Polacy zdominowali ESWC 2007. 50 tysięcy dolarów w nagrodach!

Ostatni weekend był dla fanów sportów wirtualnych prawdziwą ucztą. Wreszcie, po wielu miesiącach spotkań eliminacyjnych, doczekaliśmy się uroczystego finału Electronic Sports World Cup 2007. Wspaniałe widowisko, ogromne emocje, a przede wszystkim - dwa złote medale Polaków! Oto ESWC 2007 w pigułce.

Reprezentacja Polski na ESWC 2007 została wyłoniona podczas krajowych eliminacji zorganizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie - ESWC 2007 Poland by AMD.

Do Paryża pojechała czołówka polskiej sceny e-sportowej: PGSPokerstrategy.cc (Counter-Strike), Maciej "Av3k" Krzykowski (Quake 4), PGS.Paladyn (Warcraft III) oraz Bartosz "Bax" Baksalary (TrackMania: Nations).

Od początku wiadomo było, że największe szanse na zwycięstwo mają PGSPokerstrategy.cc (Counter-Strike) oraz Maciej "Av3k" Krzykowski (Quake 4). Choć wszyscy trzymaliśmy kciuki za naszych reprezentantów, to chyba nikt nie spodziewał się, że mogą wygrać aż dwa złote medale.

Sen się spełnił! Polacy zdobyli pierwsze miejsca w obu grach (CS i Q4) i zgarnęli w sumie 50.000 dolarów. Sam Maciej Krzykowski wzbogacił się o bagatela 10.000 dolarów.

Poniżej dane ze spotkań finałowych:

Counter-Strike:

PGSPokerstrategy.cc (2:1) Team NOA

Quake 4

Maciej "Av3k" Krzykowski (2:0) Anton "Cooller" Singov

W zawodach wzięli udział reprezentanci ponad 50 państw, którzy walczyli o nagrody w wysokości 180.000 USD. Rywalami Polaków byli m.in. mistrzowie Danii, Chin, Szwecji, Rosji, Hiszpanii czy Brazylii.

Sport elektroniczy i przemysł rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Z raportu "Global Entertainment and Media Outlook 2007-2011", przygotowanego przez firmę PricewaterhouseCoopers wynika, iż globalny rynek rozrywki i mediów w 2011 roku może osiągnąć wartość 2 bilionów dolarów.

W tym świetle, pojęcia takie jak "mistrzostwa świata w grach komputerowych" czy też "cyberolimpiada" nabierają zupełnie nowego znaczenia. Tym bardziej cieszą nas sukcesy polskich graczy, którzy stanowią prawdziwą siłę w e-sporcie.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!