Połączenie na życzenie

Modem zewnętrzny Request K.56 flex & V.90, odbiera dane z prędkością 56 kb/s i obsługuje standard V.90.

Modem zewnętrzny Request K.56 flex & V.90, odbiera dane z prędkością 56 kb/s i obsługuje standard V.90.

Oprócz swego podstawowego zastosowania, czyli transmisji danych, urządzenie może być z powodzeniem wykorzystywane jako faks oraz automatyczna sekretarka. Modem potrafi także obsługiwać m.in. protokoły V.34, V.32, V.32bis, V.22, V.22 bis. Urządzenie stosuje sprzętową kompresję danych V.42bis/MNP 5 oraz protokół do korekcji błędów V.42/MNP2-4. Modem posiada pamięć typu Flash EPROM, pozwalającą na wymianę oprogramowania modemu (tzw. firmware).

Połączenie na życzenie
Modem umieszczony jest w gustownej, czarnej obudowie, z tyłu urządzenia znajdują się gniazda do przyłączenia linii telefonicznej, aparatu telefonicznego, głośnika oraz mikrofonu. Znajdziemy tam jeszcze złącze służące do połączenia modemu z komputerem kablem szeregowym oraz miejsce na przewód zasilający. W egzemplarzu, który otrzymaliśmy do testów, tylna ścianka obudowy była nieznacznie zdeformowana, w niczym nie zmniejszyło to jednak walorów technicznych urządzenia. Na przedniej ściance modemu umiesz-czony został przycisk włączający zasilanie oraz 8 kontrolek sygnalizujących stan urządzenia, ukrytych za przyciemnianą szybką. Do modemu dołą-czone są: kabel do połączenia z komputerem, zasilacz, instrukcja obsługi oraz krążek CD-ROM ze sterownikami oraz programem komunikacyjnym. Urządzenie posiada homologację oraz 25-miesięczną gwarancję.

Instalacja modemu jest bardzo prosta: wystarczy połączyć modem z komputerem, przyłączyć linię telefoniczną (ewentualnie także telefon) i włączyć urządzenie. Zainstalowanie modemu w systemie Windows 95/98 odbywa się w sposób całkowicie automatyczny.

Chociaż instrukcja obsługi nie jest właściwie potrzebna do poprawnej instalacji modemu, warto ją przeczytać, by dowiedzieć się więcej na temat tego urządzenia oraz by uniknąć pomyłek. Instrukcja dotyczy zarówno opisywanego modelu, jak i modemu wewnętrznego, co, niestety, niekorzystnie odbiło się na przejrzystości opisu instalacji. W instrukcji znajdziemy także wyjaśnienia problemów z użytkowaniem modemu, a także listę komend AT i rejestrów S oraz słowniczek ważniejszych pojęć.

Praca z modemem przebiegała sprawnie. Wybór numeru i uzyskanie połączenia są sygnalizowane dźwiękami, dobranymi tak, że nie przeszkadzają użytkownikowi komputera, gdy zajmuje się innymi zadaniami.

Request K.56 flex & V.90 jest dobrym, szybkim modemem, zarówno do użytku domowego jak i do zastosowań biurowych.