • Lasy Państwowe (kontrola stanu lasów),
  • koncerny wydobywcze (identyfikacja gleb oraz pośrednia i bezpośrednia identyfikacja minerałów),
  • ekolodzy (kontrola stanu i jakości wód przybrzeżnych, terenów zagrożonych pustynnieniem, analiza składu lodowców),
  • meteorolodzy (analiza jąder kondensacji chmur),
  • wojsko (rozpoznawanie kamuflażu).
Polacy w kosmicznym biznesie. "Nasi klienci to i wojsko, i ekolodzy"

Czy kosmiczna misja hiperspektrometru ograniczy się do obserwowania Ziemi?

Misja SatRevolution z hiperspektrometrem na pokładzie satelity będzie miała na celu obserwację Ziemi, ale misje hiperspektralne mogą również służyć na przykład do detekcji surowców i wody na asteroidach przelatujących blisko Ziemi

Przed 2020 planujecie jakieś inne kosmiczne misje?

W I kwartale 2018 r. planujemy wysłanie naszego roju 3 satelitów obserwacyjno-komunikacyjnych – Światowida i dwóch Rusałek. Światowid będzie obserwował Ziemię przy pomocy kamery oraz badał pole magnetyczne naszej planety, a Rusałki będą pełnić funkcje komunikacyjne.