Polak rozwiązuje problem z podłączaniem urządzeń do USB. Zdobywa złoty medal

Międzynarodowa Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie przyniosła złoty medal Polakowi za rozwiązanie problemu z podłączaniem urządzeń do gniazd USB.

Obecna konstrukcja gniazd USB powoduje, że niekiedy musimy zastanawiać się, którą stroną wetknąć w nie wtyk USB pendrive'a, czy dysku przenośnego. Moim zdaniem nie jest to wielki problem, której to opinii zaprzeczyło jednak niedawno kilkunastoosobowe jury Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie. Przyznało bowiem złoty medal Polakowi, którym okazał się student AGH Jędrzej Blauta, twórca tzw. "Podatnego gniazda USB typu A". Stanowi ono modyfikację znanego nam gniazda USB, która poprzez zdublowanie znajdującej się w jego wnętrzu listwy z pinami pozwala na podłączenie pendrive'a bez względu na to, w jakim położeniu znajduje się jego wtyczka.

Co ważne, wspomniana modyfikacja nie zmienia wielkości dotychczasowego portu USB, co oznacza, że będzie mogła być łatwo zaadoptowana przez producentów komputerów. Ponadto jest też kompatybilna z wszystkimi dostępnymi obecnie generacjami USB.

Jędrzej Blauta przeprowadził już testy potwierdzające użyteczność swojego wynalazku. Przyznał również, że złożył wniosek o jego ochronę patentową i jest obecnie na etapie poszukiwania inwestorów.

_____________

Wielkie gratulacje!


Zobacz również