Połączenie Bluetooth - potrząśnij, aby uruchomić

Łączenie urządzeń wykorzystujących Bluetooth bywa uciążliwe: trzeba w odpowiednim czasie wpisać PIN, niekiedy nacisnąć właściwy przycisk i modlić się, żeby wszystkie potrzebne usługi zostały od razu uruchomione. Dlatego naukowcy zaproponowali ciekawą odmianę - chcą, by urządzenia dogadywały się po... potrząśnięciu.

Istnieje wiele sposobów na nawiązanie bezpiecznego połączenia bezprzewodowego. Najbardziej uciążliwy polega na przepisywaniu długich nonsensownych kombinacji znaków z instrukcji. Nieco wygodniejszy pozwala na wklepywanie własnych fraz szyfrujących, a najszybszy i najmniej bezpieczny opiera się na przyciśnięciu właściwego przycisku.

Niekonwencjonalne rozwiązanie

Badacze z Lancaster University i Glasgow University w Wielkiej Brytanii chcą wykorzystać inną metodę. Postanowili wbudować w urządzenia mierniki przyspieszenia (akcelerometry). Dzięki nim nawiązanie połączenia ma być trywialne: wystarczy wziąć sprzęt - telefon, zestaw słuchawkowy, odtwarzacz MP3 - w dłoń i energicznie nim potrząsnąć.

Gdy dwa akcelerometry mają identyczne wskazania, rozpoczyna się komunikacja. W przypadku choćby minimalnych różnic, próby wymiany danych spełzną na niczym.

Co więcej: okazuje się, że połączenie dwóch urządzeń trzymanych w osobnych dłoniach jest zadaniem bardzo trudnym do zrealizowania.


Zobacz również