Połączenie Wi-fi na odległość 250 km - czy to się uda?

Studenci z Politechniki Wrocławskiej chcą ustanowić rekord w najdłuższym radiowym połączeniu Wi-fi. Ma mieć ono długość 250 km. Poprzedni rekord to 218 km.

Próba nawiązania rekordowego połączenia Wi-fi odbędzie się 27 czerwca. Jeden zespół stanie na szczycie małopolskiej Babiej Góry, drugi - na Wielkie Sowie (Dolny Śląsk). Każdy liczyć będzie pięć osób, a próba nawiązania łączności odbędzie się między 12 a 14. Nie jest to pomysł, który powstał z dnia na dzień - studenci szykują się do jego realizacji już od roku. Nie obyło się oczywiście bez wcześniejszych prób - udało się już nawiązać połączenie o długości 100 km. Dwa punkty wyznaczały szczyt Śnieżki i wieżowiec Politechniki Wrocławskiej.

W-fi w górach (foto: Wireless Group)

W-fi w górach (foto: Wireless Group)

Wszyscy zaangażowani w projekt studenci należą do koła naukowego Wireless Group, którego prezesem jest Mariusz Kondratowicz. Jak powiedział, chcą nawiązać połączenie za pomocą komunikatora. Czeka ich trochę pracy z samym wynoszeniem sprzętu na szczyty, a nieprzewidywalnym czynnikiem jest również pogoda - w górach lubi zmieniać się dość gwałtownie, co może zakłócić przekaz. Próby rekordowego połączenia bezprzewodowego dokonają: Mariusz Kondratowicz, Jakub Jochimiak, Marek Wesołowski, Karol Struk, Daniel Szostak, Mateusz Chudziński, Marcin Maroszek, Kamil Sadowy, Piotr Maks i Daniel Kosowski. Trzymamy kciuki za sukces.

Aktualizacja: 28 czerwca 2015 11:32

Jak podano na oficjalnym profilu grupy:

Sukces! Ustanowiliśmy dzisiaj rekord Polski w długości połączenia WiFi na 5GHz, osiągnęliśmy odległość 250 kilometrów! (...) Więcej szczegółów udzielimy wkrótce.