Polacy zadłużają się systematycznie

W 2008 roku zadłużenie gospodarstw domowych rosło w Polsce dynamicznie, a w tym roku ta dynamika nieco zwolniła - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Pod koniec kwietnia br. zadłużenie gospodarstw domowych było wyższe niż w styczniu 2008 roku o 52%. Zadłużenie w złotych wzrosło o 27%, a zadłużenie w walutach obcych o 77% (bez różnic kursowych). Dane pokazują saldo kredytów udzielonych przez banki w poprzednich okresach, które nie zostały spłacone na dany dzień.

W kategorii nowych kredytów, udzielonych w latach 2008 - 2009 wartość zobowiązań złotówkowych wobec banków jest stała - około 4,5 mld nowych kredytów miesięcznie. Na przełomie 2008 i 2009 roku spadała ilość udzielanych kredytów - może to oznaczać, że banki ograniczyły udzielanie drobnych pożyczek, które poprzednio były przyznawane na uproszczonych zasadach, więc kwota średniego kredytu wzrosła.

Jeszcze latem ubiegłego roku kredyty walutowe stanowiły ok. połowy wartości nowych kredytów, obecnie banki udzielają ich w śladowych ilościach. Rok temu udzielano ok. 15 tys. nowych kredytów walutowych miesięcznie (były to głównie kredyty we frankach szwajcarskich, udzielane przede wszystkim na zakup mieszkań), w kwietniu tego roku udzielono ich niecały tysiąc.